
Koš má akúsi deliacu čiara - na jednej strane žije vysťahovaná poddolovaná časť obce, v druhej beží čulý život dodnes. Starosta Štefan Zavadinka však musí teraz riešiť problémy spojené s poddolovaním obce. „Najnovšie máme starosti so starým cintorínom. Dnes sa už na ňom nepochováva, no niektoré hroby sú iba päť rokov staré. Tým, že zem tu sadla, vznikla aj tektonická porucha a trhlina, ktorá sa ťahá naprieč celým cintorínom. Niektoré náhrobky to vychýlilo," hovorí starosta.
Starostu trápi aj nedokončená gotická svätyňa, ktorú pred niekoľkými rokmi unikátnym spôsobom oddelili od pôvodného kostola a previezli do novej časti obce. Nad prenesením 400-tonovej svätyne vtedy žaslo celé Slovensko, dodnes sa však s jej záchranou nezačalo. Stojí uzatvorená blízko nového kostola, ktorého súčasťou je dnes aj svätyňa, takmer identická s tou pôvodnou. V obci teda majú ďalší unikát - pôvodnú svätyňu a jej podstatne mladšiu napodobeninu.
„Obec nemá ako získať päť miliónov na reštaurovanie pôvodnej kaplnky. Starosť o to sme prenechali pamiatkarom," hovorí starosta.
Hviezdoslavova ulica, ktorá v minulosti smerovala k bývalému kostolu, je dnes skoro opustená. V jednom zo zachovaných domčekov nás víta majiteľ, ktorému nie je veľmi do reči: „Bolo to tu veľmi pekné. Dnes to vyzerá ako smetisko - bane to tu rekultivujú a navážajú sem zeminu. Ja mám domček v Bojniciach a sem chodíme iba na záhradku," hovorí. Pred jeho domom sa tvorí na poddolovanej pôde malé jazierko. Práve vzácne košské mokrade, ktorých je na okolí viacero, sú jednou z mála pekných vecí, ktoré po sebe banská ťažba zanechala.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK