Husi treba pravidelne odčervovať. FOTO - ARCHÍV
osť, neprizývajú k nej veterinárneho lekára, takže sa nelieči a nepitve. Pri porážaní na bitúnkoch sa však až pri 30 percentách husí diagnostikujú tieto parazity.
Pôvodcom je 9 až 20 milimetrov dlhý červ - nematóda Amidostomum anseris. Nematódy prechádzajú do dospelosti niekoľkými vývinovými štádiami a cudzopasia pod zrohovatenou stenou svalnatého žalúdka. Dospelé samičky kladú vajíčka do tráviaceho ústrojenstva, odtiaľ sa trusom dostanú von. Vo vonkajšom prostredí sa z nich uvoľňujú larvy, ktoré sa zdržujú na trávnatom poraste. Po zožratí sa opäť dostávajú do tráviaceho traktu hostiteľa.
Postihnuté bývajú predovšetkým húsatá. Trpia hnačkami, chradnú, sú malátne, zaostávajú vo vývoji, neskôr krívajú až sa prestávajú pohybovať. Tento stav vyvolávajú toxíny, ktoré červy vylučujú a viažu sa na nervovú sústavu. Kritický vek pre ochorenie je obvykle v 4. až 8. týždni, staršie husi - vzhľadom na to, že už majú žalúdok dobre vyvinutý - sú proti týmto cudzopasníkom zväčša odolné.
Pri pitve chorej hydiny nachádzame zmeny na rozhraní svalnatého a žľaznatého žalúdka. Zrohovatená vrstva svalnatého žalúdka sa premení na hnedú, mazľavú hmotu, z ktorej vyčnievajú zadné časti nematód, prednou časťou sú zavŕtané do živého tkaniva.
Liečenie tohto parazitárneho ochorenia patrí do rúk veterinárneho lekára. V rámci prevencie sa robí pravidelné odčervovanie celého kŕdľa. Treba tiež zabrániť kontaktu husí s voľne žijúcimi vodnými vtákmi. (po)