Ako sa strana pod vaším vedením za posledný rok zmenila? Čo by Milan Ftáčnik ako predseda podľa vás robil inak a prečo je lepšie, že ste boli predsedom vy?
„Na zjazde som sa snažil naštartovať reformný kurz, ktorý zjazd schválil. Milan Ftáčnik bol aj na základe tohto kurzu zvolený do vedenia SDĽ. Preto mohol aj bez predsedníckeho kresla realizovať to, čo môže ako podpredseda. Nemal oveľa menšie možnosti inovovať našu politiku a nemá ani o nič menšiu zodpovednosť za súčasný stav. Ten by som nevidel až tak čierne, ako vyzerajú preferencie.“
Zmenila sa i vami toľko kritizovaná mediálna politika strany?
„Dá sa v slovenskom mediálnom priestore robiť dobrá mediálna politika v podaní ľavicového subjektu? Posúďte sami…“
Po zjazde ste hovorili, že SDĽ chýba odborné zázemie. Existuje už a aké projekty ste presadili?
„Ja som nikdy nehovoril, že ho absolútne nemá, ale že to existujúce potrebuje revitalizáciu v oblasti nových tém a takisto ho bolo potrebné prispôsobiť novým podmienkam.“
Je vypracovaná štátna doktrína hospodárskej politiky na roky 2001 – 2010, o ktorej ste hovorili?
„O takejto doktríne tuším rozprávali iní politici.“ (J. Migaš po zjazde: „Prvé, čo urobíme, bude dotiahnutie východísk, ktoré predložili naši predstavitelia v manažérskych a podnikateľských kruhoch. Ide o krátko– a strednodobé operatívne opatrenia na riešenie súčasnej ekonomickej a sociálnej situácie a o vypracovanie štátnej doktríny hospodárskeho rozvoja v rokoch 2001 až 2010.“ Slovo č. 28/2000 – pozn. red.)
Dotiahli ste východiská vašich predstaviteľov, ktoré mali viesť k rastu ekonomiky? Hovorili ste, že to bude prvé, čo urobíte.
„Druhá časť zjazdu sa zaoberala schválením téz nového politického programu SDĽ, ktorého súčasťou bude i dlhodobá vízia strany v hospodárskej oblasti. Odborný seminár ‘Hospodárska politika SDĽ‘, ktorý sa uskutočnil pred rokom, pomenoval mnoho podnetných záverov. Vychádzali sme z nich i pri krátkodobých materiáloch, ako sú napríklad rozpočtové priority na budúci rok. Nesmieme zabúdať na štruktúrovanosť odborných sekcií strany, napríklad Národohospodársky klub SDĽ, ktoré sa týmito otázkami zaoberajú.“
Nedávno ste povedali, že strana je jednotná. Nejednotnosť mala byť hlavnou príčinou problémov. Prečo teda problémy neustúpili?
„Neboli to len moje vyhlásenia, ale prihlásili sa k tomu po minuloročnej ‘personálnej‘ časti zjazdu viacerí poprední predstavitelia strany. Ako predseda som to akceptoval, ale nikdy sa nebránim jednote v rôznosti. Ani o tejto otázke by som sa viac v tejto chvíli nerozširoval, odpoveď bude musieť nájsť zjazdové rokovanie.“
Pred minulým zjazdom i teraz sa hovorí hlavne o vnútrostraníckych problémoch a o potrebe jednoty v členskej základni. Nezabúdate na voličov?
„Volič musí byť prvoradý, zvlášť pre ľavicového politika v procese transformácie spoločnosti. Vnútorné pnutie strane nepomáha. Aj dnes by som sa radšej zaoberal len otázkou pôsobenia SDĽ v praktickej hospodárskej či sociálnej politike. Vo voľbách 1998 SDĽ získala najlepší volebný výsledok práve zásluhou skĺbenia odbornosti s ľudským záujmom o život ľudí a na to by sme nemali zabúdať. Volič SDĽ je, prirodzene, na pochybách, veď na nevyhnutnosť mnohokrát reštrikčných opatrení v prevažne pravicovej vláde najviac vo vývoji preferencií ‘doplatila‘ ľavicová SDĽ. Aj dnes som však presvedčený, že vstup do súčasnej koalície bol historicky správnym krokom. Strana má na to, aby prekonala apatiu svojho voliča a dala mu nádej do budúcnosti.“
Chceli ste SDĽ otvoriť pre mladých ľudí, občianske iniciatívy, regióny. Podarilo sa?
„Štyria ľudia z dvadsiatich piatich v republikovom výbore majú menej ako 30 rokov. Naše postupy konzultujeme s Mladou demokratickou ľavicou, napríklad v oblasti vzdelávania, ľudských práv či informatizácie spoločnosti. Niekoľkokrát som sa stretol s Radou mládeže Slovenska, zelenú má u mňa i Mladý parlament. S Pavlom Koncošom, Milanom Ftáčnikom a Ľubomírom Andrassym sme sa zúčastnili na protirasistickom Pochode tolerancie. Stretávame sa s KOZ, AZZZ, charitatívnymi a kultúrnymi organizáciami. A regióny? SDĽ umožnila a prispela k uskutočneniu reformy verejnej správy, naposledy k schváleniu kompetenčného zákona. Tento týždeň v SDĽ schvaľujeme novú regionálnu politiku.“ (fw)