VIEDEŇ 18. decembra (SITA) - Dnes sa stretli predsedovia parlamentov krajín, ktoré majú spoločné dejiny, ale majú pred sebou aj dlhú spoločnú budúcnosť. Uviedol vo štvrtok vo Viedni predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský po pracovnom stretnutí predsedov parlamentov Rakúska a štyroch susedných krajín, pristupujúcich do Európskej únie (EÚ), Českej republiky, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Stretnutie sa koná na pozvanie predsedu parlamentu Rakúskej republiky, Andreasa Khola pri príležitosti štvrtkovej ratifikácie pristúpenia 10 krajín do EÚ rakúskym parlamentom. Hrušovský na stretnutí poukázal na to, že neúspech medzivládnej konferencie o ústavnej zmluve únie nemôže odradiť národné štáty, aby hľadali kvalitatívne lepšiu úroveň spolupráce parlamentov. "Len cez národné parlamenty bude môcť byť ovplyvňovaná politika EÚ," uviedol.
Predsedovia parlamentov piatich štátov sa dohodli, že kvôli výmene názorov v rámci EÚ a vzájomnej spolupráci sa budú stretávať dva razy do roka. Prvé stretnutie sa uskutoční na budúci rok v Prahe, poslednou z hostiteľských krajín schôdzky bude Slovensko. Rovnako sa budú v súvislosti s otázkami EÚ stretávať aj jednotlivé výbory parlamentov, aby riešili vzniknuté problémy. Podľa predsedu Poslaneckej snemovne ČR Lubomíra Zaorálka je schôdzka "začiatkom spoločného dialógu, v ktorom vytvárame z únie miesto pre dôstojný život". Podobný spôsob podľa neho môže byť cestou, ako sa po neúspechu medzivládnej konferencie pohnúť dopredu.
Predsedovia parlamentov 5 krajín sa vyjadrili aj k otázke tzv. dvojrýchlostnej Európy. Ako uviedol Khol, v Európe neexistuje žiadna druhá liga a podliga. V súvislosti s obmedzením výdavkov šiestich najväčších prispievateľov do rozpočtu EÚ sa predsedovia parlamentov vyjadrili, že je príliš skoro na nejaké závery a podľa nich tento problém nesúvisí s neúspechom medzivládnej konferencie. Pracovné stretnutie pokračuje v popoludňajších hodinách, na záver predsedov parlamentov prijme rakúsky prezident Thomas Klestil.
Horná komora rakúskeho parlamentu Bundesrat vo štvrtok ratifikovala drvivou väčšinou hlasov pristúpenie 10 krajín do EÚ. Ratifikačný proces u nášho západného suseda je tak ukončený, keďže dolná komora, Nationalrat, rozšírenie EÚ schválila 3. decembra.