Najvýstižnejším slovom roka je podľa www.yourdictionary.com slovo embedded - po slovensky ukotvený. Tento termín ešte pred vojnou vymysleli v Pentagone pre novinárov, ktorí sa stali súčasťou jednotiek bojujúcich v Iraku.
Ukotvení novinári boli priamo na bojisku a videli vojnu v priamom prenose. Ale nie všetko mohli ukázať aj televíznym divákom či napísať do novín. Súčasťou dohody s Pentagonom boli aj prísne pravidlá. Novinári sa museli vzdať časti svojej novinárskej slobody.
Vďaka ukotveným novinárom svet videl dobytie Bagdadu a strhávanie Saddámových sôch na námestiach veľkých miest. Vďaka nim mali ľudia v Amerike či Európe pocit, že vedia, čo je to púštna búrka či ako vyzerá presun vojenského konvoja.
O ukotvených novinároch sa však nehovorilo len v súvislosti s exkluzívnymi zábermi z bojiska. Veľa sa hovorilo aj o cenzúre. Akcia v Iraku bola ďalšou z vojen v priamom prenose, experti však upozorňovali, že na obrazovku sa dostalo len to, čo pustil Pentagon. Mediálni analytici kritizovali novinárov, že sa dobrovoľne zriekli svojho základného poslania: pravdivo a nezávisle informovať.
Ukotvení novinári tak skôr vytvorlili ilúziu dokonalých správ z prvej ruky. Experti veľmi rýchlo pochopili, že o dianí v Iraku vieme ešte menej ako predtým: jednotliví ukotvení novinári totiž žili a informovali len o výreze diania. Poskladať celý obraz vojny v Iraku sa vlastne ani nedalo.
V každom prípade sa ukotvení novinári stali jednou zo zásadných noviniek tohto roka. Mnohé médiá teraz analyzujú, ako veľmi sa tento model oplatil a aké mal nevýhody. Možno sa už nikdy novinári ukotviť nedajú. Teraz to urobili a stali sa preto slovom roka.
Predbehli aj SARS, skratku, ktorá vydesila najmä Áziu. SARS dovolil ľuďom, aby sa nemuseli učiť celý komplikovaný názov: Syndróm akútneho respiračného zlyhania, prinútil ich však nasadiť si na tváre rúška.
Frázou roka je podľa www.yourdictionary.com šok a bázeň. Tak pomenoval Pentagon ešte pred útokom na Irak americkú taktiku. Slovné spojenie malo vystihovať prevahu amerických síl. Šok mal byť symbolom pre rýchly postup a jednoznačnú prevahu, bázeň pre podvedomú úctu a strach Iračanov voči „dokonalým" americkým vojakom.
Z prvej desiatky slovných spojení až sedem pochádza z vojny v Iraku: ponáhľať sa do vojny, zbrane hromadného ničenia, základňa Guantánamo či pavúčia diera, v ktorej chytili Saddáma Husajna.
Ten sa stal menom roka. Hovorilo sa o ňom od začiatku a na záver, keď zakotvil v rukách Američanov, sa stal jasnou jednotkou.
MATÚŠ KOSTOLNÝ