Európski lídri intenzívne vyjednávajú o ústave. Paríž a Berlín sa vyhrážajú Madridu a VaršaveFrancúzsko a Nemecko po včerajšku opäť potvrdili, že sú „motorom" Európskej únie. Silno „vrčali", že nepripustia veľké zmeny v texte ústavnej zmluvy, ktorý by mali schváliť na víkendovom summite.
„Kancelár a ja neprijmeme dohodu za každú cenu a akýchkoľvek podmienok," hlásil včera z Paríža francúzsky prezident Jacques Chirac po stretnutí s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom.
Francúzi a Nemci zjednotili svoje pozície a odkázali Varšave a Madridu, že ich volanie po uchovaní systému hlasovania podľa Zmluvy z Nice ich nezaujíma. Nie je mysliteľné, aby dve krajiny blokovali všetky ostatné, opakujú v Paríži a Berlíne.
Podľa pozorovateľov Nemci a Francúzi ukazujú, že sa nedajú ohroziť inými účelovými spojenectvami. Hovoria aj to, že teraz, keď „otcovia zakladatelia" prinútili úniu, aby zabudla na svoje vlastné rozpočtové pravidlá, sú pri sile. Koncom novembra sa nikto neodvážil sankcionovať ich za to, že už tri roky neplnia podmienky Paktu stability - „chrbtovej kosti" spoločnej európskej meny.
Chirac a Schröder sa vraj stretli preto, aby sa pripravili na zajtrajšie stretnutie nemeckého kancelára s poľským prezidentom Aleksandrom Kwasniewským. Schröder bude tlačiť na Kwasniewského, aby sa vzdal poľských požiadaviek na spôsob hlasovania a „urobil gesto". Nedá sa vylúčiť, že sa bude vyhrážať aj obmedzením príspevkov do regionálnych fondov. Výdatne z nich čerpá Španielsko, ktoré tiež revoltuje, a dobre ho „podojí" aj Poľsko.
O Poľsko, ale z opačných dôvodov, bude bojovať aj Británia. Tá by sa mohla zviesť na poľských silných rečiach o vetovaní euroústavy a nezostať v klube „odmietačov" sama. Na novom spôsobe hlasovania sa jej nepáči predstava, že by členské krajiny mali prísť o právo veta. Francúzi a Nemci hovoria, že právo veta je prekonané a úniu rozhýbu len konsenzy. Tie sa zrodia z dvojitého hlasovania.
Kwasniewski pôjde do Berlína, Leszek Miller zranený po havárii vrtuľníka včera do Londýna necestoval. Poľsko tak bude pod tlakom Nemecka a bez podpory Británie.
Stretnutie v Berlíne bude jedna z posledných šancí zvrátiť pesimistické predpovede o krachu summitu o euroústave.
Včera ukončené rokovania ministrov zahraničných vecí členských a vstupujúcich krajín totiž nič významnejšie nevyriešili. Diplomati sa netaja tým, že „bolestné kompromisy" prenechali na svojich šéfov.
Schröder si berie štyri košele
Európski politici majú dilemu, koľko košieľ si zobrať na summit v Bruseli. Hovorí sa totiž, že stretnutie by sa mohlo stať summitom „štyroch košieľ" rovnako ako summit v Nice v roku 2000. Vtedy sa na Zmluve z Nice dohadovali politici namiesto dvoch štyri dni.
„Kancelár Schröder si berie štyri košele, takže dve bude mať vždy k dispozícii a dve ďalšie budú v hotelovej práčovni," žartoval jeho poradca. Talianske predsedníctvo stále dúfa, že všetko pôjde podľa plánu a summit sa skončí v sobotu o 18.00. Zároveň však požiadali delegácie, aby si rezervovali hotelové izby aj na ďalšie dni.
Britský minister zahraničia Jack Straw sa teší na predstavenie Handelovho oratória Mesiáš, ktoré si naplánoval na nedeľu v Londýne. Povedal ale: „Mám pocit, že tam nepôjdem." Straw sa nechcel verejne pridať k bruselským novinárom, ktorí hromadne tipujú, kedy sa summit skončí. „Dám svoj tip do zalepenej obálky a môj osobný tajomník ju pred vami otvorí v nedeľu alebo v pondelok, alebo v utorok." (reuters, mik)