Franziska van Almsicková FOTO - FRANZI.DE
BRATISLAVA - Rekordných 40 krajín, o dve viac než vlani v nemeckej Riese, sa od zajtra do nedele predstaví na 7. majstrovstvách Európy v krátkom bazéne v írskom Dubline. Miliónové mesto na rieke Liffey a rodisko spisovateľa Jamesa Joycea či írskej rockovej legendy U2 hostí vrcholný plavecký šampionát po prvý raz v histórii.
V tamojšom National Aquatic centre s kapacitou 2500 miest by sa malo predstaviť 499 plavcov. Organizátori sľubujú veľkolepé divadlo. Na štartové bloky sa chystá vystúpiť 28 obhajcov titulov z Riesy vrátane olympijského víťaza zo 100 a 200 m voľný spôsob Holanďana Pietra van den Hoogenbanda, trojnásobnej majsterky sveta na 400 až 1500 m voľný spôsob Nemky Hannah Stockbauerovej či našej Martiny Moravcovej.
O súperku menej
Piešťanská rodáčka je kráľovnou ME v 25 m bazéne, veď si na nich vyplávala už 23 medailí, z toho 15 zlatých. Po skvelom štarte do SP v juhoafrickom Durbane, kde všetkých šesť štartov premenila na víťazstvá, bude Moravcová v Dubline veľkou favoritkou. Aj preto, že jej veľká súperka a päťnásobná víťazka vlaňajších ME v dlhom bazéne v Berlíne Nemka Franziska van Almsicková sa na poslednú chvíľu pre zápal dutín odhlásila. „Je mi to ľúto. Tešila som sa, veď to mala byť súčasť prípravy na aténsku olympiádu," povzdychla si pre denník Bild 25-ročná Nemka.
Moravcová bude v Írsku obhajovať tri zlaté medaily z Riesy, kde vyhrala všetky disciplíny, v ktorých nastúpila. Vo všetkých prípadoch na stometrových tratiach - krauliarsku, delfinársku i polohovú. Okrem nich má Martina, ktorá sa predstaví na MS po ôsmy raz, nahlásený štart ešte na 200 m voľný spôsob.
Na štarte aj Machovič s Križkom
Spoločnosť v Dubline jej budú robiť plavci banskobystrickej Dukly. Okrem znakára Miroslava Machoviča popláva aj Ľuboš Križko, ktorý sa po vlaňajšej operácii ramena znovu dostáva do formy. Obaja sa s medzizastávkou vo Viedni včera popoludní presunuli do Dublinu priamo zo sicílskej Catanie, kde štartovali na 3. svetových armádnych športových hrách.
Odchovanec trenčianskeho plávania Ľuboš Križko si v Taliansku vyplával zlato na 50 m znak, Miroslav Machovič sa na znakárskych tratiach vždy zmestil do prvej šestky, na medailu však nedočiahol. Na stovke bol štvrtý, na päťdesiatke piaty a na dvojstovke šiesty.
Do rozplávb štyria
Európska plavecká federácia (LEN) v snahe zvýšiť konkurenciu umožnila na dublinských ME štartovať v každej disciplíne až štyrom zástupcom jednotlivých krajín (namiesto doterajších dvoch). Platí to však len pre rozplavby, do finále môžu postúpiť len dvaja zástupcovia. Novinku už skúšali Američania, Japonci a Austrálčania na Panpacifických hrách a aj LEN je presvedčená, že tým zvýši atraktivitu rozplávb a dopraje plavcom viac možností na otestovanie sa.
Najpočetnejšiu výpravu vysiela do Dublinu Veľká Británia (55 plavcov), najúspešnejšia krajina histórie ME v krátkom bazéne Nemecko (143 medailí, 49 zlatých) nahlásila 36 plavcov.
RASTISLAV HRÍBIK