BRATISLAVA 26. decembra (SITA) - Postavenie slovenského verejného ochrancu práv sa po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) zmení. Ako pre agentúru SITA povedal verejný ochranca práv Pavel Kandráč, jeho úrad sa po 1. máji 2004 bude podieľať aj na ochrane základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb, ktoré vyplývajú z noriem európskeho práva. Podľa Kandráča si to vyžiada aj zmeny v zákone.
Aktuálnou je podľa neho aj otázka spolupráce medzi slovenským a európskym ombudsmanom po vstupe SR do EÚ. Európsky ombudsman, ktorý rieši prípady zlej správy v inštitúciách a orgánoch EÚ, nie je vyššou inštitúciou ako sú národní verejní ochrancovia práv, zdôrazňuje Kandráč. "Predovšetkým sa zaoberá sťažnosťami od občanov únie alebo od osôb s trvalým pobytom v niektorom jej členskom štáte na nesprávny postup orgánov a inštitúcií európskeho spoločenstva," dodáva. Podčiarkuje, že európsky ombudsman nerozhoduje a ani nebude rozhodovať o sťažnostiach proti jednotlivým členským štátom alebo ich orgánom, to je v kompetencii národných ombudsmanov.
Postavenie euroombudsmana je nezávislé, spolupráca s národnými ombudsmanmi však nie je vylúčená. "Dokonca v jeho štatúte je možnosť spolupráce daná v tých prípadoch, ak môže napomôcť efektívnejšiemu preverovaniu podnetov," vysvetľuje Kandráč. Upozorňuje však, že súčasná slovenská právna úprava neupravuje podmienky vzájomnej spolupráce medzi ombudsmanmi a "takáto spolupráca je v súčasnosti možná len v neformálnej rovine."