Únia by si mala dať pauzu

Ukazuje sa, že francúzsko-nemecká os je nočnou morou európskej jednoty. Počas jediného mesiaca sa Nemecku Gerharda Schrödera a Francúzsku Jacqua Chiraca podarilo najprv zničiť Pakt stability a ohroziť Európsku menovú úniu tým, že žiadali a získali zvláštn

y status pre francúzske a nemecké fiškálne deficity.

V Bruseli potom táto os rozdrvila nádeje na schválenie novej európskej ústavy, keď presadzovala pravidlo takzvanej „dvojitej väčšiny", ktorá by vážne oslabila hlasovacie práva stredne veľkých a menších krajín oproti rozsahu dohodnutému pred troma rokmi v Nice.

Ďalšie porážky si európska integrácia nemôže dovoliť. Malé a stredné krajiny sa cítia podvedené. Nastal čas urobiť si v úsilí o európsku integráciu prestávku, už preto, aby sa tak zabránilo úplnej a nenapraviteľnej roztržke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, keď sa bruselský summit skončil nezdarom, Nemci a ich francúzski spojenci začínajú nahlas hovoriť o „dvojrýchlostnej" Európe s takzvanou „priekopníckou skupinou" tvorenou Nemeckom, Francúzskom, Talianskom a krajinami Beneluxu Holandskom a Luxemburskom. Táto skupina by postupovala rýchlejšie a usilovala by sa o hlbšie integračné projekty než ostatní.

„Dvojrýchlostná" Európa je však iba eufemizmom pre opustenie alebo dištancovanie sa veľkej európskej trojky od európskej integrácie. Európa by sa rozhodujúcim spôsobom rozložila, lebo veľkým krajinám a ich satelitom by bolo umožnené ísť si vlastnou cestou. „Dvojrýchlostná" Európa znamená koniec Európskej únie tak, ako ju poznáme.

Ak nebudú veľké krajiny ochotné obetovať akýkoľvek podiel národnej suverenity pre celkové európske dobro, potom je zjednotená Európa pochopiteľne odsúdená na zánik. Preto bola debata o Pakte stability taká dôležitá a preto je jeho zánik taký znepokojivý: Nemci a Francúzi ukázali, že sú na oltár spoločného európskeho záujmu ochotní obetovať len málo, pokiaľ vôbec niečo.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz, po nezdare pri schvaľovaní návrhu ústavy EÚ, sa Schröder trpko sťažuje, že „niektoré štáty hája svoje národné záujmy a odsunuli bokom európsku myšlienku". Pozri sa dobre do zrkadla, Gerhard.

Nehľadiac na nedávne porážky je však zatiaľ predčasné vzdávať sa myšlienky integrovanej Európy. Chirac a Schröder - rovnako ako súčasné slabiny Francúzska a Nemecka, ktoré ich stvorili - nebudú trvať večne. Posilnenie hospodárskeho rastu možno týmto krajinám poskytne silu zbaviť sa svojich súčasných vodcov. Dokiaľ sa Francúzsko a Nemecko skutočne nezmenia, musí hrať Európa vyčkávaciu hru. Európsky problém môže vyriešiť čas. Preto má teraz logiku prestávka.

Z „oddychového času" môžu ťažiť menšie krajiny. Hoci sa ich veľké štáty snažia takmer na každom kroku marginalizovať, malé sa nevedia zjednotiť v boji proti spoločnému nepriateľovi. Sú totiž častokrát presvedčené, že toho majú s veľkými štátmi viac spoločného než s malými. Napríklad Belgicko je fakticky iba satelitom Francúzska. To isté platí o Luxembursku. Rakúsko má bližšie k Nemecku než k Fínsku atď. Dokiaľ sa malé krajiny nezjednotia na spoločnom fronte, budú pre veľkých nacionalistických hráčov predstavovať ľahký terč.

SkryťVypnúť reklamu

V otázke veľkých versus malých krajín sa má Európa veľa čo učiť od USA. Veľké štáty v USA pohodlne spolužijú so štátmi malými, pretože Amerika má dvojkomorový systém, v ktorom je Snemovňa reprezentantov založená na počte obyvateľov, ale každý štát zároveň volí dvoch zástupcov do Senátu. Tento systém je veľmi pružný a ukázal, že je schopný prispôsobiť sa i pri rastúcom počte štátov.

Pokiaľ by Európa našla vlastný, rovnako flexibilný systém, bol by nadchádzajúci vstup desiatich nových členských krajín do Európskej únie omnoho jednoduchší.

© Project Syndicate

Autor: MELVYN KRAUSS(Autor je vedúcim výskumným členom Hooverovho inštitútu pri Stanfordovej univerzite)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu