Bratislava 17. decembra (TASR) - Kompetencie, ktorými disponuje Úrad pre štátnu pomoc (ÚŠP), si po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) rozdelia Ministerstvo financií (MF) SR a Európska komisia (EK), ktorá bude poskytovanie štátnej pomoci schvaľovať aj pre slovenských podnikateľov.
Vyplýva to z novely zákona o štátnej pomoci, ktorú na dnešnom rokovaní schválila vláda. Slovensko bude povinné spolupracovať s EK najmä pri schvaľovacom procese poskytovania štátnej pomoci, zabezpečovať úlohy v oblasti monitorovania a evidencie minimálnej pomoci a pri vypracovávaní priebežných a ročných správ pre EK o poskytnutej štátnej pomoci. Na základe rozhodnutí EK bude SR tiež vymáhať neoprávnene poskytnutú štátnu pomoc.
Bez schválenia EK bude možno poskytnúť len minimálnu pomoc. Ide o poskytnutie prostriedkov, ktorých hodnota nepresiahne v priebehu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov 100 000 EUR (v prepočte 4,116 milióna Sk). Pravidlo "de minimis" však neplatí pri podpore exportu, dopravy, rudného a uhoľného baníctva a pri podpore oceliarskeho priemyslu. Uvedené pravidlo sa tiež nevzťahuje ani na pomoc zameranú na uprednostňovanie domácich výrobkov pred obdobnými, ktoré sú dovážané zo zahraničia.
Rezort financií odôvodňuje zrušenie úradu vstupom SR do EÚ, v únii podobné úrady neexistujú. Podľa predkladateľa spoluprácu s EK zabezpečujú v jej členských krajinách samostatné útvary štátnej pomoci, ktoré sú zriadené na niektorom vybranom ministerstve. Príslušný Direktoriát Európskej komisie však konštatoval, že organizačné usporiadanie administratívnej kapacity v oblasti štátnej pomoci je vo výlučnej kompetencii SR.
S prechodom kompetencií úradu na rezort financií bude spojený aj presun jeho 10 zamestnancov na MF. Ďalší siedmi majú byť presunutí na ministerstvá, ktoré sú poskytovateľmi štátnej pomoci. Nadbytočným zamestnancom úradu v počte 16 bude ponúknuté zaradenie na voľné miesta v štátnej a verejnej službe.
V minulom roku poskytol štát žiadateľom o štátnu pomoc podporu v celkovej výške 6,105 miliardy Sk, čím každý zamestnanec SR prispel príjemcom čiastkou 2 870,13 Sk. Najväčšiu podporu zo všetkých žiadateľov získala U.S. Steel Košice, ktorej ÚŠP odsúhlasil daňový úver v celkovom objeme 2,088 miliardy Sk. Približne o 600 miliónov Sk menej získala formou oslobodenia od platenia daní automobilka VW Slovakia, a. s. so sídlom v Bratislave. Prvú trojku top príjemcov pomoci uzatvorili Železnice SR s 1,036 miliardy Sk, z ktorej väčšinu tvorili poskytnuté štátne záruky.
(1 EUR = 41,158 SKK)