Brusel 12. decembra (TASR) - V boji o moc a dôležité postavenie v rozšírenej Európskej únii a najmä čo sa týka diferencií ohľadne návrhu budúcej európskej ústavy ani jedna zo strán nenaznačila dnes v Bruseli kompromis a ústup zo svojich pozícií.
Poľsko v otázke ústavy neustúpilo zo svojich pozícií a zotrváva na dodržaní Zmluvy z Nice. Rovnako ku kompromisom nepristupuje ani jeho "koaličný spojenec" Španielsko. Na strane druhej Nemecko a Francúzsko trvajú na tom, aby väčšie krajiny v rozšírenej EÚ mali viac politickej sily ako menšie štáty.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi požiadal lídrov 25 krajín, aby sa dnes na spoločnej schôdzke nevenovali zloženiu Európskej komisie a rozhodovaciemu mechanizmu - teda rozhodujúcim otázkam, ktoré sú dôležité aj pre Slovensko. Talianske predsedníctvo stavia na nadchádzajúce bilaterálne rokovania, ktoré by mali trvať dnes do neskorého večera a v sobotu od skorého rána pokračovať. Berlusconi, ako aj talianske predsedníctvo chce v sobotu predstaviť kompromisnú iniciatívu k návrhu ústavy.
"Pozície k ústave sú veľmi rozdielne," vyhlásil šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer a dodal, že záver a výsledky sporu, teda aj rezultát summitu je "úplne otvorený". Berlusconi dokonca nevylúčil, že rokovania o ústave sa preložia na budúci rok a teda budú záležitosťou írskeho predsedníctva únie. Nemecký kancelár Gerhard Schröder povedal, že sa nebude usilovať o dohodu za každú cenu. "Potrebujeme ústavu, ale takú, ktorá bude mať substanciu," vyhlásil predseda spolkovej vlády
"Sme názoru, že systém z Nice je optimálny, a na tom budeme do konca konferencie aj trvať," vyhlásil zase šéf poľskej diplomacie Wlodzimierz Cimoszewicz. Podľa španielskej ministerky zahraničných vecí Any de Palacio nepriniesol dnešný deň žiaden pokrok v spore o hlasovací systém v Rade. "Na stole nie je žiaden konkrétny návrh. Nemám vás o čom informovať," dodala.
Účastníci bruselského summitu teda dnes nedospeli k žiadnej dohode a nevylučuje sa, že konferencia sa predĺži do nedele, čo sa aj pôvodne očakávalo. Takýto scenár nevylúčil ani Berlusconi a slovenský premiér Dzurinda v tejto súvislosti uviedol, že "sa začína možno aj náš spoločný maratón".
(spravodajcovia TASR Ivan Kríž a Robert Sermek) ed