Varšava 8. decembra (TASR) - Poľsko by mohlo strategicky a ekonomicky profitovať z prítomnosti amerických základní na jeho území, avšak tiež by čelilo zvýšenému riziku teroristických útokov, uviedol dnes poľský premiér Leszek Miller.
Miller, ktorý je po štvrtkovej havárii vrtuľníka hospitalizovaný v nemocnici, tak reagoval v súvislosti s dnešnou návštevou delegácie Pentagónu vo Varšave. Delegáciu by mal viesť námestník amerického ministra obrany pre politiku Douglas Feith, pričom by sa malo diskutovať najmä o možnosti rozmiestnenia amerických základní v krajine.
Špekulácie o možnom preložení amerických základní z Nemecka do Poľska dominovali v poľských médiách ešte začiatkom tohto roku, keď sa Poľsko stalo jedným z najoddanejších spojencov USA vo vojne v Iraku. Naopak nemecko-americké vzťah výrazne ochladli, pretože Nemecko prezentovalo negatívne stanovisko k tejto otázke.
Poľskí a americkí predstavitelia však doposiaľ takéto dohady odmietali.
Miller zotavujúci sa po havárii sa tiež vyjadril k nadchádzajúcemu summitu EÚ v Bruseli, na ktorom sa chce osobne zúčastniť. Poľský premiér v tejto súvislosti nevylúčil možnosť, že summit môže skončiť aj fiaskom, ak sa nedosiahne kompromis.
Miller by mal v nemocnici zostať do stredy. Na summit však podľa informácii lekárov kvôli dvom zlomeným stavcom pocestuje aj so špeciálnou ortopedickou výstužou.
Hovorca vlády informoval, že nemocnicu, kde leží premiér, zaplavili početné blahoželania so želaním čo možno najskoršieho uzdravenia. Medzi inými sa k nim pripojili aj poprední štátnici, ako napríklad nemecký kancelár Gerhard Schröder, britský a ruský kolega Tony Blair a Michail Kasianov, generálny tajomník NATO George Robertson a pápež Ján Pavol II.
Millerovi zaslal kyticu kvetov dokonca aj známy americký filmový režisér David Lynch, ktorý je v Poľsku pri príležitosti filmového festivalu v Lodži.