Brusel 15. decembra (TASR) Šesť členských krajín EÚ Nemecko, Francúzsko, Británia, Holandsko, Švédsko a Rakúsko dnes vyzvali, aby výdavky v rozšírenej únii nepresahovali jedno percento jej hrubého domáceho produktu (HDP).
Túto iniciatívu, ktorá by znamenala nižšiu finančnú podporu chudobných nových členov únie, vzápätí odmietol predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Krok šestice čistých prispievateľov krajín, ktoré platia do spoločného rozpočtu EÚ viac ako z neho dostávajú, nasleduje dva dni po stroskotaní rozhovorov o európskej ústave na summite v Bruseli aj vinou Poľska a Španielska.
Nemecko sa už na summite vyhrážalo, že tieto krajiny pocítia svoj postoj vo finančnej oblasti, keď bude únia budúci rok rozhodovať o novom finančnom rámci po roku 2006. Oba štáty budú patriť medzi najväčších príjemcov poľnohospodárskej či regionálnej podpory.
Uvedomujúc si demografickú výzvu Európy, trvalo udržateľný vysoký rast vyžaduje dlhodobo zdravé financie. Vo svetle náročného úsilia konsolidovať rozpočty členských štátov naši občania nepochopia, ak z tejto konsolidácie bude vyčlenený rozpočet EÚ, uviedla šestica krajín v liste Prodimu.
Tieto krajiny preto navrhujú, aby v budúcom rozpočtovom období 2007-13 boli rozpočtové výdavky EÚ zmrazené na terajšej úrovni a nepresiahli jedno percento HDP. Dnes je rozpočtový limit únie 1,24 percenta, rozpočet ale dosahuje len asi jedno percento.
Prodi výzvu šestice krajín odmietol, nie je podľa neho v súlade s cieľmi a zámermi rozširujúcej sa únie. "Vážne posúdime tieto myšlienky, ale iba s jedným percentom HDP jednoducho nebude možné robiť to, čo tieto štáty, ako aj ostatné, od nás očakávajú," uviedol Prodi vo vyhlásení.
Pripomenul, že všetky krajiny, vrátane šiestich signatárov listu, chcú vybudovať z únie najvýkonnejšiu ekonomiku sveta, lepšie chrániť hranice, kontrolovať migráciu, budovať efektívnejšiu zahraničnú politiku, vyjadriť solidaritu chudobnejším regiónom a míňať rovnaké sumy peňazí na poľnohospodárstvo ako dnes.
"Zázraky ale nie sú mojou špecialitou a zdá sa, že sa nestávajú ľahko ani v členských štátoch, odkázal Prodi. Ak v rozpočte nebudú dodatočné prostriedky, urobí sa menej a niektoré z týchto cieľov nesplníme, dodal.
Európska komisia má koncom januára predložiť prvý orientačný návrh finančného výhľadu po roku 2006 a už dávnejšie avizovala, že sa bude snažiť súčasný rozpočtový limit zvýšiť.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab