Pár dní pred summitom EÚ je dohoda o európskej ústave neistá

Brusel 7. decembra (TASR) S cieľom dohodnúť sa na znení prvej európskej ústavy sa v piatok a sobotu zídu na summite v Bruseli najvyšší predstavitelia ...

Brusel 7. decembra (TASR) S cieľom dohodnúť sa na znení prvej európskej ústavy sa v piatok a sobotu zídu na summite v Bruseli najvyšší predstavitelia 25 súčasných a budúcich členských štátov EÚ. Cestu k ich dohode sa už v pondelok pokúsia pripraviť ministri zahraničných vecí.

Dohoda nie je ani päť dní pred summitom istá a na stole ostáva niekoľko veľmi sporných otázok, najmä systém hlasovania v Rade ministrov EÚ a zloženie Európskej komisie, hoci tam sa zdá, že sa menším krajinám podarí presadiť princíp jeden komisár-jedna krajina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Taliansky premiér a úradujúci predseda Európskej rady Silvio Berlusconi cez víkend odhadol šance na dohodu len na 50 percent. Zároveň vyhlásil, že nič dramatické sa nestane, ak budú rokovania o ústave pokračovať počas írskeho predsedníctva po 1. januári 2004.

Neúspech nevylučuje ani taliansky minister zahraničia Franco Frattini. Ten v piatok potvrdil, že Taliansko sa nebude snažiť o kompromis za každú cenu a že lepšia je žiadna, ako zlá ústava. Jeho názor podporil Valéry Giscard dďEstaing, predseda Konventu, ktorý návrh ústavy pripravil.

Pozorovatelia v Bruseli očakávajú skôr typickú európsku dohodu, keď sa všetko zložité a neriešiteľné odloží na neskôr. To je prípad najmä systému hlasovania v Rade EÚ. Veľký počet krajín síce podporuje zavedenie dvojitej väčšiny (polovica štátov, 60 percent populácie), ale pozície Španielska a Poľska sa zdajú neústupné. Madrid a Varšava chcú zachovanie systému rozdelenia hlasov zo Zmluvy z Nice, ktoré ich výrazne zvýhodnilo oproti väčším štátom.

SkryťVypnúť reklamu

Možností na kompromis nie je v tejto otázke veľa a nie je vylúčené, že sa lídri jednoducho dohodnú, že sa dohodnú neskôr. Systém z Nice každopádne platí do roku 2009.

Podobne to môže skončiť pri spore o zloženie Európskej komisie. Konvent, predsedníctvo a niektoré väčšie štáty, najmä Nemecko, presadzujú, aby od roku 2009 sedelo v EK len 15 plnoprávnych komisárov, ostatní by nemali právo hlasovať. Slovensko a celý rad ostatných menších krajín s podporou EK trvajú na princípe jedna krajina-jeden komisár aj po roku 2009.

Minister Frattini v piatok naznačil, že talianske predsedníctvo túto požiadavku vypočuje a navrhne, aby každá krajina mala jedného komisára s právom hlasovať aspoň do roku 2014. K otázke zmenšenej komisie sa bude podľa Frattiniho možné vrátiť neskôr, napríklad po dvoch plných mandátoch komisie (2014), keď sa nové krajiny usadia v únii a zmiznú ich obavy, že bez stáleho zastúpenia v EK by strácali vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorené ostávajú aj ďalšie otázky, napríklad znenie preambuly, rozpočtová procedúra, právomoci Európskeho parlamentu, väčšinové hlasovanie v niektorých citlivých oblastiach. Širšia zhoda zdá sa panuje v oblasti európskej obrannej spolupráce, vrátane klauzuly o vzájomnej obrane, ktorej podmienkou je súlad so záväzkami voči NATO, aj keď aj tam ostáva ešte vyjasniť podrobnosti.

Slovensko budú na rozhodujúcich rokovaniach zastupovať v pondelok na ministerskej schôdzke šéf diplomacie Eduard Kukan, v piatok a sobotu na summite premiér Mikuláš Dzurinda.

(spravodajca TASR Róbert Sermek) ikr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu