V budove Justus Lipsius, kde sa summit konal, sa novinári mimo tlačového strediska mohli pohybovať len pod dozorom ochranky, aj to iba vo výnimočných prípadoch. Keď vstúpili v stráženej časti budovy do akejkoľvek miestnosti v skupine, museli ju aj v skupine opustiť.
V tlačovom stredisku bolo 1400 telefónov, ale ani to nestačilo. Egypťan, ktorý sedel hneď vedľa slovenských žurnalistov, dával jasne najavo, že „tí Slovania sa tu už nejako príliš rozťahujú" a určite bol rád, že Egypt s nami do žiadnej únie tak skoro nevstúpi.
Žurnalisti, ktorých sa akreditovalo vyše tisíca, dostali už v prvý deň šampanské, pripravené na oslavu podpísania európskej ústavy.
Z kuloárov však už prenikali informácie, že od dohody sú krajiny veľmi ďaleko. Všetci preto očakávali, že namiesto plánovaných dvoch dní strávia v Bruseli aspoň o deň viac.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi začal v piatok večer s dvojstrannými rokovaniami, ktoré trvali do jednej v noci.
Jednou z posledných delegácií, ktoré v ten deň prijal, bola česká. Premiér Špidla si ešte pred stretnutím stihol dať v pube s Dzurindom jedno pivo. Neskôr takmer došlo k slovnej prestrelke s dánskou delegáciou, ktorá chcela Čechov predbehnúť.
V noci to v Bruseli vyzeralo, akoby summit a ohlásený štrajk dopravy všetkých obyvateľov vyhnali z mesta. V baroch sedeli iba členovia delegácií a novinári.
Na druhý deň sa začali rokovania o siedmej ráno. Francúzi prišli už so zbalenými kuframi a nemenovaný diplomat nám prezradil, že prezident Jacques Chirac, neveriac v dohodu, povedal Berlusconimu: „Priprav nejaké vyhlásenie, večer o ôsmej chcem byť vo vzduchu."
Taliansky premiér svojho kolegu vypočul. Okolo jedenástej dopoludnia sa od neho Dzurinda dozvedel, že istá nádej na dohodu ešte je, ale okolo obeda začali medzi novinárov prenikať informácie, že summit sa skončí do dvoch hodín totálnym krachom.
Z miest, kde rokovania prebiehali, začali najskôr vychádzať nižšie postavení členovia diplomatických misií so sklonenými hlavami. V koridore zo stoviek novinárov sa na nich fínsky kolega obracal s otázkou: „Is it over?" (Je koniec?), odpoveďou mu bolo vo väčšine prípadov stručné: „Vyzerá to tak."
Asi dve hodiny sa čakalo, ako delegácie naformulujú vyhlásenie o krachu rokovaní. S heslom „radšej žiadna dohoda ako zlá" prišli neskôr pred novinárov. Ešte predtým mal na spoločnom obede najvyšších predstaviteľov Berlusconi búrlivý prejav, kde vyjadril svoju nespokojnosť s neochotou niektorých krajín dohodnúť sa.
Spestrenie soboty priniesla tlačovka, na ktorej polícia informovala, že v okolí budovy sa strieľalo.
Zlodeji, ktorí ukradli na ulici kabelku, si to autom namierili do najlepšie stráženej zóny v Európe. Prerazili kovové zátarasy, polícia na nich spustila paľbu a „najhlúpejších zlodejov v meste" zastavila.
Autor: Brusel