ých úkonov s plávajúcou desatinnou čiarkou za sekundu (1,3 Teraflopu), takže sa predpokladá jeho zaradenie medzi desať najvýkonnejších superpočítačov na svete v rámci oficiálneho rebríčka Clusters TOP 500, pričom ide o jeden z najväčších superpočítačov v Európe. Tento výpočtový výkon znamená výrazné rozšírenie možností predovšetkým pri výskumoch v oblasti chémie, biotechnológií, a molekulárneho. Vedecký výskum je celosvetovo vysoko konkurenčné odvetvie, ktoré kladie vysoké požiadavky na technické vybavenie, podobne ako v prípade tých najväčších komerčných podnikov.
Microsoft Office System je od 4. decembra na Slovensku v lokalizovanej verzii. Obsahuje aplikácie, služby a riešenia, ktoré pomáhajú ľuďom a podnikom lepšie využívať informácie, efektívnejšie spolupracovať a pružne reagovať na obchodné príležitosti. Integrované produkty a služby sú navrhnuté tak, aby spoločnostiam pomáhali lepšie identifikovať a riešiť ich obchodné problémy. Navigant Consulting vypracovala štúdiu týkajúcu sa zhodnotenia služieb, ktoré poskytuje Microsoft Office System. Výsledky štúdie, do ktorej bolo zahrnutých 14 organizácií z celého sveta ukázali, že podľa oslovených spoločností medzi hlavné výhody patrí zníženie časovej náročnosti na prípravu obchodných materiálov a finančných správ, lepší prístup k dátam uloženým na počítačoch používateľov a zníženie chybovosti pri spracovaní dát. Jednotliví zamestnanci tak ušetria až dve hodiny produktívneho času týždenne.
Na skúšobnej prevádzke novej technológie bezdrôtového čiarového kódu sa zúčastňujú dve predajne siete Tesco vo Veľkej Británii. Všetky prepravné obaly tovaru s vysokou hodnotou dovážané do týchto predajní z nepotravinového distribučného centra Tesco v Milton Keynes budú vybavené rádiovým čiarovým kódom. Každý rádiový čiarový kód obsahuje mikročip pripojený k anténe. Čip obsahuje kód, ktorý sa prečíta, ak cez neho prejde rádiová vlna. Progresívne zariadenie sa umiestňuje na prepravné obaly produktov. Sníma sa pri expedícii tovaru z distribučného centra a pri jeho príchode do predajne. Znižuje sa tým čas potrebný na spracovanie tovaru dodaného do predajne, čím sa umožní rýchlejšie dopĺňanie produktov v predajných priestoroch.
Technológia rádiových čiarových kódov RFID je nákladovo výhodná a možno ju prepojiť so súčasnými systémami. Obchodníci tak môžu dosiahnuť vyšší obrat, nižšie náklady a lepšiu produktivitu, pričom sa zároveň posilňuje lojalita zákazníkov.
Tovar sa po expedícii z distribučného centra automaticky sleduje až po jeho dodávku do obchodov. Nie je potrebná žiadna priama kontrola, pretože umiestnenie produktu možno v každej fáze skontrolovať okamžite prostredníctvom intranetového riešenia. Rádiové čiarové kódy použité v skúšobnej prevádzke sú umiestnené len na prepravných obaloch a podložkách, nie na samotných produktoch v predajni.
V tomto roku je plánované pripojiť spolu 600 škôl do siete internet, čo je viac ako dvojnásobok počtu z minulého roku. V rámci projektu Infovek by malo byť tento rok 370 škôl vybavených výpočtovou technikou a pripojených na internet. Okrem nich však vďaka iniciatíve Ministerstva školstva SR pribudlo na internete 230 ďalších pripojených škôl, ktoré mali svoje vlastné vybavenie, ale internet im doteraz chýbal. Ministerstvo školstva SR im uhradilo pripojenie na internet za podmienok garantovaných projektom eSlovakia. Do konca roku 2003 tak počet škôl pripojených na internet dosiahne číslo 1445, čo predstavuje 44% z celkového počtu základných a stredných škôl. Hlavnou bariérou informatizácie škôl však stále zostáva nedostatočná vybavenosť škôl výpočtovou technikou. V Európskej únii pripadá priemerne na 1 počítač približne 20 žiakov a študentov. Na Slovensku je to okolo 120. Pri súčasnom tempe zabezpečovania škôl výpočtovou technikou by na Slovensku dosiahnutie európskeho stavu trvalo približne 32 rokov.
Posielať skutočné „papierové" pohľadnice z mobilného telefónu priamo na zadanú poštovú adresu v rámci Slovenska alebo do zahraničia umožňujú už obaja naši mobilní operátori, keďže službu Pohľadnica si do ponuky zaradila aj spoločnosť Orange Slovensko. Zákazník urobí fotografiu prostredníctvom fotoaparátu pripojeného alebo zabudovaného do mobilného telefónu s podporou obrazových správ, do tela správy napíše poštovú adresu prijímateľa a obrazovú správu s textom. Text správy môže mať najviac 1 100 znakov. Obrazová správa bude preformátovaná na fotografiu s rozmermi 10x15cm, s lesklým povrchom s bielymi okrajmi. Odosielateľ si môže vybrať aj pozadie, na ktorom bude fotografia vyobrazená, pričom typ pozadia špecifikuje priamo na začiatku textu obrazovej správy. Jednotlivé typy pozadia sú dostupné na Orangeportále. Textový odkaz bude uvedený na zadnej strane pohľadnice spolu s podpisom odosielateľa. Ak bude pohľadnica obsahovať obrázok erotického charakteru, adresát ju obdrží v obálke.
Pri pohľadniciach posielaných v rámci Slovenskej republiky Slovenská pošta doručí pohľadnicu ako obyčajnú listovú zásielku do dvoch pracovných dní. Vďaka MMS roamingu je možné posielať pohľadnice z mobilného telefónu aj v zahraničí u všetkých roamingových partnerov, s ktorými má v súčasnosti Orange Slovensko dohodu o GPRS roamingu. V súčasnosti je cena za posielanie obrazových správ zo zahraničia v roamingu rovnaká ako v domácej sieti na Slovensku. Vo väčšine prípadov je tak posielanie pohľadníc zo zahraničia z mobilného telefónu pre užívateľov Orangeu výhodnejšie, ako posielanie tradičných pohľadníc prostredníctvom pošty.
Na letisku Heathrow a vo všetkých veľkých destináciách British Airways v Európe bude zavedených spolu 190 nových kioskov IBM. Kiosky sú navrhnuté tak, aby urýchlili a uľahčili odbavenie cestujúcich, pričom zároveň šetria priestor na letisku. Cestujúci British Airways budú môcť pomocou dotykovej obrazovky predložiť svoju letenku, vybrať si sedadlo a využiť ďalšie funkcie bez čakania v rade. Zákazník dostáva možnosť rozhodnúť o svojom sedadle a vyhne sa zároveň čakaniu v radoch počas najväčšieho náporu. Systém kioskov bude dokončený vo februári 2004 a predstavuje základnú súčasť podnikovej transformačnej stratégie Britských aerolínií, ktorá zmení spôsob komunikácie cestujúcich so spoločnosťou. Odbavenie pomocou samoobslužného kiosku trvá menej než minútu.
Hewlett-Packard otvoril na Slovensku nové európske centrum pre podporu zákazníkov. Hlavnou úlohou HP Delivery Centra bude poskytovať služby spravovania aplikácii najvýznamnejším zákazníkom spoločnosti. Podpora bude v prevažnej miere poskytovaná na diaľku zo Slovenska s priamym prístupom k aplikáciám zákazníkov. Predpokladaný objem počiatočných investícii do projektu sa pohybuje rádovo v miliónoch dolárov. HP bude zo Slovenska podporovať svojich veľkých zákazníkov z celej Európy, ale aj z Blízkeho východu a Afriky. Na rozdiel od niektorých iných obdobných centier na Slovensku nebude sa ponúkať len obchodná podpora po telefóne, ale predovšetkým náročnejšie služby spravovania aplikácií zákazníkov.
Svetový módny návrhár Julien Macdonald navrhol pre spoločnosť Intel tri modely exkluzívnych kabeliek pre prenášanie notebookov, ktoré zohľadňujú rastúcu úlohu techniky v živote žien. Kabelka s názvom „Julien Macdonald laptop bag for Intel" je rovnako oslavou novej generácie notebookov a bezdrôtového životného štýlu, ktorých vznik umožnila mobilná technológia Intel Centrino. Nové kabelky sú navrhnuté ako príručné tašky 21. storočia, ktoré okrem obvyklých vecí ako sú make-up a mobilný telefón umožnia mať neustále k dispozícii tiež e-mail, elektronický kalendár alebo prístup na Internet. Kabelky sú vyrobené v štýlovej koži so zlatými doplnkami v troch farbách: biela, ružová a čierna.
Julien Macdonald laptop bag for Intel je vyrábaná v limitovanej sérii a bude dostupná vo vybraných predajniach a na akciách spoločnosti Intel. Celý zisk z jej predaja bude venovaný na dobročinné účely.
Internetový portálov o vreckových počítačoch PalmPC.cz pripravil svoj tím aj pre užívateľov na Slovensku. Český server, na ktorom nájdu užívatelia nielen informácie zo sveta PDA, či novinky na trhu, pripravil kompletné poradenstvo v oblasti vreckových počítačov. Vo fáze príprav sú tiež riešenia pre firmy, ktoré môžu vreckové počítače využiť vo svojich informačných systémoch. Palmpc.cz pôsobí na českom trhu už 5 rokov. Svoje skúsenosti a ponuku teraz prináša aj na Slovensko. Internetový portál www.palmpc.cz v týchto dňoch predstavil úplne novú grafiku a podobu webu. Pre prvých zákazníkov má PalmPC aj zaujímavé prekvapenia v podobe Palmpc klubu a rôznych bonusov.
DVD ako univerzálny a perspektívny dátový nosič si našiel cestu aj do domácich kamkordérov. Výhodou filmového záznamu priamo na DVD je vysoká kvalita obrazu a zvuku, skladnosť DVD-disku a jeho odolnosť voči poškodeniu či pre kazetu typického starnutia a postupnej strany kvality záznamu. Pri DVD odpadá večné zdĺhavé prevíjanie kazety a rovnako vyhľadávanie scén a sekvencií je neporovnateľne rýchlejšie. Záznam netreba osobitne archivovať, pretože na DVD je archivovaný v maximálnej možnej kvalite. DVD možno zároveň jednoducho poslať priateľom a známym. Sony ponúka na našom trhu dva modely kamkordérov, oba s objektívom Carl Zeiss Vario-Sonnar, s 10-násobným optickým transfokátorom, 120-násobným precíznym digitálnym transfokátorom, 2,5-palcovou LCD obrazovkou a rozhraním USB 2.0 pre vysokorýchlostné pripojenie k osobnému počítaču. Na DVD disk (1,4 GB) je možné zaznamenať až 60 minút videozáznamu, ale súčasne je možné zaznamenať aj fotografie, keďže kamera je schopná „nahradiť" digitálny fotoaparát. Záznam, uložený na DVD v kamkordéri, možno prehrať v bežných DVD prehrávačoch ako aj v počítačoch s DVD mechanikou či v hracích konzolách Sony PlayStation 2.
Projekt Top500 Supercomputer nedávno predstavil najnovší rebríček 500 najvýkonnejších superpočítačov sveta zostavený na základe štandardizovaných testov. Na výslnie sa dostal svojím špičkovým výkonom 2 teraflops (2.1012 matematických operácií za sekundu) malý prototyp budúceho superpočítača IBM Blue Gene/L, ktorý zaberá priestor len jedného kubického metra, teda približne polovicu bežného racku. Kompletný stroj Blue Gene/L, ktorý bude slúžiť pre národné laboratórium Lawrence Livermora v Kalifornii zaberie 64 celých skríň. Po svojom dokončení v roku 2005 by mal získať v zozname 500 najvýkonnejších superpočítačov prvú priečku. V porovnaní s dnešnými najrýchlejšími superpočítačmi bude mať šesťnásobný výkon, spotrebuje jednu pätnástinu elektrickej energie a bude mať 10-násobne menšie rozmery než dnešné najrýchlejšie stroje. Dnes superpočítač s výkonom 2 teraflopy zaplní celú miestnosť a často vyžaduje viac než tucet skríň. Medzi prvé aplikácie, pri ktorých sa nasadí obrovský výpočtový výkon systému Blue Gene patrí modelovanie skladania ľudských bielkovín. Lepšie pochopenie procesu skladania bielkovín umožní vedcom preniknúť k podstate rôznych ochorení a vytvoriť nové potenciálne lieky.
Zlepšenia, inovácie a patenty: to sú prísady, z ktorých sa pripravuje úspech. Siemens AG Rakúsko zapojilo svojich zamestnancov do nového programu „Riadenie duševného vlastníctva", ktorého hlavnou úlohou je optimálne zhodnotenie dobrých nápadov, kreativity a know-how zamestnancov spoločnosti. Konečným cieľom je využitie vylepšení, inovácií a patentov na udržateľný príspevok k zvýšeniu hodnoty spoločnosti. Každý z pracovníkov môže predložiť svoje nápady cez portál na intranete. Nápady sa následne zhodnotia z pohľadu ich potenciálneho podnikateľského prínosu a ich navrhovateľom sa udelia VIP body - ktoré sú úzko spojené s prémiami. Ktokoľvek počas daného finančného roka získa viac než 100 VIP bodov získava automaticky štatút VIP (Very Important Person). Jedným z doteraz ocenených vynálezov bol patentovaný produkt „mobilného teletextu", ktorý prenáša televízny teletext so svojím jedinečným užívateľským rozhraním na mobilný telefón. Rakúska štátna rozhlasovo-televízna spoločnosť ORF a stanica n-tv sú prvými televíznymi kanálmi, ktorých teletextové vysielanie sa môže prijímať aj na „mobiloch". Ďalšie z telekomunikačných vynálezov sa stretli s veľkým záujmom automobilového priemyslu a oblasti podnikového riadenia, kým bezpečné systémy softvérového licencovania oslovia hlavne výrobcov a distributérov softvéru.
EuroTel Bratislava v spolupráci so spoločnosťou Microsoft Slovakia, spoločne predstavili projekt Mobile Information Sever, ktorý zjednoduší mobilný prístup k e-mailu, kalendáru a ku kontaktom prostredníctvom rýchlych mobilných dátových služieb GPRS a High Speed Data.
Služba rozširuje súčasné možnosti softvéru Microsoft Exchange o mobilný prístup k vnútropodnikovým informáciám. Využíva vysokorýchlostné dátové služby pre rýchly mobilný prístup do systémov, na ktorých je Microsoft Exchange inštalovaný. Umožňuje tým neustály prístup k firemným informáciám, možnosť prijímať či odosielať e-maily, presne tam, kde to zákazník práve potrebuje. Samozrejmosťou je aj kontrola pracovného kalendára. Zákazník si môže pridávať a upravovať schôdzky tak, aby sa o nich dozvedela aj jeho asistentka. Plnohodnotný prístup do prostredia Microsoft Exchange je možný nielen prostredníctvom personálneho digitálneho zariadenia (PDA), notebooku, ale aj prostredníctvom mobilného telefónu (smart phone). Služba Mobile Information Server je určená hlavne pre stredné a veľké spoločnosti s vlastnou vnútrofiremnou počítačovou sieťou napojenou na internet.