Ako sa zmenia podpory a sociálne dávky

Podpora v nezamestnanosti

Podpora v nezamestnanosti

* Doteraz ju nezamestnaný mohol poberať 9 mesiacov, od januára to bude 6 mesiacov.

* Nezamestnaní dnes počas prvých 3 mesiacov poberajú podporu vo výške 50 percent a po ostatné mesiace 45 percent zo svojej niekdajšej hrubej mzdy. (Podpora nemôže byť vyššia ako 1,5-násobok životného minima.) Po celý budúci rok budú poberať podporu vo výške len 20 percent svojej niekdajšej hrubej mzdy, v roku 2005 35 percent a od roku 2006 50 percent (najviac vo výške 3-násobku priemernej mzdy).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Nárok na podporu bude mať len ten, kto v ostatných 4 rokoch pred tým, ako ho na úrade práce zaevidovali, bol aspoň 3 roky poistený.

Náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca

* Náhradu príjmu počas „péenky" do 10 dní zamestnancovi už nevypláca Sociálna poisťovňa, ale zamestnávateľ - počas prvých 3 dní najmenej vo výške 25 percent jeho hrubej dennej mzdy a po zvyšných 7 dní v objeme 55 percent.

* Zamestnávateľ môže kontrolovať, či chorý zamestnanec dodržiava liečebný režim v jeho obydlí len vtedy, ak s tým zamestnanec súhlasí.

Sociálne dávky

Zákon o pomoci v hmotnej núdzi už nerozlišuje objektívne a subjektívne dôvody hmotnej núdze. Pri posudzovaní hmotnej núdze občana sa teda už nebude prihliadať na to, ako sa do nej dostal, ale len na to, či žije sám, alebo koľko detí má. Sociálnu dávku môžu dostať aj tí, ktorí pracujú, ak ich príjem je nižší ako výška dávky, ktorú by mohli dostať. Dostať ju teda budú môcť dôchodcovia s veľmi nízkym dôchodkom aj tí, ktorí pracujú za minimálnu mzdu.

SkryťVypnúť reklamu

osoba výška dávky sociálnej pomoci (korún)
jednotlivec 1450
jednotlivec s najviac 4 deťmi 2160
jednotlivec s viac ako 4 deťmi 3160
dvojica bez detí 2530
dvojica s najviac 4 deťmi 3210
dvojica s viac ako 4 deťmi 4210

(tehotná žena k tomu navyše 350 korún od štvrtého mesiaca, podmienkou sú pravidelné lekárske prehliadky)

K tomu možno získať rôzne „motivačné" príspevky:

Aktivačný - 1000 korún - pre tých, ktorí študujú, aj externisti, ak už nemajú titul vyšší ako bakalár, pracujú pre obec dobrovoľne alebo sa zúčastňujú na malých službách pre obec. Môžu ho dostať aj tí, ktorí dobrovoľne pracujú pre tretí sektor či charitu. Môže ho dostávať aj dlhodobo nezamestnaný, šesť mesiacov po tom, ako sa zamestná aspoň za minimálnu mzdu, a najviac za jej trojnásobok.

Ochranný - 1000 korún - na riešenie mimoriadnych situácií, okamžite ho získavajú tí, ktorí podľa zákona nie sú schopní si zabezpečiť príjem inak ako poberaním dávok. Ide o ľudí v dôchodkovom veku, invalidov, osoby, ktoré sa denne starajú o postihnuté dieťa alebo iného postihnutého občana, chorých viac ako 30 dní, účastníkov resocializačných pobytov alebo tých, ktorí sa starajú o deti do 14 týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok na bývanie - 780 korún pre jednotlivca, 1330 korún pre rodinu

Príspevok na zdravotnú starostlivosť - 50 korún pre každú spoločne posudzovanú osobu

Jednorazová dávka (na mimoriadne výdavky ako nevyhnutné ošatenie, školské potreby pre nezaopatrené dieťa, mimoriadne liečebné náklady...), podľa nákladov, najviac 3-násobok životného minima.

Príspevok na osobného asistenta - menia sa aj podmienky, kedy môže zdravotne ťažko postihnutý občan získať príspevok na osobného asistenta, nedostane ho však, ak jeho majetok a úspory presahujú 800-tisíc korún.

Deti do 25 rokov veku

* Ďalšou zo zmien je, že okruh spoločne posudzovaných osôb sa rozširuje o deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú vlastný príjem alebo majú príjem menší ako minimálna mzda (na budúci rok 6080 korún, resp. 35 korún na hodinu). Externí študenti nebudú mať na sociálnu dávku nárok, ak sú ich rodičia solventní, v hmotnej núdzi by musela byť celá rodina.

SkryťVypnúť reklamu

* Ak bude dieťa do 25 rokov, ktoré neštuduje, zarábať viac ako minimálnu mzdu, nebude sa jeho mzda počítať do príjmu rodiny. Do príjmu rodiny sa nebude rátať ani príjem študenta denného štúdia, do výšky 1,2-násobku životného minima (5052 korún). Rodičia, ktorí teda na dávky mali nárok, no doteraz o ne pre príjem detí prichádzali, ich od budúceho roka dostanú.

Čo sa ešte nebude rátať do príjmu pri posudzovaní hmotnej núdze:

* 25 % z príjmu občana zo závislej činnosti,

* 25 % starobného dôchodku priznaného dôchodcovi, ktorý získal za obdobie dôchodkového poistenia najmenej 25 rokov, za každý ďalší rok dôchodkového poistenia sa táto suma zvyšuje o percento priznaného dôchodku,

* prídavok na dieťa,

* nevyhnutná okamžitá pomoc poskytovaná obcou,

SkryťVypnúť reklamu

* príjem z príležitostných činností, náhodné jednorazové príjmy do výšky 2-násobku životného minima,

* štipendium študenta vysokej školy,

* peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého životného postihnutia.

Sociálnu dávku nebude môcť dostať ten, kto môže svoju situáciu riešiť:

* predajom či prenájmom svojho majetku, nie však nehnuteľnosti, ktorú užívajú na primerané trvalé bývanie (u dôchodcov a s nimi posudzovaných osôb sa primeranosť nehnuteľnosti neposudzuje), ani pôdy, ktorú užívajú, vecí, ktoré tvoria nevyhnutné zariadenie domácnosti, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov zdravotného postihnutia, ani auta - ak ho používa postihnutá osoba, alebo ak jeho hodnota nie je vyššia ako 35-násobok životného minima (teraz 147 350 korún)

SkryťVypnúť reklamu

* vymáhaním svojich pohľadávok, napríklad výživného či nevyplatených miezd, nemocenských, dôchodkových dávok a štátnych dávok.

Príspevok pri narodení dieťaťa

* sa zvyšuje zo súčasných 3110 korún na rovných 4-tisíc korún.

Detské prídavky

Dnešný systém detských prídavkov sa ruší a zavádza sa „dvojzložkový" prídavok na dieťa.

* Prídavok na dieťa bude vo výške 500 korún.

* Prídavok bude poskytovaný na každé nezaopatrené dieťa (u študenta až do jeho 25 rokov) alebo dieťa trvalo zdravotne postihnuté.

* Nárok na prídavok si bude môcť uplatniť jeden z rodičov, respektíve osôb, s ktorou dieťa žije v domácnosti a ktorá si voči dieťaťu plní vyživovaciu povinnosť.

* Nárok si uplatní písomnou žiadosťou na novovzniknutom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Do 31. marca 2004 prídavky budú vyplácať aj zamestnávatelia s vyše 20 zamestnancami.

SkryťVypnúť reklamu

* Prídavok na dieťa bude aj naďalej podmienený jeho pravidelnou školskou dochádzkou a riadnou starostlivosťou rodiča o toto dieťa.

* Ruší sa príspevok k prídavku, ktorý štát poskytuje príjmovo slabším rodinám.

Daňový bonus

* Daňový bonus bude vo výške 4800 korún ročne (400 korún mesačne) - na každé daňovníkom vyživované dieťa.

* Na bonus majú podľa zákona nárok tí, čo v zdaňovacom období zarobili aspoň 6-násobok minimálnej mzdy. Tá od 1. októbra predstavuje 6080 korún. (6 krát 6080 korún = 36 480 korún)

* Ľudia zarábajúci vo výške minimálnej mzdy tak musia odpracovať aspoň 6 mesiacov, tým s 2-násobkom minimálnej mzdy stačia 3 mesiace.

* Daňový bonus si bude môcť uplatniť jeden z rodičov, respektíve osôb, s ktorou dieťa žije v domácnosti a ktorá si voči dieťaťu plní vyživovaciu povinnosť. Prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu.

SkryťVypnúť reklamu

* Zamestnanec si daňový bonus uplatní u svojho zamestnávateľa - v rámci tzv. daňového plnenia. Inými slovami, bonus sa bude započítavať každý mesiac a vyúčtuje sa v daňovom priznaní.

* Výška poplatkov za návrh na vklad do katastra nehnuteľností sa dnes spravidla odvíja od ceny nehnuteľnosti, najviac dosahuje 10-tisíc korún. Od januára sa zaň bude platiť jednotných 2-tisíc korún.

* Od januára si bude možné legálne priplatiť za rýchlejší vklad do katastra nehnuteľností - 3-tisíc korún za vklad do 15 dní.

* Za vydanie poľovného lístka našinec alebo cudzinec, ktorý tu má povolený trvalý pobyt, dnes zaplatí 500 korún. Od januára si jeden či druhý môže kúpiť 5-ročný lístok za 500 a ročný za 100 korún.

* Aj rybársky lístok si našinec či cudzinec už bude môcť kúpiť na kratšie obdobie ako dnes (na rok alebo 3 roky). Týždenný lístok ho vyjde na 50 korún, mesačný na 100. Deti do 15 rokov budú od poplatku za rybársky lístok (bez ohľadu na dĺžku jeho platnosti) oslobodené.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie zmeny výšky správnych poplatkov

úkon koľko stojí koľko má stáť
Žiadosť o vydanie povolenia na výrobu liehu a jeho uvádzanie na trh 1 000 Sk 2 000* Sk
Žiadosť o vydanie osvedčenia na prevádzkovanie liehovarníckeho závodu na pestovateľské pálenie ovocia 500 Sk 1 500** Sk
* Po novom aj na spracovanie liehu v liehovarníckom závode.
**Žiadosť o vydanie povolenia na výrobu liehu v liehovarníckom závode na pestovateľské pálenie ovocia.
Žiadosť o stavebné povolenie na zmeny dokončených stavieb na býva- nie alebo individuálnu rekreáciu a na zmeny týchto stavieb pred dokončením 500 700
Žiadosť o stavebné povolenie na zmeny dokončených stavieb, ktoré plnia doplnkovú funkciu rodinného domu, alebo slúžia na podnikanie na pozemkoch rodinných domov, prípojok na existujúcu verejnú rozvodnú sieť a garáže s 1 alebo 2 miestami, a na zmeny týchto stavieb pred dokončením 300 500
Žiadosť o povolenie na zmenu užívania stavby, ak nie je spojené so stavebným konaním (napríklad ak podnikateľ mieni časť svojho domu využívať ako kancelá- riu, ale nevykoná stavebné úpravy) 300 500
Žiadosť o povolenie terénnych úprav alebo na odstránenie stavby 100 200
Poskytnutie informácie z katastrálneho operátu na zisťovanie údajov pre exekučné konanie v rámci jedného katastrálneho územia 500 100*
*Po novom aj pre konkurzné konanie, likvidáciu obchodných spoločností, bankové subjekty.

Návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia na stavbu s rozpočtovým nákladom

do 1,5 mil. korún 500 korún
nad 1,5 mil. korún do 3 mil. korún 700 korún
nad 3 mil. korún do 10 mil. korún 1000 korún
nad 10 mil. korún do 100 mil. korún 2000 korún
nad 100 mil. korún 3000 korún
Reštitúcie pôdy

Občania s trvalým pobytom na Slovensku budú môcť po celý rok opäť žiadať späť pôdu z poľnohospodárskeho a lesného pôdneho fondu, ktorú im štát zobral od februára roku 1948 do januára 1990.

Reštitúcie sa týkajú ľudí, ktorí nárok na navrátenie pôdy nestihli uplatniť do konca roku 1992. O vrátenie pôdy môžu žiadať vlastníci alebo ich dediči - na obvodnom pozemkovom úrade, v obvode ktorého pozemok vlastnili. Proti rozhodnutiu úradu sa budú môcť odvolať na súd.

Ak štát pôdu jej bývalému majiteľovi nebude môcť vrátiť, bude mu musieť vyplatiť náhradu.

Bývalí vlastníci alebo dediči musia z archívov, pozemkových kníh či z evidenčných listov, kde je uvedené, kto, čo a kedy vlastnil, zabezpečiť všetky potrebné dokumenty vrátane katastrálnych máp.

SkryťVypnúť reklamu

Vlastníctvo k pozemkom nemožno navrátiť:

* ak je pozemok vo vlastníctve fyzickej osoby,

* ak sa na pozemku nachádza cintorín,

* ak sa pozemok nachádza v pásme hygienickej ochrany vodných zdrojov prvého stupňa alebo tvorí koryto vodného toku,

* na pozemku sú prírodné liečivé zdroje a zdroje prirodzene sa vyskytujúcich stolových minerálnych vôd,

* ak bol pozemok po prechode alebo prevode do vlastníctva štátu alebo inej právnickej osoby zastavaný,

* na pozemku bola zriadená záhradkárska alebo chatová osada,

* na pozemku je botanická záhrada a arborétum zamerané na záchranu a zachovanie genofondu,

* na pozemku je šľachtiteľská plocha na šľachtenie nových druhov a odrôd rastlín alebo les určený na lesný výskum,

* na pozemku sú telovýchovné a športové zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Dĺžka vojenčiny

Základná vojenská služba bude trvať 6 mesiacov, civilná služba 9 mesiacov. Tí z terajších „záklaďákov" (civilkárov), ktorí k 1. januáru budú mať odslúžené šesť (deväť) mesiacov, budú zo služby prepustení.

Vojnoví veteráni

Podľa zákona je vojnovým veteránom občan Slovenska s trvalým pobytom na jeho území, ktorý aspoň 90 dní vykonával vojenskú službu mimo územia štátu. Takýto občan bude požívať úľavy v oblasti zdravotnej starostlivosti. O priznanie postavenia vojnového veterána možno požiadať už dnes - na ministerstve obrany.

Odmeňovanie štátnych zamestnancov

* Platové stupne v štátnej službe sa zrušia. Pri odmeňovaní štátnych zamestnancov sa tak už nebude zohľadňovať dĺžka ich praxe, ale len to, ako si plnia svoje úlohy. Ich nadriadení ich vlastne budú známkovať. Za „jednotku" úradník nedostane navyše ani korunu, za „štvorku" si prilepší o tri percentá. Ak si svoje úlohy bude plniť kvalitne, bude môcť dostať osobný príplatok do výšky 100 percent svojho platu.

SkryťVypnúť reklamu

* Zvýši sa počet platových tried - z dnešných 9 na 11.

* Ruší sa príplatok k dôchodku.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu