FOTO - ALAN HYŽA
Pre Tona Stana je samozrejmé, že si rybu na Štedrý večer vyloví sám. Aj tento rok sa chystá, že 22. alebo 23. decembra pôjde s kolegom maliarom Vladimírom Mertom na rieku Ohře. Pretože, ako sám tvrdí, najpodstatnejšie je, aby ryba bola kvalitná a najmä čerstvá. Nie je však zástancom kaprovej tradície, dáva prednosť zubáčovi, pstruhovi alebo lososovi. Ako priznáva, recepty nevie zopakovať, pretože rád kombinuje rôzne korenia. Improvizácia je preňho alfou a omegou.
„Mám jeden zaujímavý recept, ktorý síce nie je z mojej hlavy, ale obdivujem ho pre jeho jednoduchosť," hovorí Tono Stano. „Stretol som sa s ním v Karibiku, kde som bol na rybačke a chytil som tam aj veľkú morskú rybu. U nás som recept aplikoval na pstruha. Surový sa nakrája na malé kocky s veľkosťou jedenapolkrát jeden a pol centimetra. Do nich vytlačím limety, pričom na kilo mäsa sa môže dať aj päť až šesť limetiek. Jemne posoliť, zamiešať a dať do chladničky. Stačí na tri hodiny. Samozrejme, pri tomto studenom spôsobe prípravy musí byť ryba absolútne čerstvá."
Ďalší recept sa hodí na zubáča, lososa, šťuku alebo pstruha potočného.
„Na panvicu dám rozpustiť trochu masla a niekoľko kvapiek olivového oleja. Počas zahrievania vsypem zmes z viacerých druhov korenín. Veľmi rád používam zázvor, cesnak a cibuľu, ale aj ďalšie korenia. Improvizovanou zmesou natriem rybu zvonka aj zvnútra a keď je väčšia, urobím jej zárezy, aby sa dostalo všade. Nechám ju dve hodiny odstáť a za ten čas dám variť zemiaky, ktoré však nedovarím úplne. Polovarené ich dám spolu s rybou na väčší pekáč a vložím do rúry. Asi po pätnástich minútach rybu a zemiaky zalejem smotanou. V smotane môže byť zmes príchutí podľa vlastnej fantázie. Zakrátko sa môže dodať zelenina (paradajka, paprika, cibuľa) a všetko sa to dá zapiecť. Na posledných päť-desať minút sa zemiaky ešte môžu posypať syrom. Ak pečieme šťuku, musí sa polievať častejšie, lebo jej mäso je suchšie. Na stôl servírujeme ozdobené tymiánovou vetvičkou so suchým bielym vínom."
ĽUDO PETRÁNSKY