Súčasťou trojdňového medzinárodného kongresu ITAPA 2003, ktorý sa konal od pondelka 27. októbra v Bratislave, bolo udelenie Ceny ITAPA 2003 za najlepšie projekty v informatizácii verejnej správy. Laureátmi ceny sa mohli stať projekty, ktoré sa podarilo zrealizovať v oblasti modernizácie verejnej správy prostredníctvom implementovania a využívania informačných a komunikačných technológií.
Do súťaže sa zapojilo spolu 31 projektov, ktoré prihlásili inštitúcie štátnej správy a samosprávy, IT spoločnosti alebo akademická obec. Hlavným kritériom hodnotenia jednotlivých projektov bol ich reálny prínos pre občana a pre zlepšenie a zefektívnenie služieb a procesov vo verejnej správe. Projekty súťažili v štyroch kategóriách: „Nové služby", „Zlepšovanie procesov", „Vzdelávanie" a „Nápad roka".
Nové služby
Informačné technológie umožňujú priniesť občanovi služby, ktoré mu verejná správa klasickou formou nevedela poskytnúť. Medzi ne patrí sprístupnenie rôznych typov informácií, uľahčenie orientácie, či nový jednoduchší spôsob poskytnutia služby. Hodnotilo sa predovšetkým to, akú službu priniesol projekt pre verejnosť. Zvíťazil projekt Verejný informačný portál „Občan.sk". Portál „Občan.sk" predstavuje vytvorenie virtuálneho informačného centra, jednotného vstupného miesta e-Governmentu pre občanov a podnikateľov, zjednodušenie získavania informácií zo strany občanov vo vzťahu k štátnej správe a samospráve. 27. 10. 2003 bola do prevádzky uvedená nová verzia portálu Občan.sk. Zjednodušil sa prístup k informáciám a to najmä vďaka novému dizajnu a štruktúre portálu. Na titulnej stránke pribudol napríklad priamy prístup k formulárom, spolu ich je na portáli pripravených na stiahnutie už približne 150. Návštevník tam nájde tiež informácie o dôležitých hospodárskych termínoch, zmenách v legislatíve, zmenách na portáli a podobne.
Pribudlo aj množstvo nových užitočných informácií a prepojenie životných udalostí a situácií na zodpovedné úrady, postupne pribúdajú informácie o štrukturálnych fondoch, k dispozícii už sú presné adresy úradov, ich telefónne čísla a úradné hodiny.
V krátkej dobe je to už druhé významné ocenenie, keďže v septembri 2003 portál ocenili taktiež 1. miestom v kategórii Občania, demokracia a e-government v súťaži Slovakprix MultiMedia 2003 o najlepšiu multimediálnu internetovú stránku a CD/DVD ROM na Slovensku. Porota zložená z odborníkov v oblasti multimédií si všímala predovšetkým obsahovú stránku jednotlivých produktov a ich prínos pre používateľa. Občan.sk využíva nové médium - internet, jeho tvorcovia ho pripravovali v záujme občanov, aby sa ich vzťahy k vláde a štátnej správe, do ktorých sa zapájajú, zjednodušili.
Spoločnosť Microsoft na projekte portálu spolupracovala s firmami Siemens Business Services, ktorá vytvorila koncepciu životných situácií a napĺňala a spracovávala obsah portálu, Hewlett-Packard Slovakia, ktorá prispela počítačovým vybavením a firma Millennium 000 poskytla programovacie a dizajnérske práce a vývoj redakčného systému. Projekčný tím identifikoval v počiatočných štádiách tvorby verejného informačného serveru kľúčové ciele, z ktorých jedným bola požiadavka na jednoduchosť a intuitívnosť používania portálu. Riešenie malo byť ďalej jednoducho spravovateľné, s rôznymi možnosťami pre konfiguráciu jednotlivých aplikačných celkov a autorizáciu rôznych kategórií administrátorov. Pri hľadaní technológie, ktorá by podchytila nový portál, sa projekčný tím rozhodoval na základe rýchlosti integrácie a náročnosti na časovú realizáciu projektu.
Uvedenie tohto pilotného projektu otvorilo širokú verejnú diskusiu o funkciách e-government na Slovensku. Úrad vlády zaznamenal na túto iniciatívu značný ohlas a početné boli aj nápady pre jej ďalší vývoj. Občan.sk predovšetkým ukázal cestu vpred v poskytovaní verejne dostupných informácií a poslúži ako vstupná brána pre on-line pomoc a podporu v budúcnosti. Druhé miesto v tejto kategórii získali Elektronické voľby - Internetový elektronický hlasovací systém (eVote). Cieľom projektu bolo navrhnúť, vyvinúť a overiť použiteľnosť internetového hlasovacieho systému, ktorý by zdokonalil proces registrácie voličov, overenie ich osobných údajov, zber hlasov, ako aj proces spracovania a sčítania hlasov. Účelom projektu je okrem iného aj zvýšenie efektívnosti hlasovania a zapojenie širokej verejnosti do riešenia verejných otázok prostredníctvom internetu. Tretia priečka v kategórii Nové služby sa ušli projektu štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici: Sprístupnenie elektronických informačných zdrojov pre širokú verejnosť. Ako aj z názvu vyplýva, cieľom je sprístupňovať elektronické informačné dokumenty s využívaním najnovších informačných technológií vytvorením optimálneho informačného prostredia v modernej študovni. Projekt umožnil komfortný prístup k informáciám z elektronických zdrojov - verejne prístupný on-line katalóg fondu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici prostredníctvom internetu.
Zlepšovanie procesov
Zavádzanie informačných technológií do existujúcich procesov znamená častokrát systémové a kritické prehodnotenie celého procesu tak, aby z neho bolo odbúraných čo najviac zbytočných krokov. Takto sa darí dosiahnuť výrazné urýchlenie a aj celkovú automatizáciu procesov v rámci inštitúcie. Zmyslom kategórie B je práve preto vysloviť uznanie a oceniť tie projekty, ktoré sa na existujúce procesy dokážu pozrieť práve takýmto kritickým pohľadom a nasadením informačných systémov a technológií dokážu docieliť ich výrazné zlepšenie, zjednodušenie, či zrýchlenie. V rámci tejto kategórie sa hodnotí predovšetkým to, nakoľko projekt prispel k zlepšeniu fungovania inštitúcie.
Víťazom v tejto kategórii sa stali projekty, ktoré realizovala spoločnosť A.V.I.S. na základe zadania Miestneho úradu Bratislava - Staré mesto a Mestského úradu Trenčín. Oba projekty pod názvom Komplexný integrovaný informačný systém úradu predstavili komplexné riešenie automatizácie činností úradu v súvislosti s meniacou sa legislatívou a prechodom kompetencií na miestnu samosprávu. Vďaka tomuto projektu sa zefektívnili administratívne, evidenčné, ekonomické i ďalšie činnosti úradu. 2. miesto v kategórii B - Zlepšovanie procesov získal projekt Corwin - dátová pumpa realizovaný pre Ministerstvo spravodlivosti SR. Účelom projektu je poskytovať dáta z Obchodného registra Slovenskej republiky iným informačným systémom štátnej správy na ich vlastné využitie. Ide o pilotné riešenie na zdieľanie informácií z kľúčového štátneho registra bez toho, aby otázky smerovali na občanov, resp. subjekty, ktorých sa to týka. Projekt splnil svoje poslanie - vybudovať jednoduchý a účelný nástroj na efektívne zdieľanie dát z obchodného registra, ktoré nie sú k dispozícii v obchodnom registri na internete. Výstupom projektu bola náhrada písomného zasielania informácií z obchodného registra rôznym subjektom štátnej správy a jeho nahradenie elektronickým poskytovaním informácií v podobe a periodicite požadovanej jednotlivými organizáciami. Typickými používateľmi systému sú napríklad pracovníci colného riaditeľstva, daňového riaditeľstva, živnostenského odboru MV SR a Štatistického úradu SR, ktorí sa nachádzajú v rôznych lokalitách po celom území SR. 3. miesto: Organizačný, funkčný, procesný a informačný audit Ministerstva financií SR. Cieľom projektu bolo navrhnúť a zaviesť v rezorte MF SR novú organizačnú štruktúru a systém riadenia. Výstupom projektu je nový procesný model MF SR a vybraných organizácií rezortu, nový organizačný model MF SR a nový jednotný integrovaný vnútorný informačný systém.
Podpora vzdelávania
Kategória venovaná všetkým projektom, ktoré pomáhajú zvyšovať vzdelanosť, zručnosť, kvalifikáciu a odbornosť pracovníkov verejnej správy. Zvíťazil projekt Centrum podpory užívateľov, ktorého realizátorom bolo DataCentrum Ministerstva financií SR. Centrum podpory užívateľov je vybudované ako jednotné kontaktné centrum pre užívateľov verejnej správy a jeho hlavným poslaním je pomoc pri budovaní a využívaní informačného systému. 2. miesto: Systém elektronického vzdelávania Rozpočtového informačného systému. Cieľom projektu je vyškoliť používateľov Rozpočtového informačného systému pre používanie aplikačnej infraštruktúry a jednotlivých aplikačných modulov. Výstupom je funkčný počítačový systém elektronických školiacich materiálov pre podporu Rozpočtového informačného systému a Systému štátnej pokladnice SR.
Nápad roka
Posudzovaná bola originalita a invenčnosť nápadu, na ktorom je projekt postavený. V rámci tejto kategórie bola udelená „Cena za najlepšie zadanie", určená pre pracovníkov verejnej správy a „Cena za najlepšie riešenie", určená pre realizátorov. Cenu za najlepšie zadanie k projektu Náhodný generátor prideľovania spisov sudcom získalo Ministerstvo spravodlivosti SR. Riešenie tohto projektu malo nájsť systém prideľovania spisov k sudcom, s cieľom úplného vylúčenia možnosti manipulácie. „Cena za najlepšie riešenie" bola udelená projektu Komunikačno-technologická infraštruktúra verejnej správy, ktorý realizovali DataCentrum Bratislava, PosAm a Slovenské telekomunikácie. Cieľom projektu bolo poskytnúť pre projekty štátnej správy konkrétnu komunikačno-technologickú infraštruktúru s cieľom rýchleho nasadenia počítačových aplikácií, znižovania nákladov, zjednodušenia administrácie a obsluhy infraštruktúry. Výstupom je realizácia komunikačného spojenia so zadanými koncovými bodmi (2300), výstavba počítačového komplexu pre realizáciu projektu Rozpočtového informačného systému (RIS), zaistenie aplikačného programového vybavenia pre prípravu a spracovanie štátneho rozpočtu a vytvorenie podporného programového vybavenia pre riešenie HelpDesku, pripojenia užívateľov na Internet, pre elektronické školenie užívateľov (CBT) a pre poskytovanie okamžitej informácie o riadiacej dokumentácii pre RIS (zákony, vyhlášky, nariadenia a pod.)
(rak)