Vedúci kancelárie Národnej rady Miroslav Záluszký si myslí, že tieto štyri bavoráky sú morálne aj fyzicky zastarané. „Je tam iks najazdených kilometrov, aj keď je rok výroby 1999. Navrhli sme trošku väčšiu sumu, lebo sme nevedeli, ako bude to auto vyzerať," povedal Záluszký.
Rozpočtový výbor dostal aj požiadavku na vybudovanie digitálneho kamerového systému v parlamente za 20 miliónov korún. „Ide o systém, na ktorý by sa dali pripojiť aj prenosové vozy televízií," povedal Záluszký.
Najviac peňazí chce Národná rada investovať do svojej budovy na Župnom námestí. Za 49 miliónov korún by sa mal zrekonštruovať trakt pracovní predsedu parlamentu a vymeniť okná na celom objekte. V budove, kde pred tým sídlila Slovenská národná rada, by sa mali vybudovať aj podzemné garáže.
Za 15 miliónov korún by sa mal nakúpiť softvér a počítače pre potreby Národnej rady, rovnaká suma je vraj potrebná na rekonštrukciu telefónnej ústredne Alcatel. Ďalších 13 miliónov by malo stáť klimatizačné zariadenie do miestností, kde rokujú parlamentné výbory, spolu s novým interiérom a stravovacou technikou.
Na platy 150 poslancov bude podľa ministerstva financií potrebných 120 miliónov, 654 zamestnancov kancelárie Národnej rady dostane za rok 122 miliónov korún. Na výdavky za služby poslaneckých asistentov je potrebných 53 miliónov. V budúcom roku nás čaká aj voľba prezidenta, na inauguráciu novej hlavy štátu pôjde 500-tisíc korún.
Spolu požaduje kancelária Národnej rady na svoju činnosť 841 miliónov korún.
Poslanci vo výbore rozhodli, že parlament môže kúpiť jedno auto ako náhradu za to, ktoré je vyradené z prevádzky pre nehodu v tomto roku. Definitívne rozhodnutie, na ktoré veci z požiadaviek Národnej rady sa nájdu peniaze, povie až hlasovanie poslancov o štátnom rozpočte. Výbor pre rozpočet väčšinu veľkých investícií odporučí zrušiť.
(rk)