Ako je to pri obchode so zahraničím
Vstupom našej krajiny na spoločný európsky trh budú môcť podnikatelia predávať svoje výrobky bez obmedzenia. Každá krajina si však uplatňuje inú sadzbu dane z pridanej hodnoty. U nás bude od januára platiť 19 percent, ale napríklad v Nemecku je daň o tri percentá nižšia.
Akú daň teda zaplatí firma, ktorá bude obchodovať s krajinami únie? Ak bude podnikateľ predávať svoje výrobky odberateľom z únie, ktorí sú platcami dane z pridanej hodnoty, nezaplatí daň ani u nás, ani v zahraničí. Daňová povinnosť vzniká dovozcovi.
Ak bude chcieť svoj tovar ponúkať priamo európskemu zákazníkovi (ktorý nie je platcom DPH), na Slovensku zaplatí 19 percent. V prípade, že by sa slovenská firma presídlila napríklad do Nemecka, bude odvádzať šestnásťpercentnú daň (podľa zákonov danej krajiny).
Identifikačné daňové čísla
Nový systém sledovania platiteľov dane z pridanej hodnoty sa bude robiť pomocou identifikačných daňových čísiel. Slovenský dodávateľ vystaví faktúru bez DPH a uvedie na nej identifikačné číslo zahraničného odberateľa, ktorý je platiteľom dane. Tuzemskej firme vznikne nárok na vrátenie dane na vstupe. Firma potom podá daňové priznanie DPH a takzvaný súhrnný výkaz, kde prizná dodávky tovaru do zahraničia s uvedením identifikačného čísla zahraničného odberateľa. „Tieto údaje budeme centrálne spracovaváť a posielať do takzvaného výmenného informačného systému. Tam sa skontroluje, či firmy naozaj priznali, čo a koľko vyviezli," povedal hovorca Daňového úradu Róbert Merva. Obchodovať s Európou môžu aj neplatitelia DPH. Títo však budú platiť fakturačnú cenu vrátane dane.
Daň sa už nebude vyberať na colnici a colná správa nebude zapojená do systému výberu DPH. Nové osvedčenie dostane každý platca dane z pridanej hodnoty automaticky a nebude musieť nič vybavovať. Okrem zrušenia výberu dane, padne aj preclievanie tovaru.