Summit EÚ: Cesta od Nice 2000 po Brusel 2003

Brusel 11. decembra (TASR) - Lídri 25 členských štátov rozšírenej EÚ sa v piatok a sobotu stretnú v Bruseli, aby sa pokúsili dohodnúť na texte prvej európskej ...

Brusel 11. decembra (TASR) - Lídri 25 členských štátov rozšírenej EÚ sa v piatok a sobotu stretnú v Bruseli, aby sa pokúsili dohodnúť na texte prvej európskej ústavnej zmluvy. Čo prechádzalo bruselskému summitu?

TASR prináša chronologický prehľad hlavných udalostí, ktoré viedli od toľko kritizovanej Zmluvy z Nice po možné schválenie prvej európskej ústavy na summite v Bruseli.

DECEMBER 2000: po maratónskom päťdňovom summite v Nice sa 15 členských krajín EÚ dohodlo na novej zmluve, ktorá sa okamžite stala terčom kritiky. Okrem iného za zložitý systém hlasovania, ktorý dal Poľsku a Španielsku takmer rovnakú váhu ako dvojnásobne ľudnatejšiemu Nemecku a za nedostatočný pokrok smerom k väčšinovému hlasovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

DECEMBER 2001: lídri EÚ na summite v Laekene rozhodli o vytvorení Konventu o budúcnosti Európy pod vedením bývalého francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda dďEstaing, poverili ho, aby pripravil reformu Zmluvy z Nice s cieľom zjednodušiť úniu, urobiť ju účinnejšiu a zrozumiteľnejšiu občanom.

FEBRUÁR 2002: 105-členný Konvent zložený z predstaviteľov členských a kandidátskych krajín, Európskej komisie a Európskeho parlamentu začal svoju činnosť, pravidelne sa stretával a postupne presadil myšlienku, aby EÚ mala svoju ústavu.

DECEMBER 2002: EÚ ukončila v Kodani prístupové rokovania s desiatimi krajinami, vrátane Slovenska, ktoré sa jej členmi stanú 1. mája 2004.

JANUÁR 2003: Francúzsko a Nemecko prvýkrát vyzvali na zrušenie rotujúceho predsedníctva v EÚ a vytvorenie stáleho prezidenta Európskej rady. Požiadavka sa nakoniec dostala do návrhu Konventu, hoci s istými obmedzeniami.

SkryťVypnúť reklamu

APRÍL 2003: Počas krízy v transatlantických vzťahoch kvôli Iraku navrhli Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Luxembursko vytvorenie európskej obrannej únie s vlastným generálnym štábom nezávislým od NATO. Dali tak zárodok myšlienke "štruktúrovanej obrannej spolupráce", ktorá sa dostala do návrhu ústavy.

JÚN 2003: Konvent konsenzom prijal návrh európskej ústavy. Navrhol vytvorenie stáleho prezidenta Európskej rady, hoci s obmedzenými právomocami, európskeho ministra zahraničných vecí, Európsku komisiu zmenšenú na 15 hlasujúcich komisárov, väčšie právomoci Európskeho parlamentu, rozšírenie väčšinového hlasovania do nových oblastí, dvojitú väčšinu pri hlasovaní v Rade EÚ. Lídri EÚ na summite v Solúne prijali dokument Konventu ako "dobrý základ" pre rokovania medzivládnej konferencie.

SkryťVypnúť reklamu

OKTÓBER 2003: Začala sa medzivládna konferencia o ústave. Veľké štáty ako Nemecko a Francúzsko a zakladajúci členovia EÚ sa vyslovili proti výrazným zmenám návrhu Konventu. Poľsko a Španielsko od začiatku začali bojovať za zachovanie hlasovacieho systému z Nice, menšie krajiny o plnoprávneho komisára.

NOVEMBER 2003: Ministri zahraničných vecí na "konkláve" v Neapoli prediskutovali nový kompromisný návrh talianskeho predsedníctva, ale pokrok v najcitlivejších politických otázkach nedosiahli.

DECEMBER 2003: Šéf Konventu Giscard dďEstaign týždeň pred summitom v Bruseli varoval pred prijatím slabého kompromisu a vyhlásil, že lepšia je žiadna ako zlá ústava.

12. DECEMBER 2003: Začiatok summitu EÚ v Bruseli.

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 016
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 347
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 162
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 527
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 566
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 257
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 230
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 896
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu