bezpečnosť Condoleezza Riceová alebo ešte pravdepodobnejšie civilný správca Iraku Paul Bremer.
Od začiatku vlády prezidenta Georgea Busha sa hovorí, že v Bielom dome proti sebe stojí skupina okolo Colina Powella a druhá okolo viceprezidenta Dicka Cheneya, ministra obrany Donalda Rumsfelda a jeho námestníka Paula Wolfowitza. O ich sporoch a väčšinou prehrách ministra zahraničia sa písalo opakovane, aj keď nikto z nich oficiálne pred novinármi niečo podobné nepripustil.
Teraz sa tieto špekulácie znovu objavili. Keď chytili Saddáma Husajna, Powell sa to nedozvedel medzi prvými a vôbec nie od Busha. Telefonovala mu Riceová. Keď Líbya oznámila koniec programu výroby zbraní hromadného ničenia, svetu to nepovedal uznávaný minister, ale priamo Bush. V Európe o budúcnosti Iraku nerokuje on, ale jeho predchodca James Baker. Powell je podľa denníka The New York Times sklamaný. Ministerstvo riadil v posledných dňoch z nemocnice, kde mu operovali rakovinu prostaty a aj preto stojí trochu bokom.
Ak by naozaj z ministerstva odišiel, nahradiť by ho mohla Riceová. Stala by sa tak po Madeleine Albrightovej len druhou ženou v tejto funkcii. Je však otázne, kto by ju nahradil v terajšej pozícii.
Viac šancí sa preto dáva Paulovi Bremerovi. Ten si na nevďačnom poste v Iraku urobil meno. Po pokuse o atentát naňho a pre mimoriadne psychické zaťaženie sa vraj ráta s jeho odvolaním z Bagdadu.
Bremer je Rumsfeldov človek a je preto jasné, že by sa významne znížilo napätie v Bielom dome. Bush by však hlavne získal človeka, ktorý sa vyzná v zložitých irackých pomeroch. Tie budú minimálne aj na budúci rok najvýznamnejšie ovplyvňovať americkú zahraničnú politiku.
MICHAL HAVRAN