
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Až o 60 percent sa v najbližšom čase zvýšia v niektorých vysokoškolských internátoch poplatky za bývanie. Posteľ na „dvojke“ v internáte vo Zvolene, ktorá stála 400 korún, bude stáť 600, „trojka“ a „dvojka“ v Študentskom domove Ľudovíta Štúra v Mlynskej doline, ktoré stáli v priemere 340 korún, zdražejú možno až na 540 korún.
Dôvodom je nielen rast cien elektriny, vody a plynu, ale aj nová metodika Ministerstva školstva SR v prideľovaní finančných prostriedkov. „Doteraz neboli v príspevku z rozpočtu pre vysoké školy oddelené peniaze na výchovu a vzdelávanie a peniaze na sociálnu oblasť – stravovanie a bývanie študentov. Tento rok sa sumy oddelili. Vysoké školy nedostali na sociálnu oblasť menej ako vlani, dokonca o trochu viac. Celková suma sa však rozdelila na príspevok na bývanie a príspevok na stravu. Navrhnuté boli dva spôsoby – buď 4500 kurún ako príspevok na bývanie na jedného študenta, a 250 na stravu, alebo 3500 na bývanie a 750 na stravu,“ povedal generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl ministerstva školstva Peter Mederly.
Predstavitelia vysokých škôl podľa neho sami rozhodli, že príspevok bude 3500 korún na bývanie.
Tento model podľa neho schválili Slovenská rektorská konferencia, Rada vysokých škôl i Klub kvestorov. Iný názor má vedenie UK – jej prorektor pre rozvoj Ivan Ostrovský označil zavedenie novej metodiky za nedomyslený a nesystémový krok.
Podľa Mederlyho spôsob rozdelenia peňazí nie je pre nijakú školu záväzný. „Škola môže dofinancovať internáty, a to aj z peňazí určených na výučbu,“ povedal.
Staršie sú na tom horšie
3500 korún predstavuje priemer, ktorý nezohľadňuje odlišné nároky internátov na prevádzku. Napríklad na lôžko v internátoch UK v Bratislave by bolo treba približne 4800 korún. Rozdiel medzi príspevkom a skutočnými nákladmi budú internáty vykrývať zvýšením poplatkov. Najvyššie náklady si pritom vyžadujú staršie, nedostatočne tepelne izolované budovy.
V internáte Družba v Bratislave napríklad rozdiel medzi príspevkom a skutočnou potrebou na prevádzkové náklady predstavuje 1 milión 31-tisíc korún. „Ak sa k tomu pripočíta zvýšenie cien energií, čo je milión 500-tisíc korún, minimálne päťdesiatpercentné zvýšenie poplatkov za internáty je nevyhnutné,“ uviedol riaditeľ Družby Ivan Daňo. Väčšie zvýšenie by musel schvaľovať Akademický senát UK, čo by však predĺžilo celý proces. „V konečnom dôsledku by to malo negatívny vplyv na študentov, ktorí by celkový rozdiel museli doplatiť v letných mesiacoch a zvýšenie by tak mohlo byť až stopercentné.“
Z rovnakých dôvodov sa bude zvyšovať aj poplatok za ubytovanie v Študentskom domove Ľudovíta Štúra, kde študent mesačne zaplatí priemerne 340 korún. „Internát má takmer o polovicu menšiu dotáciu, čo sa nedá vykryť iným spôsobom,“ tvrdí riaditeľ Mikuláš Onufrák. Pôjde však maximálne o šesťdesiatpercentné zvýšenie.
Univerzita Mateja Bela zvyšovala ceny internátov už od 1. januára tohto roku. Študenti tam mesačne platia v priemere o 150 korún viac. Za jednolôžkovú izbu teda zaplatia miesto pôvodných 500 korún 650, za dvojlôžkovú namiesto 450 Sk 600 korún a za trojlôžkovú stúplo nájomné z 350 na 500 korún.
Internáty zdražejú aj v Žiline a Zvolene
Ceny dvíha aj Technická univerzita vo Zvolene. Práve včera popoludní schvaľovalo jej vedenie návrh na zvýšenie cien od 1. marca. Zvolenskí študenti teda budú v prípade schválenia návrhu platiť podľa kvality ubytovania od 350 do 650 korún za lôžko.
Aj Akademický senát Žilinskej univerzity bude dnes rozhodovať o zvýšení poplatkov za ubytovanie vo vysokoškolských internátoch. Podľa jeho predsedu docenta Michala Pokorného sa cena zvýši priemerne o 100 až 120 korún.
Študenti na toto prekvapivé zvýšenie cien začínajú reagovať. V átriových domoch v Mlynskej doline sa objavili letáčiky vyzývajúce študentov na protesty proti ďalšiemu zvyšovaniu poplatkov.
Ubytovanie v internátoch nie je nijako komfortné. Napríklad v Žiline v starších internátoch na Hlinách, ktoré boli postavené už v roku 1962, dodnes bývajú študenti v takzvaných prechodových bunkách pre osem ľudí. Platia za ne po 320 korún. Známe sú aj bratislavské „átriáky“, kde je na celé poschodie jedno dámske a jedno pánske WC a sprcha bez dverí a sprchovacej ružice.
(wm, aha, mar, tasr)