Podnet na Generálnu prokuratúru dala konkurenčná súkromná tlačová agentúra SITA, ktorá sa domnieva, že zákon o TASR porušuje právo na rovnosť podnikania. TASR je platená zo štátneho rozpočtu a zároveň môže podnikať, čo podľa SITA odporuje hospodárskej súťaži.
Generálna prokuratúra si myslí, že právne postavenie TASR a spôsob jej financovania ju ako podnikateľa zvýhodňuje. K rovnakému názoru dospel v roku 2001 aj Protimonopolný úrad.
Zákon podľa prokuratúry nezodpovedá ani potrebám slobodného, nezávislého a pluralitného žurnalizmu. Podľa demokratických princípov, keď majú médiá objektívne informovať o štátnej moci, musia byť od nej nezávislé. TASR je príspevková organizácia, ktorá má v štátnom rozpočte svoju kapitolu a každoročne dostáva peniaze na svoju činnosť, čo podľa prokuratúry popiera jej nezávislosť.
V rozpore s nezávislosťou médií je podľa prokuratúry aj to, že vláda vymenúva a odvoláva generálneho riaditeľa TASR, ktorý sa jej zodpovedá, a vláda schvaľuje aj štatút agentúry. Zákon pritom neurčuje žiadne kritériá na odvolanie riaditeľa, dôvod na jeho odvolanie teda podľa prokuratúry môže byť akýkoľvek - nevylučujúc mocenský záujem. „Ak zákonom dané postavenie generálneho riaditeľa nie je nezávislé, potom činnosť, ktorú riadi, rovnako nemožno označiť ako nezávislú."
Generálny riaditeľ Peter Nedavaška zatiaľ žiadnu informáciu o návrhu prokuratúry nedostal, preto sa včera k veci nechcel vyjadriť.
Ak Ústavný súd podnet prijme a neskôr rozhodne o protiústavnosti zákona, jeho účinnosť bude pozastavená na šesť mesiacov. „Po šiestich mesiacoch, ak parlament tento zákon nezmení, alebo nezruší, zanikne aj jeho platnosť," hovorí ústavný právnik Peter Kresák. (hr)