foto
BRATISLAVA - Správa o nájdení Saddáma Husajna spôsobila rozruch aj na finančných trhoch. Kurz dolára oproti euru počas noci rástol a podobne reagovali aj ceny akcií. Opačne sa vyvíjala cena zlata, ropy a vládnych dlhopisov. Analytici predpovedali, že efekt Husajnovho zatknutia na trhu bude mať len krátke trvanie.
Zatknutý Husajn podporil dolár
Najdramatickejšie reagovali ázijské trhy, ktoré sa otvárajú najskôr. Obchodovanie bezprostredne ovplyvnili najnovšie správy zo sveta. Japonský index Nikkei na tokijskej burze sa posilnil o viac ako 3 percentá na najvyššiu uzatváraciu hodnotu za posledných 5 týždňov.
Dolár sa zase posilnil oproti euru na hodnotu 1,21 oproti piatkovej hodnote 1,22 dolára za euro, vzápätí však jeho pozíciu opäť oslabili bombové útoky v Iraku.
Podobne reagovali aj západoeurópske trhy a ceny akcií sa ocitli na nových maximách. Na nové tohtoročné vrcholy s výnimkou londýnskeho FTSE sa dostali všetky hlavné indexy národných búrz. Najviac rástli nemecké akcie vo Frankfurte, kde sa index DAX posilnil o 1,3 percenta.
Po otvorení amerického trhu sa však potvrdili predpovede analytikov o krátkodobom vplyve Husajnovho zatknutia. Atmosféra na Wall Street, kde sa začína obchodovať vďaka časovému posunu neskôr, bola oveľa pokojnejšia. Najsledovanejší americký index akcií priemyselných podnikov Dow Jones i tak vzrástol o 64 bodov. Jeho hodnota stúpala už minulý týždeň, keď prekonal magickú hranicu 10-tisíc bodov, zatknutie Husajna ho však posunulo na 10 106 bodov. To je zatiaľ najvyššia hodnota od mája minulého roka..
Zlato a ropa budú rásť
Opačný pohyb ako akcie a kurz dolára mali ceny ropy a zlata. Tie však nepadli až tak dramaticky, keďže v posledných týždňoch rástli aj vďaka politickým nepokojom. „Pokles ceny ropy bol len mierny a dá sa povedať, že ceny neklesli ani o toľko, o koľko narástli v piatok," konštatoval Jiří Šťastný z českej investičnej skupiny Colosseum. Vysokú cenu ropy udržiavajú aj časté teroristické útoky a podľa Šťastného si investori uvedomujú, že ani dolapenie Husajna to nevyrieši.
Podobne to bolo aj s cenou zlata, ktorá síce klesla o sedem dolárov za uncu, stále však zotrváva na rekordných hodnotách z minulého týždňa. Vtedy sa dostala na najvyššie hodnoty od roku 1996, aj vďaka slabému doláru. Zlato sa totiž považuje za istejšiu investíciu a pohyb jeho ceny sa odvíja od cien dolára: ak klesá, cena zlata naopak rastie.
Podľa analytikov však ide len o krátkodobý vplyv, ktorý nedokáže zlomiť doterajší slabý kurz dolára. „Zmeny kurzov síce boli výrazné, nenasvedčuje to však, že by sa mohli zmeniť trendy, ktoré sú veľmi silné," myslí si Šťastný. Viac ako politické udalosti na kurz dolára podľa neho vplýva obchodný deficit USA. „Investori berú do úvahy viaceré okolnosti, ako len denné udalosti v Iraku," tvrdí Patrik Malec, díler UniBanky. Slovenské finančné trhy situácia z Iraku výrazne nezasiahla. „Rozdiel medzi piatkovým zatváracím kurzom koruny oproti doláru a dnešným bol len niekoľko halierov," hovorí Malec.
REAKCIE FINANČNÝCH TRHOV
piatkové hodnoty pondelkové hodnoty
Dolár/euro 1,23 1,213 (pokles eura o 1,2 %)
Jen/dolár 107,7 108,3 (pokles jenu o 0,5 %)
Zlato (v dolároch za uncu) 408 401,55
Ropa Brent (v USD za barel) 28,83 29,6(pokles o 0,61 centov, - 2%)
Ceny akcií
Index Nikkei Tokio nárast o 3,16 %
Frankfurt DAX nárast o 1,32 %
Dow Jones nárast o 64,36 bodov, 0,64 %
Standard & Poor's 500 Index + 5,37 bodov, nárast o 0,5 %
Nasdaq Composite Index +16,07 bodov, nárast o 0,82 %