Slobodan Miloševič je na čele kandidátskej listiny Socialistickej strany Srbska. A to aj napriek tomu, že v kampani bol len na plagátoch. Miloševič sedí za vojnové zločiny vo väzení v Haagu. FOTO - ČTK/AP
y pre voľby parlamentné. Medzi tvárami kandidátov sa objavila aj fotografia exprezidenta Slobodana Miloševiča. Spolu s lídrom radikálnych nacionalistov Vojislavom Šešeljom kandiduje spoza mreží haagskeho väzenia.
Tri roky po zvrhnutí Miloševiča a celonárodnom odmietnutí jeho „národných ideí" Srbsko opäť obchádza nacionalizmus preoblečený do nových šiat. Ľudia sú príliš sklamaní z pomalého tempa zvyšovania životnej úrovne, ktorú sľubovali demokrati.
Očakáva sa, že Šešeljovi radikáli, ktorých z Belehradu vedie Tomislav Nikolič, získajú najviac hlasov. Je však nepravdepodobné, že by dokázali poskladať vládu. Roztrieštení demokrati totiž s nimi do koalície nechcú.
Proti ultranacionalistom stoja liberáli zo strany G17+ pod vedením Miroljuba Labusa, umiernení nacionalisti z Demokratickej strany Srbska exprezidenta Vojislava Koštunicu a prozápadná Demokratická strana, ktorej vodcu a bývalého premiéra Zorana Djindjiča pred rokom zavraždili.
Hranicu piatich percent hlasov majú šancu prekonať aj Strana srbskej obnovy Vuka Draškoviča, Koalícia pre toleranciu, ktorá spája albánskych, srbských a maďarských sociálnych demokratov a bývalé študentské hnutie Otpor.
V Belehrade sa rysuje podobná situácia ako na Slovensku pred voľbami v roku 1998. S najväčšou pravdepodobnosťou vyhrajú radikáli, do vlády sa však nedostanú. Spojenie s ultranacionalistami, podobne ako u nás s Mečiarovým HZDS, by znamenalo začiatok medzinárodnej izolácie.
Predvolebnú atmosféru v Srbsku charakterizoval pesimizmus voličov a narýchlo zostavené agitačné stratégie kandidujúcich strán.
Radikáli sa spoliehajú aj na podporu ľudí, ktorí chcú vyjadriť nesúhlas s ťažkopádnou vládou doterajšej demokratickej koalície. Vodca strany Nikolič si vytvoril image „umierneného" nacionalistu, ktorý vyhovuje mnohým nerozhodnutým sympatizantom.
Nádejou pre demokratov ostávajú podľa analytika Nadácie Pontis Balázsa Jarábika nerozhodnutí mladí voliči, ktorí prídu na poslednú chvíľu „voliť zmenu".
Srbsko má šancu, že vládu predsa len nebudú zostavovať radikáli. V každom prípade sa však politika pritvrdí a znacionalizuje.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ