Krajská nemocnica je len jediná - v Malackách
Bratislavský samosprávny kraj zatiaľ koncepciu zdravotníctva nemá pripravenú. Pod kraj patrí len Nemocnica s poliklinikou v Malackách. „Ostatné nemocnice v Bratislave a na území kraja patria pod ministerstvo zdravotníctva. Kým ono nerozhodne, ako bude riešiť nemocnice v Bratislave, my sa nemôžeme pohnúť," hovorí Oľga Veselá, vedúca odboru zdravotníctva bratislavského VÚC.
Kraj sa preto chce sústrediť na mapovanie situácie v ambulanciách, nemocnica v Malackách zatiaľ bude fungovať ako doteraz. „Máme rôzne úvahy, napríklad vstup mesta do nemocnice, ale zatiaľ sa nič konkrétne nerozhodlo," hovorí Veselá.
Samosprávny kraj zatiaľ nevie, či vzniknú v Bratislave, alebo na okolí nejaké súkromné nemocnice. „Dosť sa hovorí o súkromnej pôrodnici, ale zatiaľ nič konkrétne neriešime," hovorí Veselá.
(mar)
Žilinský kraj
Niektoré nemocnice už spájajú oddelenia
Žilinský samosprávny kraj zatiaľ oficiálnu koncepciu zdravotníctva neprijal. Vedúci odboru zdravotníctva Štefan Köhler hovorí, že jej „prijatie brzdí to, že stále neexistuje jasná koncepcia slovenského zdravotníctva a chýbajú niektoré zákony".
Dlhy nemocníc sa síce postupne znižujú, ale ešte stále je takmer 300 miliónov korún a neočakáva sa ich pokles.
Podľa Köhlera musí zadlženosť nemocníc riešiť štát. „Chýba predovšetkým balík zákonov, ktoré by umožnili nemocniciam odraziť sa od dna," hovorí.
Napriek tomu kraj trvá na tom, že sieť súčasných zdravotníckych zariadení zachová. Köhler hovorí, že región je špecifický a na Orave či Liptove, kde sú aj odľahlé oblasti, „sa terajšia štruktúra zdravotníckych zariadení rokmi osvedčila".
Napriek tomu sa už v kraji začali úsporné opatrenia. V niektorých nemocniciach sa spájali oddelenia, znižoval sa počet ľudí.
V regióne fungujú tri ďalšie kľúčové nemocnice, ktorých zriaďovateľom nie je samosprávny kraj. Ide o Martinskú fakultnú nemocnicu, vojenskú nemocnicu v Ružomberku a krajskú nemocnicu v Žiline.
Trnavský kraj
Nemocnice chcú zachovať, je ich tak akurát
Trnavský samosprávny kraj má priaznivo rozložené nemocnice, z ktorých každá má spádové územie asi so 100-tisíc obyvateľmi. „Našou povinnosťou je ich zachovať. Budeme ich len reštrukturalizovať," hovorí vedúci odboru zdravotníctva Ľudovít Šalgovič.
Ktoré oddelenia sa budú rušiť či transformovať, sa ešte nevie. Galanta má 15 oddelení, Skalica 13 a Dunajská Streda 9.
Všetky tri nemocnice prebral štát zadlžené dokopy za vyše 500 miliónov. Na budúci rok by mali mať konkurz na riaditeľov, ktorí by mali predložiť koncepciu, ako nemocnice ďalej nezadlžovať.
Najhoršie je na tom nemocnica v Galante, vysoká budova má 20 rokov a potrebuje rekonštrukciu. „Dnes by sa takáto nemocnica už nepostavila, trendom sú menšie, funkčné budovy. Túto sme však zdedili, tak s ňou niečo musíme urobiť," hovorí Šalgovič.
Dôležité tiež bude, ako sa bude vyvíjať situácia v trnavskej Fakultnej nemocnici, ktorú riadi ministerstvo zdravotníctva. Tá by mala byť prirodzenou koncovou nemocnicou, kde sa budú riešiť ťažšie prípady. Toto zatiaľ nemocnica nie celkom spĺňa.
(mar)
Bánskobystrický kraj
Prvá skončila nemocnica v Kremnici
Banskobystrický samosprávny kraj má na starosti nemocnice s poliklinikou vo Zvolene, Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote a v Lučenci. Ich dlhy sa momentálne pohybujú okolo 380 miliónov. Samosprávy trvajú na tom, aby dlhy týchto nemocníc uhradil štát, alebo aby sa na ich vyrovnaní aspoň spolupodieľal. V opačnom prípade hrozí, že po kremnickej nemocnici, ktorá ako prvá pod tlakom poisťovní súhlasila s delimitovaním ústavnej starostlivosti pod nemocnicu v Žiari nad Hronom, budú nasledovať aj ďalšie.
Šéf odboru zdravotníctva Richard Rišnovský tvrdí, že vyšší územný celok neuvažuje o zrušení nemocníc. „Štruktúru oddelení v nemocniciach upravuje tvorbou siete ministerstvo zdravotníctva, ale ovplyvňujú ju aj zdravotné poisťovne svojou objednávkou, ktorá sa odvíja od vývoja chorobnosti v konkrétnej oblasti." Zdravotná komisia má do konca januára predložiť zastupiteľstvu stratégiu transformácie zdravotníctva tak, aby dosiahli vyrovnaný rozpočet. (wm)
Nitriansky kraj
Koncepcia zatiaľ hotová nie je
Rušiť nemocnice v Nitrianskom kraji neplánujú, ale má sa znižovať počet lôžok a budú sa rušiť jednotlivé oddelenia. Okresné nemocnice sú podľa lekára samosprávneho kraja Ľubomíra Ševčíka potrebné.
Dlhy zdravotníckych zariadení v Nitrianskom kraji sú asi 300 miliónov korún. Najhoršie sú na tom Levice.
Zastupiteľstvo prijalo program na zlepšenie situácie. Budú sa napríklad predávať či prenajímať zbytočné budovy, privatizovať štátne ambulancie.
Ševčík má radšej výraz „transformácia" než „redukcia". Čas podľa neho ukáže, ktoré zariadenia sa prejavia ako najschopnejšie.
V okrese Levice sú tri nemocnice: v Leviciach, Želiezovciach a Šahách. „Možno treba zvážiť, či je nutné, aby všetky tri poskytovali rovnakú starostlivosť," hovorí Ševčík.
Zatiaľ nie je ešte stanovené, ktoré zariadenie bude poskytovať aký druh zdravotnej starostlivosti. Ševčík si myslí, že tieto opatrenia krajské zastupiteľstvo podporí.
Koncepcia zdravotníctva Nitrianskeho samosprávneho kraja sa teda iba dotvára. (bej)
Košický kraj
Presúvajú a rušia oddelenia
Začiatkom roku prešli do pôsobnosti Košického samosprávneho kraja nemocnice s poliklinikou v Michalovciach, Rožňave, Spišskej Novej Vsi, v Trebišove a sedem polikliník. Dlhy štyroch nemocníc po lehote splatnosti za tento rok boli ku koncu októbra 220 miliónov. Ich celkové záväzky presiahli 813 miliónov.
Vo všetkých štyroch nemocniciach má prísť k organizačným zmenám, ktoré majú zefektívniť činnosť a postupne znižovať dlhy. „Žiadna nemocnica sa neruší. Navrhujeme zrušiť alebo zlúčiť niektoré oddelenia. Napríklad chceme zrušiť očné a kožné oddelenia v Michalovciach, pretože rovnaké sú v neďalekom Trebišove. Naopak, v trebišovskej nemocnici by mali zrušiť ortopedické a urologické oddelenia, ktoré sú v Michalovciach. V Rožňave navrhujeme zrušiť očné a krčné. V každej nemocnici dôjde k zlučovaniu niektorých oddelení. Cieľom je vytvoriť tzv. jednodňové pracoviská. Záleží však na poisťovniach - čo budú ochotné platiť," hovorí Eva Hedmegová z odboru zdravotníctva samosprávneho kraja.
(sen)
Trenčiansky kraj
Okrem starých dlhov pribúdajú aj nové
Trenčiansky samosprávny kraj zatiaľ neplánuje nemocnice rušiť, ale bude výrazne znižovať počet postelí a rušiť niektoré oddelenia. Podľa vedúcej odboru zdravotníctva Eleny Štefíkovej to budú také, „ktoré neslúžia na bezprostrednú záchranu životov".
Zadlženosť zdravotníckych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja je vysoká - takmer 290 miliónov korún. Sú to najmä tzv. staré dlhy, ktoré má voči nemocniciam štát, teda jeho záväzky do konca roku 2002. Podľa Štefíkovej „zdravotnícke zariadenia dodnes neboli oddlžené". Okrem toho vznikajú nové dlhy, „preto pripravujeme mnohé racionalizačné opatrenia".
Štefíková nechcela vyvolávať zbytočnú paniku medzi zdravotníkmi, preto povedala len všeobecné princípy, podľa ktorých sa budú rušiť oddelenia a prepúšťať ľudia.
Štefíková predpokladá, že medzi poslancami samosprávneho kraja budú „odmietanie a negatívne reakcie", ale zmeny sú „v záujme prežitia zdravotníckych zariadení nevyhnutné".
(mp)
Prešovský kraj
Kritizujú systém
Nemocnice sú zadlžené, ale samospráva ich rušiť nechce. Hovorkyňa Prešovského kraja Veronika Fitzeková hovorí, že problém má riešiť štát, lebo samospráva má „akurát páky na zefektívnenie fungovania zdravotníckych zariadení, čo sa jej aj darí".
Celkový dlh zariadení do konca septembra bol takmer 267 miliónov a do konca roka má narásť na 350 až 400 miliónov Sk.
Samospráva kraja sa snaží ponúknuť mestám, aby samy prevádzkovali polikliniky. Napríklad polikliniku Nový Smokovec odkúpi mesto Vysoké Tatry za cenu záväzkov k 1. januáru 2004.
Podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka základným problémom je systém financovania. „Nemocnice nedostávajú preplatené asi 20 percent výkonov, ktoré reálne urobia." Väčšina dlhov má podľa neho práve túto príčinu. Krajské zastupiteľstvo podporilo úsporné opatrenia. Chudík však zdôrazňuje, že „samospráva nedokáže sama vyriešiť problémy zdravotníctva", dlhy budú podľa neho ďalej rásť. Problém musí „razantne vyriešiť predovšetkým štát". (sen)