Mokrade nie sú chránené, všade navôkol sa hromadí neporiadok.
Napriek svojmu významu sa dnes na okrajoch niektorých z nich dvíhajú nevábne smetiská. Ako nám povedal odborník zo správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Vladimír Slobodník, napriek snahe z posledných rokov košské mokrade stále nie sú chránené. Podľa zákona musia totiž baníci po vyťažení zásob uhlia priestory zrekultivovať a vrátiť poľnohospodárom.
Jednou z možností by bolo, keby štát odkúpil aspoň najväčšie vodné plochy, s čím je však spojených množstvo prekážok. Mokrade by mohli byť chránené iba keby bolo územie natrvalo vyňaté z pôdneho fondu. Odborníci odhadujú, že v okolí Novák a Prievidze je 12 takýchto lokalít s rozlohou 25 hektárov. Dôvodom ochrany by mala byť druhová pestrosť živočíchov, ktoré tu žijú. Je to okolo 130 druhov vtákov, plazov, obojživelníkov a cicavcov.
„Treba vziať do úvahy banský zákon i zákon o ochrane prírody. Oba sú podmienené peniazmi," hovorí Slobodník, ktorý za najlepšiu alternatívu považuje, keby sa košské mokrade podarilo zachrániť. V tom prípade, by tu mohol vzniknúť napríklad náučný chodník. Ťažké srdce má predovšetkým na rybárov - pytliakov, ktorí tu už narobili nepredstaviteľné škody. Kvôli nim sa odsťahovali aj mnohé vzácne druhy vtákov. (eta)
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK