BRATISLAVA – Dnes sa stretne Republikový výbor SDĽ. A 17. novembra si po vyše roku SDĽ zopakuje mimoriadny zjazd. Zopakuje sa boj o predsednícke kreslo, ktoré naposledy získal dovtedajší predseda Jozef Migaš. Pozorovatelia hovoria, že pod jeho vedením sa strana, ktorá mala problémy už dávnejšie, za rok príliš nezmenila a hlasy znútra to potvrdzujú. Zároveň však zaznieva, že v konkrétnych politických krokoch by SDĽ pod iným šéfom postupovala rovnako a že hlavným problémom je jej mediálna politika.
Kým minuloročný zjazd sa konal po prekvapujúcom hlasovaní Migaša a jeho verných proti premiérovi a klesajúce preferencie boli menej významným dôvodom zvolania zjazdu, dnes rozhodla o potrebe prípadných zmien v SDĽ najmä strata hlasov v prieskumoch. V niektorých strana klesla na tri percentá.
Napriek tomu sa Migaš rozhodol, že bude za predsedu kandidovať opäť. Sám hovorí, že vie, ako sa má strana zmeniť a kam má smerovať. Minulý rok on sám nezvíťazil na zjazde jednoznačným spôsobom. Výrazné však bolo víťazstvo jeho krídla vo vedení strany. Vedenie SDĽ bolo teda pevne v jeho rukách i spory vnútri strany pred verejnosťou utíchli.
Peter Weiss chce zlepšiť umelecký dojem
Podľa jeho protikandidáta na post predsedu Petra Weissa sa za posledný rok zmenilo to, že „koncepcia, ktorá uspela na zjazde, neuspela u voličov“. SDĽ podľa neho musí získať späť dôveryhodnosť a svojich mladých voličov. „Technický výkon členov vlády za SDĽ bol oveľa lepší ako umelecký dojem. Pre žiadnu stranu nie je dobré, keď je vo vláde a zároveň sa časť jej predstaviteľov správa ako opozičná politická sila – rozdvojuje ju to v očiach voliča.“ Najdôležitejšej reformy verejnej správy sa to ale netýka, tam SDĽ hlasovala proti vláde úplne jednotne – chyba je v celej koalícii, tvrdí Weiss.
„Kľúčové rozhodnutia a ich prezentácia sa robia cez vedúcich predstaviteľov a SDĽ nedokázala predávať vysokokvalifikovanú prácu svojich ministrov,“ myslí si Weiss. Strane zostala „nálepka“ protireformnej sily. „Pritom ministerka financií urobila najťažšie reformy v tejto vláde. Jeden Američan mi raz povedal krásnu vetu: ‘Ona je jediný chlap v slovenskej vláde.‘“
Ministerka sama o situácii v strane hovorí: „Volič nám dal žltú kartu. Aby nebola červená, treba urobiť zásadnejšie zmeny.“ Otázka, čo sa v strane za rok stalo dobrého a zlého, patrí podľa nej skôr na stranícku pôdu. „Strana nedokázala získať späť voličov, stratila punc odbornosti a – zrejme sa to spája s vedením – i kredit ‘čistej strany‘.“ Mnohé vystúpenia členov predsedníctva neboli podľa nej veľmi kvalifikované, aj na koaličnej rade mala strana zastávať zásadnejšie stanoviská.
Pavel Koncoš chce riešiť vnútorné spory
Vážnym kandidátom na predsedu je i minister poľnohospodárstva Pavel Koncoš. Aj členovia SDĽ počítajú s možnosťou, že J. Migaš sa napokon vzdá kandidatúry v jeho prospech. „Samozrejme, SDĽ sa tak ako každý subjekt zmenila. Mnohé veci sa riešia pozitívne, napríklad niektoré kroky na obranu sociálnych práv pri zákone o štátnej a verejnej službe alebo pri prerokovávaní Zákonníka práce. Boli zaznamenané isté pozitíva – aj pri nesúhlase so zvyšovaním cien plynu a energií v tomto roku,“ hovorí.
Zjazd je podľa neho potrebné zvolať, lebo v strane pretrvávajú vnútorné pnutia. Myslí si, že pod vedením Milana Ftáčnika by SDĽ za posledný rok bola výrazne iná. „Nemyslím si, že lepšia.“ Ftáčnik má podľa Koncoša skôr sklony k liberalizmu ako k ľavicovosti a sociálnej politike.
Čo by riešil inak ako Migaš za posledný rok, Koncoš nevedel povedať. „Pred rokom sa mi ani nesnívalo, že ma ktosi bude navrhovať na funkciu predsedu.“ Určité chyby súčasné vedenie podľa neho robí. „Ale vo vedení nie je len Migaš, ale i Ftáčnik.“
Milan Ftáčnik je i dnes pripravený
Hoci Ftáčnik zatiaľ prepustil miesto Weissovi, kandidatúry sa nevzdáva. „Som pripravený kandidovať v prípade, že ma navrhnú okresné konferencie.“
Vedenie podľa neho nedokázalo strane poskytnúť takú silu a zabezpečiť takú podporu, ktorá by sa rozširovala. Za rok sa to nezmenilo. „Súvisí to s tým, akú politiku SDĽ robí, ako ju prezentuje, ale aj kto ju prezentuje.“
Zmeny však podľa Ftáčnika nastali, činnosť strany sa stala cieľavedomejšou. „Sústredili sme sa na kľúčové otázky. Či už daňovú, alebo školskú politiku. Možno sme nedokázali dostatočne jasne prezentovať verejnosti, čo všetko sme urobili. Otázka je, čo, ako a kto prezentuje.“
O tom, čo by urobil inak, keby sa stal minulý rok predsedom, Ftáčnik nechcel špekulovať. Po poznámke, že musel mať jasnú predstavu, doplnil: „To je pravda. Ja by som sa ale radšej sústredil na to, čo bude teraz. Špekulovať smerom dozadu nám nepomôže. Nemám to rád. Mám svoju predstavu o tom, čo ďalej.“
BORIS ZEMKO