Phurikane giľa na tohtoročnom festivale Pohoda. FOTO - CTIBOR BACHRATÝ
vystúpenie rómskych hudobníkov, čo hrali pod menom Phurikane giľa. Niektorí z hudobníkov sa objavujú aj na novom albume pôvodných rómskych piesní, tentoraz z vianočnou tematikou - Karačoňa (Vianoce).
„Podstatná časť albumu vznikla s projektom Phurikane giľa. Vtedy sme nazbierali množstvo pesničiek a niektoré z nich boli vianočné. Pôvodne to malo byť po domácky vyrobené cédečko, ktoré som chcela na Vianoce rozdať iba priateľom. Nakoniec sa nám podarilo získať peniaze a na mieste sme nahrali ešte zopár piesní. Album dokazuje, že rómske vianočné piesne existujú. Stretla som sa totiž s názormi, že Rómovia takého pesničky nemajú," hovorí Jana Belišová z občianskeho združenia Žudro.
Silvester avel
Slovenská etnografka sa zbieraniu autentických rómskych piesní venuje už pätnásť rokov. Keď prechádzala rómskymi osadami na východe Slovenska, zaznamenala množstvo skladieb. Niektoré z nich sa dostali na album Phurikane giľa. Zo surových nahrávok trčala pôvodnosť a sila, ktorá prekvapila poslucháčov. „Je to príliš intímna hudba. Človek ju nestretne, iba ak sa mu podarí dostať do ich komunity," povedala vtedy Jana Belišová.
Zatiaľ čo predchádzajúca kolekcia Phurikane giľa sa venovala iba starým rómskym skladbám, Karačoňa je mixom rôznych štýlov od kolied (Ket Pana Marija po švece chodzila) cez čardáš až po súčasný rom-pop (Silvester avel, šampanska pijav). „V rómskej hudbe je možné všetko. V poslednej pesničke albumu Narodzil še Kristus Pan, vešelme še, prešli speváci z koledy do kazačku," hovorí etnografka.
Na albume sa opäť objavuje meno speváka Béla Pokutu, cigánskeho Toma Waitsa, jedného z hudobníkov, ktorý sa predstavil aj na Pohode. Jeho sólové vystúpenie s akustickou gitarou patrilo k najlepším číslam rôznorodého rómskeho ansámblu. Jana Belišová by mu chcela vydať sólový album.
Vzťah s Bohom
Celý projekt Phurikane giľa si už žije vlastným životom. Pozbieraní rómski hudobníci by mali najbližšie vystúpiť vo februári - ako predkapela dychového orchestra Bobana Markoviča. Medzičasom si folklórny súbor z Petrovej dokonca zahral aj v Českej republike, kde podľa etnografky mali veľký úspech.
Album Karačoňa je venovaný pamiatke Evy Gáborovej, ktorá už spievala na prvom albume. „Vtedy mala už 94 rokov, bola chorľavá a lúčila sa so životom. Na Karačoňa sme zaradili jej monológ o tom, ako rozpráva o chudobe a o jej vzťahu k Bohom," dodáva Jana Belišová. Občianske združenie Žudro plánuje pokračovanie Phurikane giľa s tanečnými piesňami a láka ju aj aktuálny rom-pop. „Možno sladkastý, ale dá sa v ňom nájsť množstvo skvelých pôvodných vecí, ktoré siahajú aj do rocku."