FOTO SME - SOŇA REBROVÁ
Malé triedy, koberce na podlahe, na hodine päť žiakov a učiteľ, individuálny rozvrh pre každého - to je Quality school international (QSI). Robert Frecer do nej chodil sedem rokov, tento rok prestúpil do kvinty na gymnáziu na Novohradskej v Bratislave. Ako vidí oba typy škôl?
„Zdanlivo sú to maličkosti, ale vytvárajú odlišnú atmosféru," hovorí Robert. „Individuálny program umožňoval každému rozvíjať to, v čom je naozaj dobrý. A keď už ste dosiahli najvyššiu úroveň, mohli ste si urobiť univerzitný extra kurz cez počítač. Nie je to povinné, ale dobre to vyzerá v životopise."
Paradoxne práve spôsob štúdia cez počítač bol jedným z dôvodov, pre ktoré sa Robert rozhodol zmeniť školu. „Tento rok som už mal vo viacerých predmetoch študovať cez počítač a to ma nelákalo," vysvetľuje Robert. „Bolo to zaujímavé, ale chýbala mi interakcia s učiteľom a práca v kolektíve. A to som našiel na Novohradskej."
Väčšina predmetov sa v QSI učí inak ako v našich školách. Celú biológiu prejdú za rok, v dejepise sa preberá najmä novovek, dôkladne sa venujú súčasnosti.
„Myslím, že 80 percent toho, čo sa učím, nikdy nevyužijem, ale keď človek pochopí logiku vecí, dá sa to zvládnuť a netreba sa drviť," hovorí Robert. „A na gymnáziu sú učitelia, ktorí prednášajú atraktívne, a aj z ťažkej veci urobia ľahkú. Veľa závisí od učiteľa a ja sa nemám na čo sťažovať."
Podľa Roberta nie sú na tom naše štátne školy tak zle, aby rodičia museli hľadať iné možnosti.
„Ale aj tak si myslím, že práve QSI ho naučila samostatnosti, využiť šancu, keď ju dostane, nečakať na to, že mu niekto niečo dá," hovorí Robertova mama.
„Toto je veľmi slušná škola, aj keď i tu sa niekedy vedomosti považujú za najdôležitejšie," uzatvára kvintán Robert. „Ale treba si iba vedieť zorganizovať čas, ustrážiť si priority a veci nekomplikovať, ale zjednodušovať. A to mi asi dala Quality school." (gal)