Bohaté krajiny chcú zmeniť rozpočet únie. Dotkne sa to Poľska a Španielska, ktoré odmietli ústavu Krajiny, ktoré do európskeho rozpočtu viac prispievajú ako z neho berú, chcú obmedziť výdavky Európskej únie. Klesnú tak príspevky z regionálnych fondov a dotácie chudobnejším krajnám.
„Zhodou okolností" medzi ne patria aj Španielsko a Poľsko, teda krajiny, ktoré odmietajú nový spôsob prerozdelenia hlasov v únii. Na tomto bode zlyhali minulý víkend rokovania o európskej ústave.
Cukor a bič
Poľsko hovorí, že v únii sa začína uplatňovať systém cukru a biča. Štáty, ktoré patria medzi čistých prispievateľov sa bránia a tvrdia, že svoje návrhy sformulovali už dávno a nemajú žiadnu súvislosť s postojmi Varšavy a Madridu. V kuloároch sa však opakujú slová pomsta, výstraha, nátlak.
Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Rakúsko, Švédsko a Veľká Británia navrhujú, aby od roku 2007 rozpočet únie nepresahoval 1 percento hrubého domáceho produktu. Dnes je to maximálne 1,24 percenta. Podľa odhadov by tak rozpočet únie mohol byť o zhruba 25 miliárd eur nižší.
Odrazilo by sa to aj na znížení príspevkov do menej vyspelých regiónov Európy. Nepostihlo by to len rebelantov v Španielsku či Poľsku, ale aj v Portugalsku či Grécku. Nedá sa vylúčiť, že by to pocítili aj stredoeurópske krajiny.
Paradoxne, zníženie rozpočtu by podľa ekonómov zatiaľ nepostihlo Francúzsko, ktoré čerpá masívne poľnohospodárske dotácie. Reforma Spoločnej agrárnej politky je totiž aj vďaka lobingu Paríža na čas odložená.
Zázraky neviem
Šéf Európskej komisie Romano Prodi bol listom šiestich pobúrený. „Zázraky nie sú moja špecialita," hovorí a hrozí, že únia nebude schopná splniť svoje záväzky voči vstupujúcim aj členským krajinám.
Šesť krajín (z čistých prispievateľov sa k nim nepripojilo Dánsko) odôvodňuje pripravovaný pokles svojej štedrosti demografickým vývojom v ich krajinách, ktorý si bude vyžadovať iné prerozdeľovanie financií. Hovoria aj o tom, že ich občania budú ťažko znášať nevyhnutné reformy verejných financií a škrty s vedomím, že ešte musia dotovať európsky rozpočet.
Je to trest
Analytici v liste našli „nemeckú stopu" a šikovnosť ostatných, ktorí by tiež chceli obmedziť svoje výdavky. Berlín sa už dlhšie vyhrážal, že zatvorí svoju peňaženku, ak sa nezmení systém hlasovania v únii. List je reálnym výsledkom týchto vyhrážok, aj keď oficiálne sa hovorí niečo iné.
„Je to absolútne zlý signál. Je to trest a ešte viac to ukazuje na európsku reálpolitiku," cituje denník Guardian nemenovaného diplomata z pristupujúcej krajiny.
Podľa bruselských kuloárov je viac ako zrejmé, že eventuálny finančný postih spojený s rečami o viacrýchlostnej Európe má Varšavu aj Madrid prinútiť k zmene stanoviska.
Mnohé sa očakáva aj od volieb v Španielsku na budúci rok, ktorých víťazom nemusí byť premiér José María Aznar. Očaká sa aj to, že slabá vláda premiéra Leszka Millera v Poľsku tiež nebude mať dlhé trvanie.
JANA MIKUŠOVÁ