Jej návrh však v únii spôsobil rozpory. Niektorým sa javia také neprekonateľné, že hovoria o možnom krachu summitu, ktorý sa dnes začína v Bruseli a mal by ústavu prijať. Európski lídri v očakávaní neúspechu už dali najavo, že lepšie bude neprijať žiadnu ústavu než zlú.
Včerajšie stretnutie poľského prezidenta Aleksandra Kwasnievského a nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktoré malo podľa analytikov preraziť cestu ku kompromisu, sa skončilo bez výsledku. Varšava a Berlín sa zabetónovali vo svojich pozíciách. Poliaci chcú zachovať doterajší systém hlasovania, Nemci ho chcú zmeniť tak, ako navrhuje ústava. Na strane Poliakov je Španielsko, na strane Nemecka veľké štáty.
Podľa analytikov hrá hlavne Poľsko mimoriadne riskantnú partiu. Vláda Leszka Millera však nemá pre svoju slabú pozíciu doma na výber. Zachrániť Millera a celý projekt by mohol návrh na „poslednú chvíľu". Jeho autorom je taliansky premiér Silvio Berlusconi. Nechce ho však upresniť a nikto nevie, či ho nakoniec použije. Hovorí však, že úspešný summit by považoval za zázrak.
Poľsko za neústupčivosť kritizoval aj slovenský minister zahraničia Eduard Kukan. Slovensko má k návrhu ústavy výhrady, ale nie sú také zásadné, aby sme pre ne „zobrali na seba zodpovednosť za neprijatie ústavy".
(mik)