Na Slovensku sa o niečom takom v najbližšom čase neuvažuje. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že treba odškodňovať postupne.
„Nie sú ešte odškodnené obete z rokov 1938 - 1945, prebieha odškodňovanie osôb komunistického režimu, najmä poškodených z 50. rokov. Postupne musíme ísť ďalej."
Marián Gula, podpredseda správnej rady Ústavu pamäti národa, povedal, že všetky obete komunizmu majú byť odškodnené. „Nevylučujem, že aj občania poškodení v súvislosti s okupáciou sa budú časom odškodňovať."
Český návrh zákona z dielne opozičnej ODS hovorí o odškodnení najbližších príbuzných zabitých, a ľudí, ktorí boli okupantmi zranení alebo znásilnení. Väčšina českých poslancov vrátane komunistických nemajú proti prijatiu zákona výhrady s výnimkou výšky odškodného. V návrhu sa ráta s miliónom pre príbuzných zabitých, 500-tisíc pre zranených a znásilnených s trvalými následkami a 100-tisíc pre ostatných zranených.
Problémom však bude dokázať, že na vine zo zabitia či zranenia boli vojaci. Neexistujú presné štatistiky o mŕtvych a zranených v súvislosti s príchodom a pôsobením cudzích vojsk v Československu. Spoľahlivé čísla sú len do októbra 1968, je to okolo 90 mŕtvych, 250 ťažko a 550 ľahko zranených.
Poslancovi za Komunistickú stranu Slovenska Karolovi Fajnorovi je ľúto obetí pri vstupe vojsk. „Nemáme problém s tým, čo sa stalo v roku 1968, boli by sme radi, keby vyšla celá pravda najavo. Je nám ľúto všetkých obetí, nie je problém aby sme ich odškodnili."
(rk)