Po tom, čo teleso malo vo štvrtok pristáť na povrchu červenej planéty, sa nepodaril ani jeden z troch pokusov o kontakt. Ten by mala sprostredkovať americká družica Mars Odyssey, ktorá nad planétou krúži.
Odborník z európskej agentúry Walter Flury si myslí, že je niekoľko dôvodov, prečo sa kontakt s Beagle-2 neuskutočnil. „Možno nebol dosť silný signál. Pristávacia jednotka letela šesť dní za pomoci batérií a tie sa musia opäť dobiť z buniek solárneho zariadenia."
Okrem toho sa vraj nedá vylúčiť, že Mars Odyssey, ktorá patrí americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA), neletela po správnej dráhe nad miestom pristátia modulu. Flury napriek tomu považuje misiu ESA k červenej planéte, ktorej cieľom je zistiť, či je na Marse život, za úspech.
Iní odborníci pripúšťajú, že sa nemusela správnym spôsobom vysunúť vysielacia anténa modulu. Naviac sa Beagle-2 mohol pri pristávaní poškodiť.
Vedci z európskej agentúry sú stále presvedčení, že kontakt sa im ešte podarí naviazať. „To nie je koniec," povedal Soutwood. „Je to trochu sklamanie, ale nie je to koniec sveta. Nerobte záver, že sme modul stratili," povedal novinárom vedecký šéf misie ESA k Marsu Colin Pillinger.
(čtk)