Ján Koreň, dnes Američan Jan Koren s nájdeným obrazom, ktorý namaľoval ako trinásťročný. FOTO - ČTK/AP
Bol čas predvianočný a Jan Koren zamieril do umeleckého antikvariátu. This and That Antiques and Collectibles na Miami Avenue patrí k najznámejším vo floridskom meste Venice. Očakával, že tu by do jeho zbierky mohlo čosi vzácne pribudnúť. Keď zbadal na stene neveľký obraz krajinomaľby, jeho údiv nepoznal hraníc. „Tento obraz dobre poznám," vyjachtal prekvapenému majiteľovi. „Som ochotný dať vám čokoľvek."
Majiteľ antikvariátu Elwood Spink podišiel k obrazu v ozdobnom ráme a neveriacky si ho obzeral. Porovnal ho so svojou evidenciou, či náhodou neprehliadol nečakanú hodnotu. Áno, mal to napísané čierne na bielom - kúpil ho za 45 dolárov na aukcii v Sarasote. Spýtavo sa pozrel na zvláštneho zákazníka. Koren svoju naliehavosť vysvetlil. „Jeho cena pre mňa nie je v jeho umeleckej hodnote, ale v tom, čo pre mňa znamená." Nakoniec ho Koren kúpil za sedemdesiat dolárov.
Podľa článku Armanda Solaresa v Herald Tribune majiteľ aukčného domu v Sarasote Jeff Carlson si nepamätal, odkiaľ obrázok k nemu doputoval. Vie len, že ho kupoval už dávnejšie spolu s tisíckou ďalších predmetov.
Maľba krajiny s motívom slovenskej rieky Nitra vznikla v roku 1944. Vtedy trinásťročný Ján Koreň namaľoval obraz na kúsok preglejky a venoval ho matke Štefánii. Podpísal sa - Janko, 44. Obraz vydržal aj mohutné bombardovanie jeho rodných Nových Zámkov a visel v dome jeho rodiny, až kým jeho matka v roku 1958 nezomrela.
„Niekedy je zábavné, ako veci prichádzajú a odchádzajú," povedal pre Herald Tribune Jan Koren. Jeho osud je rovnako bizarný ako návrat strateného obrazu. Po vojne sa stal architektom a v roku 1963 patril k skupine československých architektov, ktorí mali ísť pomáhať Castrovej Kube. Na ceste domov však lietadlo pristálo v kanadskom Newfoundlande. „Nevedel som po anglicky, preto som použil česko-anglický slovník," spomína. „Na malý papierový kartón som napísal: Chcel by som politický azyl. Vedel som, že ak by ma kanadskí úradníci poslali domov, mohol by som dostať od desať do pätnásť rokov väzenia s najväčšou výstrahou. Našťastie, dostal som azyl."
Spočiatku si zarábal v juhoslovanskej reštaurácii v kanadskom Halifaxe, potom sa dopočul, že istá architektonická firma hľadá niekoho, kto vie po rusky. Presťahoval sa do Spojených štátov, kde pracoval v architektonických firmách, dizajnérskych školách a bankách. A dnes už tri roky žije s manželkou Margaret na floridskej Sarasote. A pred tohtoročnými Vianocami si našiel kúsok slovenskej minulosti, ktorá má už šesťdesiat rokov.
ĽUDO PETRÁNSKY