r vlastného bývania. Dizajn, materiál a druh osvetlenia je vyjadrením špecifických nárokov na svetlo a zodpovedá životnému štýlu obyvateľov bytu.
Svetlo v chodbe či hale víta domácich i náv-števy priateľskou atmosférou. Zvlášť vhodné sú bodové svietidlá nasmerované tak, aby ich svetlo neoslňovalo. Viacero žiaroviek s menej intenzívnym svetlom dodá chodbe i vstupnej hale prívetivosť a zároveň dobrú viditeľnosť. Súčasťou týchto priestorov býva väčšie či menšie zrkadlo. Zrkadlo najvhodnejšie osvetlíme svetlami umiestnenými po jeho stranách.
Pre obývaciu izbu je dôležité vytvoriť dostatočne variabilné osvetlenie, ktoré vyhovuje viacerým, odlišným činnostiam, často vykonávaným súčasne. Táto časť bytu predstavuje priestor, ktorý slúži nielen domácim, ale i na prijímanie návštev. A práve pre svoje mnohoraké využitie treba osvetleniu obývacej izby venovať dostatočnú pozornosť. Obývaciu izbu rozdeľujeme na viacero zón - komunikačnú, spoločenskú, jedálenskú alebo pracovnú. Okrem toho má i priestor vyhradený na pozeranie televízie, čítanie a na rôzne záľuby. Každá funkčná zóna si vyžaduje samostatné osvetlenie s dostatočnou intenzitou svetla. Osvetľovacie telesá rozmiestňujeme tak, aby ich lúče dopadali na konkrétne miesta. Dbáme o to, aby príliš neoslepovali a nepôsobili nepriaznivo na zrak. Centrálne stropné svietidlo v súčasnosti nahradili nástenné a stojanové typy. Stropné svetlo umiestňujeme nad stolík alebo jedálenský stôl. Stojanové svietidlá sú vhodné do priestoru na čítanie alebo k pohovke v knižnici. Na pracovnom stole v obývacej izbe nesmie chýbať stolná pracovná lampa. Bodové svietidlá nasmerujeme na konkrétny objekt, napríklad na obraz. Môžu byť vsadené do podhľadu alebo umiestnené v nike. Dokonalú svetelnú harmóniu dosiahneme kombináciou viacerých typov svietidiel, dômyselne rozmiestnených v interiéri v dokonalej harmónii s ostatnými zariaďovacími predmetmi. Druh, dizajn, farebné a materiálové riešenie osvetľovacích telies vyberáme v súlade so štýlom zariadenia obývacej izby.
Kuchyňa dnes už býva spravidla súčasťou obývacej izby a vytvára tzv. dennú alebo spoločenskú časť bytu. Z tohto dôvodu sa venuje maximálna pozornosť nielen jej zariadeniu, ale aj pôsobivému a funkčnému osvetleniu. Už pri navrhovaní jednotlivých pracovných plôch, umývacieho a varného centra i úložných skri-niek je treba uvažovať o vhodnej sústave svietidiel, ktoré využijeme pri každodennej činnosti v kuchyni. Pre bezpečnú a pohodlnú prípravu jedál sú optimálne osvetľovacie telesá zabudované do kuchynskej zostavy. V rampe, ktorá lemuje horné skrinky, je možné rozmiestniť bodové svetlá, osvetľujúce kuchynskú linku. Pre lepšiu orientáciu ponúkajú niektorí výrobcovia svietidlá zabudované priamo v horných skrinkách. Praktické sú aj lineárne typy osvetľovacích telies umiestnené na spodnej strane horných skriniek. Kuchynské elektrospotrebiče majú spravidla zabudované vlastné osvetlenie. Mikrovlnné rúry a rúry na pečenie vďaka tomu umožňujú kontrolu potravín počas ich tepelného spracovania. Svetlo v chladničke je neodmysliteľné kvôli dobrej orientácii medzi uskladnenými potravinami. Digestor so zabudovaným osvetlením zabezpečuje dostatok svetla pre varné centrum. Kuchyňa, okrem prípravy pokrmov, slúži v súčasnosti aj ako miesto pre rôzne rodinné a spoločenské stretnutia. Výber svietidiel preto treba zladiť s jej funkčným a priestorovým využitím ako aj s výberom kuchynského nábytku.
Spálňa je intímna miestnosť, ktorá by mala byť osvetlená útulne a zároveň účelne i prakticky. Rovnomerné a decentné svetlo bez výrazných kontrastov navodí príjemnú atmosféru v izbe určenej na oddych a relax. Centrálne svietidlo v spálni dnes už nemá opodstatnenie a nahrádza ho sústava rôznych typov svietidiel. Úložný priestor najvhodnejšie presvetlia bodové svietidlá vstavané do stropu a lemujúce hornú hranu skríň. Lampy na nočných stolíkoch musia vyžarovať dostatok svetla na čítanie, nesmú však nepríjemne oslňovať. Vhodné sú aj nástenné svietidlá s možnosťou nasmerovania svetla. Ak je v spálni aj toaletný stolík so zrkadlom, svietidlá umiestnime z bočných strán zrkadla.
Detské izby by mali byť situované na juh alebo juhozápad, aby do nich prenikal dostatok denného svetla. Umelé osvetlenie navrhujeme tak, aby sme dosiahli dostatok svetla v miestach určených na konkrétne činnosti detí. Je dobré situovať do detskej izby jedno alebo viac stropných svietidiel pre dobrú orientáciu v priestore. Dôležitý je správny výber lampy na pracovný stôl a počítač. Svetlo by malo dopadať z boku z ľavej strany. Menšie deti obľubujú svietidlá s rozprávkovými motívmi, starší si radi vyberajú náladové svietidlá s farebným tienidlom. Pre mladších sú bezpečnejšie osvetľovacie telesá z nerozbitných materiálov, napríklad plastové, pripevnené na stene.
Kúpeľňa je špecifická miestnosť, určená na hygienu. V poslednom období sa jej pripisujú aj relaxačné vlastnosti a preto sa jej pri plánovaní dispozície bytu vyčleňuje oveľa viac priestoru ako ešte v nedávnej minulosti. Dôraz sa kladie nielen na výber obkladov, dlažieb a zariaďovacích predmetov, ale i na výber osvetľovacích telies. Okrem priameho svetla je dôležité aj rozmiestnenie svietidiel. Efektné sú stropné bodové svietidlá, nainštalované v podhľade alebo nástenné svietidlá. Zrkadlo osvetľujeme z bočných strán. Do samostatnej miestnosti WC je najlepšie umiestniť stropné svietidlo.
Ak si neviete rady s osvetlením bytu pri plánovanej rekonštrukcii alebo pri plánovaní výstavby rodinného domu, poraďte sa s odborníkmi. Mali by vám ponúknuť najoptimálnejšiu kombináciu svietidiel, ktoré vyčaria vo vašej domácnosti pohodu i komfort pri vykonávaní domácich prác či iných činností. n