Ekonómia už avízovali, že pobyt na horách, teda lyžovačka ako základ, nás v novej sezóne vyjde opäť drahšie. Po niekoľkých rokoch stagnácie a hrania sa na vlastnom piesočku sa rozbehli naše strediská do modernizovania a vklady do výbavy sa premietnu aj v ponúkaných cenách za športové služby. Nehovoriac o tom, že drahšia bude aj strava, či iný servis (parkovanie, požičiavanie športových potrieb, ubytovanie, atď.). Ten, ktorý dokáže trafiť na strunu zákazníka po každej stránke, bude vyhrávať. A potom aj ten, ktorý k povinnej službe pridá aj to, čo na Slovensku doteraz v porovnaní s Alpami chýbalo - úsmev a ochotu personálu, čo sú devízy na nezaplatenie. Rezervy v tomto smere v minulosti skôr zákazníkov na horách odrádzali, ako lákali. Mnohé strediská sa dali do renovácie svojho parku a výbavy okolo, v drvivej väčšine už nechýba zasnežovací servis, takže je jasné, že aj v prípade nedostatku prírodného snehu sa bude môcť lyžovať.
Lákavejšie slovenské hory
V slovenskom stredisku číslo jeden v Jasnej pribudla nová šesťsedačka a ponuka na rýchlu dopravu na svahy sa tak výrazne skvalitnila. Vysoké Tatry a Donovaly dali do ponuky spoločný plán pod názvom Park Snow Vysoké Tatry a Park Snow Donovaly. Na Štrbskom Plese investovali 100 mil. Sk do sedačky „Solisko Expres," celková prepravná kapacita v Tatrách je 20 000 ľudí za hodinu. Na Donovaloch pribudla nová štvorsedačka na Záhradišti. A ako jediné stredisko hlási zatiaľ parkovanie zdarma, čo bude veľké lákadlo. Na veľkom parkovisku vznikne tiež ohradené klzisko. Cieľom je, aby sa oba Parky Snow stali postupne miestami rekreácie celých rodín. V peknom prostredí, v oboch strediskách im preto ponúknu rovnako kvalitné podmienky. Výrazne sa zlepšili podmienky aj v Ski-parku Ružomberok, na Veľkej Rači pribudla ďalšia štvorsedačka, podmienky pre slabších lyžiarov skvalitnili v Mýte pod Ďumbierom. A tak by sme mohli pokračovať ďalej. Všetky strediská núkajú možnosti aj pre bežecké lyžovanie na upravených tra-tiach, snowboardové trate, psie a konské záprahy, lyžiarske školy pre deti, večer bazény, sauny, atď.
Iba kvalitné lyže
Alexander Egyházy bol šesť rokov reprezentačným trénerom československých zjazdárok a dnes je riaditeľom firmy Sport-pool, ktorá sa zaoberá okrem iného dovozom a predajom kvalitných zjazdových lyží. Za jeho spoluasistencie dosiahli zjazdárky nejeden úspech a Dagmar Kuzmanová - Slafkovská sa stala ako prvá z Československa a zároveň prvá z mimoalpskej krajiny víťazkou Európskeho pohára. V lyžiach sa Egyházy vyzná. Keď sme ho oslovili s otázkou, ako postupovať pri výbere dobrých zjazdových lyží, odvetil vtipne: „Kto si ide kupovať lyže, ten sa musí najskôr pozrieť do peňaženky a usúdiť, koľko chce investovať. Potom môže vyberať. Výber je dnes veľmi široký." A ďalej pokračoval vo vysvetľovaní. „Ak si záujemca vyberie obľúbenú značku, cenovo pre neho výhodnú, tak sa musí do nej napasovať tak, aby mal z lyžovania aj príjemný pocit. Teda vybrať si kvalitu podľa rozmerov, aby mu výborne sedela."
Carving zmietol tabuľky zo stola
Kedysi existovali presné tabuľky váhy, výšky a k tomu zodpovedajúcich parametrov lyží, ktoré určili, ako si má kto vyberať lyže. A. Egyházy hovorí: „Carvingové lyže zmietli všetky tabuľky zo stola. Už niekoľko rokov žiadna firma nevyrába obyčajné - klasické lyže, ale iba carvingové. Lyže majú byť dlhé podľa jednoduchej miery. Mali by byť po ústa, teda priestor medzi nosom a bradou. Ďalší výber je podľa toho, či sa ide do plusu alebo mínusu z hľadiska vykrojenia carvingu. Do plusu, myslia sa tým dlhšie lyže, sa ide v prípade vyššej hmotnosti. Muž vážiaci 120 kg nemôže lyžovať na krátkych lyžiach, lyže to nevydržia a hrozí prešliapnutie lyží. Na nich nemôže zažiť pocit z rýchlej - športovej jazdy. Do mínusu, teda na kratšie lyže, sa zameriavajú mierne pokročilí, začiatočníci, technicky menej zdatní lyžiari so slabšou kondíciou a bufetové typy. Nie je to však vždy iba otázka centimetrov. Preto sa treba pred výberom poradiť s odborníkom."
Carving má svoje miery
Pri výbere si treba dať pozor na to, aby ste si nekúpili extrémne vykrojené carvingy. Pre bežné lyžovanie stačí stredný carving. Aby sme to porovnali prakticky, ak je špička lyže (lopatka) široká 115 cm, stred 70 cm a pätka 99 cm, tak sú to lyže pre rekreačného lyžiara. Dĺžka lyží je jasná, po ústa. Extrémne sú vtedy, ak je medzi špičkou (lopatou) a stredom veľmi výrazný rozdiel. „Výška, váha, úroveň lyžiarskej zručnosti sú dominantné ukazovatele pri výbere lyží," dodáva Egyházy. A ktoré značky najviac letia? Ako vždy podľa toho, na ktorých niekto dosiahne veľký úspech. Ak jazdil Tomba, leteli Rossignoly, ak Maier, potom značka Atomic, s Kosteličovou sa šplhajú nahor Elany, a s Aamodtom vyletela vysoko z hľadiska záujmu Nordica. Aj lyžiarske topánky musia „sedieť" a nie tlačiť. Väčšina našej populácie lyžuje na dlhých lyžiach a veľkých topánkach. Je to ešte predsudok šporovlivosti našich predchodcov. Lyžiarske topánky musia mať patričnú tvrdosť, tú určuje „Flrx index", ktorý je vyznačený na topánke a pohybuje sa od 40 (pre začiatočníkov) do 90 (pre športových lyžiarov) a pre pretekové lyžovanie až 140. „Najdôležitejší je však vždy dobrý pocit z lyžovania, bezpečná jazda - to je najlepšia značka," hovorí A. Egyházy.
Zlý výber bežiek môže znechutiť pôžitok z pohybu
Bratislavská predajňa Zanzo Bike na Mariánskej ulici je jedna z tých na Slovensku, ktorá ponúka veľký výber kvalitných bežeckých lyží. Jej vedúci Viktor Lukáč hovorí, že pri výbere bežiek treba prísne dbať na to, či ide o začiatočníka, rekreačného bežca, alebo profesionála. „Stáva sa niekedy, že niekto ide na lyžovačku a vraví si, že mu stačia aj tie najlacnejšie lyže na jeden pobyt. Je to scestné, lebo nekvalitným výberom sa začína možný pád, zlomenina nielen lyže, ale aj nohy alebo ruky," hovorí Lukáč.
Dobrý výber je základ
V Zanzo Bike predali v minulej sezóne na stovky bežiek. Cítiť zvyšujúci sa dopyt. Nielen u nich, ale všade pri nákupe už poradia odborníci. Lukáč zdôrazňuje, že sa vyplatí pridať niečo pri kúpe, vybrať si lepšie, čosi drahšie, prinesie to viacnásobný úžitok. Za drahšie peniaze je ľahší materiál, na ktorom sa inak jazdí. Základ výberu je však závislý od váhy človeka. Ťažká osoba môže lyže nesprávne vybrané bežky prešliapnuť a už je po zážitku, ale aj po lyžiach. Z lyží najviac letia Fischerky, ale aj Alpiny. Bežecké lyžovanie je na pohľad jednoduchý šport, ale ak sú nesprávne vybrané lyže a potom dodatočne aj nesprávne namazané, stáva sa športom namáhavým a človeka skôr znechutí. Preto si treba dať veľký pozor pri výbere.
Mária Mikulová