Londýn/Paríž/Madrid 12. decembra (TASR) - Okamih pravdy, či európske upratovanie, to sú titulky dnešných európskych denníkov, ktoré sa venujú bruselskému summit Európskej únie.
Nemecko sa už viac ako desať rokov snaží, aby pri rozhodovaní v únii hrala skutočnosť, že patrí medzi najľudnatejšej európskej krajiny, dôležitú úlohu, píše britský Independent. Na summite v Nice pred troma rokmi sa šéfovia vlád trápili s týmto hlavolamom päť dní. Padol aj návrh na zavedenie systém tzv. dvojitej väčšiny, teda, aby na prijatie rozhodnutia bola potrebná väčšina členských štátov aj väčšina obyvateľov EÚ.
Vtedy však francúzsky prezident Jacques Chirac odmietol uvažovať o takej zásadnej zmene v parite medzi Francúzskom a Nemeckom. Tak vznikol kompromis a Španielsko, ako aj nováčik Poľsko, dostali takmer rovnaký počet hlasov ako Nemecko, hoci to má dvakrát toľko obyvateľov.
Únia teraz platí daň za tento nepodarok. Chirac si uvedomil, že deväť nových malých členov bude mať neprimerane veľký vplyv a začal podporovať Nemecko. Systém dvojitej väčšiny je s miernymi úpravami tak znovu na programe dňa.
Háčik je v tom, že Poľsko, ktoré sa pridalo k Španielsku, trvá na zachovaní počtu hlasov dohodnutých v Nice a podľa istého diplomata celý spor vníma ako test svojho vplyvu. A Nemecko a Francúzsko naznačili, že ak sa summit neskončí dohodou, vytvoria vnútorné tvrdé jadro krajín, ktoré budú napredovať bez ohľadu na ostatných.
Avšak podľa Financial Times je žiadna dohoda lepšia ako zlá dohoda. Rokovania môžu pokračovať aj v roku 2004. A Times tvrdia, že Írsko, ktoré v januári preberá predsedníctvo v únii, už počíta s neúspechom summitu a pripravuje sa na pokračovanie rozhovorov na budúci rok.
Francúzsky Libération pripomína, že dejinám EÚ dodávajú na pikantnosti krízy a cestu do Bruselu lemujú pomyselné pomníčky neúspešných projektov. Členské štáty "pätnástky" si rok čo rok poriadne skočia do vlasov, nakoniec sa ale vždy nejako dohodnú na tom, ako by to v dome, v ktorom spoločne žijú, malo vyzerať. No s pribúdajúcim počtom nových nájomníkov je tento európsky dom čoraz krehkejší. A na základy tejto stavby - na odhodlanie navždy zažehnať krvavé konflikty minulosti - akoby už nikto nemyslel.
A akoby to všetko nestačilo, dvaja významní členovia únie, Nemecko a Francúzsko, porušili pakt stability a tým len podporili sebectvo ostatných členských štátov a vyvolali "reťazovú reakciu".
Ale aj keby summit skončil fiaskom, únie to prežije. Otázka však je, v akom stave. Podľa Libération ju neúspešný summit ochromí. Nemohúca a jalová únia nakoniec pochopiteľne zanikne. Potom možno príde čas uvažovať o stavbe nového domu, v ktorom by sa dal snívať európsky sen, uzatvára francúzsky denník.
Ani madridský ABC nevylučuje neúspech summitu, ktorý bude podľa neho neúspechom všetkých 25 súčasných i pristupujúcich štátov. Španielsko bude na summite obhajovať svoje záujmy, čo je jeho legitímne právo. A tí, ktorým sa to nepáči, by si mali spomenúť na porušenie paktu stability Francúzskom a Nemeckom, dodáva ABC.
El Mundo špekuluje, že španielsky premiér José María Aznar možno nakoniec európsku ústavu zachráni, no podľa týchto novín Aznar by mal ďalej trvať na svojom. Dosiahnutie konsenzu o projekte spoločnej Európy je rovnako dôležité ako rozdelenie moci, uzatvára El Mundo.
BBC 24 lb juh