Individuálny akčný plán
* Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nezamestnanému zabezpečí vytvorenie tzv. individuálneho akčného plánu. Individuálny akčný plán - písomný dokument, ktorý na základe posúdenia osobnostných predpokladov, schopností a odborných zručností nezamestnaného určuje druh a rozsah pomoci potrebnej na uľahčenie jeho pracovného uplatnenia, ako aj postup, akým to možno dosiahnuť.
* Cestovné náklady, ktoré nezamestnaný pre absolvovanie plánovaných aktivít bude niesť, mu štát mieni refundovať.
Agentúry dočasného zamestnávania
* Agentúry by mali fungovať na podobnom princípe ako realitné kancelárie. Nezamestnaných budú v podstate prenajímať zamestnávateľom, ktorí budú dočasne potrebovať viac pracovníkov. Malo by ísť o zamestnávateľov najmä z elektronického priemyslu a výroby práčok, z odevného priemyslu, potravinárskeho priemyslu, reštauračných a hotelových služieb a služieb cestovného ruchu.
Príspevky pre nezamestnaných
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
* Príspevok sa poskytuje nezamestnanému (evidovanému v určenej dĺžke), ktorý začne napríklad živnostníčiť a bude v tom postupovať nepretržite najmenej 2 roky.
* Príspevok sa poskytuje na úhradu preukázaných nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou.
* Výška príspevku je závislá aj od miery evidovanej nezamestnanosti v okrese. Nezamestnaný Michalovčan tak bude môcť dostať takmer 79-tisíc korún, jeho najmenej 12 mesiacov evidovaný krajan dokonca až 148-tisíc. Len na porovnanie: dlhodobo nezamestnaný Bratislavčan by dostal necelých 50-tisíc korún, jeho nie „dlhodobo nezamestnaný" sused ani korunu.
Príspevok pre rodinu s deťmi
* Úrad ho môže poskytnúť nezamestnanému, ktorý sa stará o dieťa, ktoré ešte nezačalo povinnú školskú dochádzku, a súčasne sa zúčastňuje na vzdelávaní a príprave na trh práce.
* Tento príspevok sa poskytuje ako úhrada časti preukázaných výdavkov na pobyt dieťaťa v predškolskom zariadení (napríklad materskej škole) alebo na starostlivosť o dieťa poskytovanú osobou, ktorá na to má oprávnenie.
Príspevok na sťahovanie za prácou
* Úrad ho poskytne nezamestnanému (evidovanému v určenej dĺžke), ktorý sa presťahoval za zamestnaním najmenej 30 kilometrov od miesta svojho trvalého pobytu a tam sa prihlásil k trvalému pobytu.
* Príspevkom štát bývalému nezamestnanému mieni kompenzovať preukázané výdavky, ktoré súvisia so sťahovaním z miesta jeho trvalého pobytu do miesta jeho nového zamestnania.
* Príspevok úrad poskytuje raz za dva roky, jednorazovo - vo výške najviac 10-tisíc korún.
Príspevok na činnosť pracovného asistenta
* Pracovným asistentom je zamestnanec, ktorý pomáha zdravotne postihnutému zamestnancovi v jeho pracovnom čase.
* Príspevok úrad poskytne zamestnávateľovi vo výške najviac 90 percent celkovej ceny práce, podľa dĺžky pracovného pomeru.
Sociálna pomoc
Zmeny nastanú aj v poskytovaní sociálnej pomoci. Národná rada v piatok schválila novelu zákona o sociálnej pomoci, ktorá mení podmienky poberania a výšku niektorých kompenzačných príspevkov pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ak zákon nadobudne účinnosť, peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýši zo súčasných 200 korún na 300 korún mesačne. Príspevok by sa však mal poskytovať len tým občanom s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorí používajú technicky náročné pomôcky.
Zvýši sa aj príspevok na prevádzku auta z 500 na 700 korún a dietny príspevok, ktorého výška bude závisieť od druhu diety.
Zmeniť by sa mal aj systém poskytovania peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Občan, odkázaný na pomoc inej osoby sa bude na úhrade nákladov za osobnú asistenciu podieľať viac. Dosiahnuť by sa to malo znížením príjmovej hranice občana s ťažkým zdravotným postihnutím z 3-násobku sumy životného minima na 2,5-násobok sumy životného minima, do ktorej sa takýto občan na úhrade nákladov nepodieľa.
Postihnutí sa majú od budúceho roka podieľať aj na príspevku na opatrovanie. Ak majú nejaký príjem, tak rozdiel medzi týmto príjmom a 1,2-násobkom životného minima uhradí opatrovateľovi sám postihnutý. Až zbytok príspevku na opatrovanie zaplatí štát. Príspevok na opatrovanie navyše nedostanú v plnej výške šesťtisíc dôchodcovia, dostanú ho iba vo výške rozdielu medzi šesťtisíc a polovicou poberaného dôchodku.
Vek odchodu do dôchodku
Do penzie sa bude odchádzať v 62. roku veku. Tých, čo by do penzie odišli v najbližšom čase (nebyť zmeny), sa to netýka, no aj oni si na dôchodok ešte počkajú.
Občan bude môcť odísť do penzie aj skôr, dôchodok sa mu tým však zníži o 0,5 % za každý chýbajúci mesiac. Takto znížený dôchodok však nesmie klesnúť pod 1,2-násobok životného minima.
Občan však bude môcť i „nadsluhovať". V tomto prípade sa mu pripočíta k dôchodku 0,5 % za každý nadslúžený mesiac.
Výpočet dôchodku
Výška dôchodku bude plne závislá od počtu odpracovaných rokov a od výšky príjmov, z ktorých občan odvádzal príspevky do dôchodkového systému. (V skutočnosti to tak ale bude až od roku 2007. Dovtedy štát totiž bude pridávať ľuďom s nízkymi dôchodkami a, naopak, „držať pri zemi" dôchodky vysokopríjmových skupín obyvateľstva.)
Výška dôchodku sa vypočíta podľa vzorca: POMBxRxADH
POMB - priemerný osobný mzdový bod
* Tzv. osobný mzdový bod je pomer mzdy zamestnanca (budúceho dôchodcu) k priemernej mzde v národnom hospodárstve. Bude sa vyratúvať za každý rok od roku 1994.
* POMB je priemerom osobných mzdových bodov.
* Ľuďom s POMB nižším ako 1, ktorí do penzie odídu v rokoch 2004 - 2006, štát do roku 2006 bude prilepšovať. K ich POMB (napríklad 0,9) sa z rozdielu medzi hodnotou 1 a ich POMB (1 - 0,9 = 0,1) pripočíta:
60 % v roku 2004,
40 % v roku 2005,
20 % v roku 2006.
* Vyššia hodnota POMB ako 3 sa zohľadňovať nebude.
* POMB vyšší ako 1,25 (napríklad 1,75) sa hneď nebude zaratúvať v plnej výške, ale z rozdielu medzi POMB a hodnotou 1,25 (1,75-1,25=0,5) sa postupne bude zaratúvať:
40 % v roku 2004,
60 % v roku 2005,
80 % v roku 2006.
Od 1. januára 2007 sa hodnota POMB (maximálne 3) bude započítavať v plnej výške.
R - počet rokov, po ktoré poistenec platil odvody na dôchodkové zabezpečenie.
ADH - tzv. aktuálna dôchodková hodnota. Jej výška sa každoročne bude meniť, a to na základe rastu priemernej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve. Na budúci rok to bude 183,58 korún.