Hráči Spojených arabských emirátov sa tešia z tesného víťazstva 1:0 nad Austráliou a prekvapujúceho postupu do štvrťfinále majstrovstiev sveta, v ktorom sa stretnú s Kolumbiou. FOTO - TASR/AP
Ak rátame aj štyri minúty nadstaveného času, slovenskí futbaloví reprezentanti do 20 rokov boli v utorňajšom osemfinále svetového šampionátu od postupu cez favorizovanú Brazíliu zhruba 660 sekúnd. Vo futbale to predstavuje stále more času na akúkoľvek zmenu skóre.
Päť a pol hodiny po vypuknutí nášho smútku mali hráči Sparty v Lige majstrov proti Laziu Rím na Letnej k dispozícii oveľa menej sekúnd na strelenie potrebného gólu. Zatiaľ čo slovenský postupový sen sa v Sharjahu nenaplnil, český v neďalekej Prahe áno. Nie je dôležité pátrať po príčinách.
V oboch prípadoch boli lepší súperi, ale výsledky sú rozdielne. Nakoniec Slovensko uhralo s Juhoameričanmi na týchto majstrovstvách v riadnom čase navlas rovnaký výsledok ako mladý český tím, ktorý sa nedostal ani zo skupiny.
Mužstvo trénera Petra Poláka skončilo účinkovanie na šampionáte v šestnástke najlepších. Pre niekoho málo, pre iných dosť. V tieni veľkého zápasu s trojnásobnými majstrami sveta tejto vekovej kategórie zanikla premrhaná šanca na víťazstvo v základnej skupine, pretože nastúpiť v k. o. osemfinále proti Kanade nie je to isté ako súperiť o spiatočné letenky s Brazíliou.
Tragédiou by bolo, keby sa Slováci neprebojovali zo skupiny. Žreb nás poslal do jednej z najprijateľnejších, čo neskrýval ani Polák. Postup sa javil ako povinnosť, ktorú jeho zverenci splnili iba na 50 percent. Z menej výhodného druhého miesta.
Treba zdôrazniť, že „kanárici" si za predvedený výkon zaslúžili pokračovať v turnaji viac ako my. Prehry z rangu utorkových však majú pre outsiderov podtón športovej krutosti. Na istý čas zvyknú otráviť život a znechutiť ďalšiu prácu. Nebude to však trvať dlho a na zachmúrené tváre vyletí úsmev.
Juraj Halenár si potom možno uvedomí, že za stavu 1:0 musí center súpera do vlastného pokutového územia riešiť razantným odkopom na hocijakú svetovú stranu. Jeho oddielový spoluhráč z bratislavského Interu Filip Šebo zasa pochopí, že mu nikto nezakázal pridať aj druhý gól, keby sa nerozhodol pred brankárom Jeffersonom zbytočne špekulovať. A Trnavčan Kamil Kopúnek časom príde i na to, že z účasti na majstrovstvách sveta vyplýva aj vysoká miera osobnej zodpovednosti.
Zmúdrejú aj ostatní. Skúsenosti sa zbierajú neustále. Majú dôležitý význam, ak ich hráč dokáže v správnej chvíli vhodne zužitkovať.
Podobné prehry mrzia, trápia, sužujú. Najmä keď nečakaný úspech proti favoritovi bol tak blízko. Dlhodobá práca s týmto mužstvom mohla postupom medzi svetovú osmičku dostať medzinárodne prenikavejšiu a cennejšiu podobu. Bronzové medaily na vlaňajších majstrovstvách Európy v Nórsku mu nepadli do lona náhodou. Slovenský futbal tento kov v Spojených arabských emirátoch obhájil, lebo zo základných skupín išli ďalej len tri európske tímy - Španielsko, Írsko a my. Po utorku zastupuje starý kontinent už len jeho úradujúci španielsky majster.
Presvedčili sme sa, čo nám chýba už v mládežníckej základni - tvorivejšie hráčske typy, väčšia výbušnosť, atraktívnejší herný prejav, lepšia loptová technika, kondícia, zrelšia taktická disciplína.
V Polákovom výbere napriek tomu behá niekoľko perspektívnych mladíkov. Ak sa vývojovo nezastavia a budú napredovať, onedlho môžu rozšíriť konkurenciu v reprezentačnej dvadsaťjednotke a smelo sa pripravovať na štart medzi seniormi. Lepšiu školu ako priamu konfrontáciu na európskej a svetovej úrovni nemohli dostať.
UTORKOVÉ OSEMFINÁLE
Paraguaj - Španielsko
0:1 (0:0)
Gól: 66. Sergio Garcia, 9250 divákov.
Austrália - SAE
0:1 (0:0)
Gól: 89. Ismail Matar, 13 500 divákov.
Írsko - Kolumbia 2:3
po predĺžení (2:2, 0:1)
Góly: 85. Doyle, 90.+ P. McCarthy - 11. Perea, 70. Montano, 104. Carrillo, 6860.
Piatok 12. decembra:
15.00 h: Kanada - Španielsko (Abú Dabí)
15.00 h: Kolumbia - SAE (Dubaj)
18.00 h: USA - Argentína (Abú Dabí)
18.00 h: Japonsko - Brazília (Dubaj)
(Začiatky zápasov sú v SEČ)