Prezident George Bush pri podpise nového zákona o liekoch, obklopený lídrami Kongresu.
FOTO - REUTERS
Ide o najväčšiu reformu nemocenského poistenia. Po štyridsiatich rokoch dostáva totiž povestný federálny program Medicare nový obsah. Zákon sa však vo svojej podstate týka najmä zmien vládnych príspevkov na lieky. Seniorom má umožniť prístup k liekom na predpis.
Podstata zákona je pritom jednoduchá: federálna vláda ponecháva na sebe značnú časť zodpovednosti za zdravie všetkých Američanov starších ako šesťdesiatpäť rokov.
Aj keď projekt nemožno porovnávať so systémom nemocenského poistenia vo väčšine európskych štátov, predsa len, Amerika si priznala slabosti doterajšieho spôsobu zdravotníckej starostlivosti najmä o starších občanov. „Nový zákon uchráni našich seniorov od množstva obáv. Budú si môcť naplno zvoliť spôsob zdravotníckej starostlivosti," povedal Bush.
Bush je nadšený a nadšení sú aj jeho republikáni. Demokrati sa však hnevajú a už teraz hovoria, že zákon sa stane jednou z kľúčových tém prezidentských volieb.
Demokrati ešte stále rozmýšľajú o návrhu bývalej prvej dámy a terajšej senátorky Hillary Clintonovej, ktorá prišla pred desiatimi rokmi s programom univerzálnej zdravotníckej starostlivosti. Projekt neprešiel, až príliš zaváňal socializmom.
Zákon sa priamo dotýka 40 miliónov ľudí, ktorí sú výraznou a organizovanou volebnou silou. Najdôležitejšia organizácia dôchodcov v Amerike (AARP) reformu podporila.
V praxi má nový zákon vyzerať nasledovne: poistenec si kúpi špeciálnu poisťovaciu kartu, za ktorú zaplatí ročne tridsať dolárov. S kartou si bude môcť bezplatne vybrať predpísané lieky do hodnoty 250 dolárov. Ak bude potrebovať lieky do hodnoty 2000 dolárov, bude musieť zaplatiť 25 percent ich ceny z vlastného vrecka. Na lieky v hodnote od 2 250 do 5 100 dolárov vláda neposkytne poistencom ani cent. Nad hodnotu 5 100 dolárov prispeje na predpísaný recept piatimi percentami potrebnej sumy.