
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Občianskoprávny spor môže na Slovensku trvať pár mesiacov, ale aj desať rokov. Pritom nie je dôležité, prečo a o čo sa jeho účastníci súdia. Posledným prípadom v politike je žaloba KDH, ktorého dobré meno mal pošpiniť Robert Fico.
„Súdnych sporov sú tisíce a väčšina z nich sa skončí do jedného roku,“ hovorí bývalý predseda Združenia sudcov Slovenska Pavol Rohárik. „Predpovedať dĺžku tohto sporu si netrúfam.“ Konflikty politikov však verejnosť sleduje, čo väčšinou prispieva k ich svižnému priebehu.
Rýchlosť procesu všeobecne závisí od disciplíny zúčastnených, rýchlosti zabezpečovania dôkazov, účasti svedkov a advokátov. Proces sa spomaľuje, aj keď je účastníkom firma, ktorá je v konkurze. Spor môže spomaliť napríklad práceneschopnosť sudcu. „Môže sa skončiť do dvoch-troch mesiacov, o dva-tri roky, alebo aj o desať rokov,“ hovorí predseda Okresného súdu Bratislava II Roman Farkaš.
Súdy sú preťažené. „Každý zo sudcov má minimálne päťsto spisov. Počujete dobre,“ hovorí Farkaš. Problémy sú najmä vo väčších mestách, kde majú sudcovia často i osemsto spisov, ale môžu byť i na súde, z ktorého veľa sudcov odišlo.
„Na prvom pojednávaní sa spravidla nerozhodne,“ hovorí Rohárik. „Potom istý čas trvá, kým môže sudca vytýčiť ďalšie pojednávanie.“ Podľa sudcov nie je možné pojednávania točiť každé dva týždne.
Samotné trvanie procesu môže byť zdrojom korupcie. „Ľudia dávajú peniaze nielen v úsilí ovplyvniť vecnú stránku, ale už len preto, aby urýchlili proces,“ hovorí prezidentka Transparency International Emília Sičáková. (fw)