BRATISLAVA – Dve hodiny včera hovorili špičky vládnej koalície o doterajšom priebehu rokovania parlamentu o novele ústavy. Zaoberali sa len pozmeňujúcimi návrhmi vládnych poslancov, ktoré sú však ústupkami aj stranám politickej opozície, hoci tá nepredložila ani jeden pozmeňujúci návrh.
Problém Najvyššieho súdu
Jedným z takýchto ústupkov má byť vypustenie článku v novele ústavy, ktorý by umožnil skrátenie funkčného obdobia predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu. Na čele nového orgánu Súdnej rady má byť práve šéf Najvyššieho súdu. Podľa predkladateľov novely by preto zo systémového hľadiska nebolo dobré, aby Súdnu radu viedol politický nominant. Súčasného predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina totiž zvolil politickým rozhodnutím parlament za bývalej Mečiarovej vlády. Podľa novej procedúry na návrh Súdnej rady vymenuje nové vedenie Najvyššieho súdu prezident republiky.
Podľa našich informácií zachovanie funkčného obdobia Š. Harabina presadzuje najmä SDĽ a SOP. Kresťanskí demokrati tvrdia, že je to ústupok politickému tlaku na úkor odbornosti. Jeden z predkladateľov novely ústavy P. Kresák povedal, že „ústavný text sa nerobí pre alebo proti nejakej osobe“.
Ak by aj prešiel pôvodne navrhovaný text novely ústavy, teoreticky sa môže stať, že prezident R. Schuster odporúčanie Súdnej rady na post nového šéfa Najvyššieho súdu zrealizuje až po ukončení mandátu súčasného predsedu Štefana Harabina.
Koalícia bude zvažovať
Migaš po stretnutí predsedov vládnych strán povedal, že koalícia zváži niektoré návrhy, ktoré odzneli v rozprave. Spomenul poslancov SDĽ Vladmíra Faiča a Pavla Kanisa. Koalícia sa zrejme prikloní i k pripomienke Združenia miest a obcí Slovenska, aby Najvyšší kontrolný úrad nemal právomoc kontrolovať financie samospráv.
Šancu má aj pripomienka nezávislého poslanca Roberta Fica, aby mal Ústavný súd právomoc odškodniť osoby, u ktorých konštatoval porušenie ich občianskych práv. Zamedzilo by sa tým podávaniu žalôb proti Slovensku na štrasburský súd.
Migaš ako otvorený zatiaľ hodnotí návrh prezidenta k novele ústavy, aby zákon, ktorý je v rozpore s ústavou, pred vrátením parlamentu na opätovné prerokovanie posúdil Ústavný súd.
Migaš: Treba trpezlivosť
Šéf parlamentu Migaš tvrdí, že „treba prejaviť trpezlivosť, ale aj zdynamizovať rozpravu“, a predpokladá, že do konca týždňa by sa mala skončiť debata a pristúpiť k záverečnému hlasovaniu. Uvažuje sa o tom, aby parlament rokoval dlhšie ako len do 21. hodiny a príspevky ústne do rozpravy prihlásených poslancov by sa skrátili na desať alebo pätnásť minút. Ako posledný krok sa pripúšťa ukončenie diskusie, ktoré by schválil parlament na návrh predsedu snemovne.
IGOR STUPŇAN