Každej operácii, ktorá sa robí v celkovej narkóze, musí predchádzať interné predoperačné vyšetrenie. Pri plastických operáciách ide vždy o plánované operácie a na vyšetrenia by teda malo byť dosť času. „Zhodnotí sa celkový stav pacienta, či je schopný zvládnuť celkovú anestéziu. Pacient je pri anestézii veľmi podrobne monitorovaný - srdcová činnosť, kyslík v organizme...," hovorí chirurg Ernest Sivík z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.
Internista pri predoperačnom vyšetrení skontroluje krvný tlak, dýchanie, funkcie centrálneho nervového systému. „Ak pacient má nejaké príznaky závažnej poruchy, musíte ho poslať na ďalšie vyšetrenia. Pri anestézii ide vlastne o regulovanú otravu pacienta. Rizikových faktorov je veľmi veľa, zaoberá sa tým celý medicínsky odbor," hovorí anestéziológ Mikuláš Buzgó z Nemocnice J. A. Reimana v Prešove.
Pripúšťa však, že lekár pri vyšetrení nemusí zistiť všetko. „Niekedy je to ako pri tých mladých futbalistoch - vybehne na trávnik a za chvíľu padne mŕtvy. A dodatočne sa zistí srdcová porucha. To isté sa môže stať aj pri mladých pacientoch, u ktorých sa vrodená porucha ešte nestihla prejaviť. Je to nočná mora každého lekára. Alebo pacient zámerne či nevedomky nepovie lekárovi všetko - že mal večer predtým teplotu, krvácal z nosa alebo sa pred operáciou najedol. A môžu nastať komplikácie," hovorí Buzgó.
Napriek tomu lekári súčasnej anestézii dôverujú. „Je to veľmi bezpečná záležitosť, ktorá sa za posledné desaťročia výrazne posunula dopredu," hovorí doktor Buzgó.
(mar)