menám prírastok 1 %, pretože silný dopyt po jenoch zo strany japonských exportérov vyvážil skoršie snahy japonskej centrálnej banky oslabiť jen počas obchodovania na devízovom trhu v Ázii. Avšak obchodníci, ktorí sa domnievali, že japonská centrálna banka nebude ovplyvňovať kurz jenu pred koncom fiškálneho polroku, boli šokovaní, pretože Bank of Japan opäť uskutočnila inváziu na trhu v polovici európskeho obchodovania.
„Japonsko dalo najavo, že chce vidieť dolár nad úrovňou 120 jenov a opakované intervencie zvyšujú pravdepodobnosť, že sa mu to podarí dosiahnuť.
Včerajšie pohyby na devízových trhoch skomplikovala skutočnosť, že je posledný obchodný deň v tomto fiškálnom polroku, avšak všetky fundamenty naznačujú oslabenie jenu,“ povedal jeden z analytikov. Repatriácie zahraničného kapitálu pred koncom fiškálneho polroku pomohli jenu v poslednom období na vyššie úrovne, pričom v minulom týždni ho vytlačili oproti doláru na 7-mesačné maximá. Japonská centrálna banka intervenovala sedem z desiatich uplynulých dní. O 14.20 SELČ sa jen obchodoval oproti doláru na 119,40 JPY/USD, pričom sa mu podarilo udržať iba štvrťpercentný prírastok. Oproti euru sa posilnil o pol percenta na 109,15 JPY/EUR. Dolár sa posilnil oproti euru na 0,9140 USD/EUR.
(sita)