Základným predpokladom na regeneráciu ľudského organizmu je zdravý a ničím nerušený spánok, ktorý patrí k základným biologickým potrebám. Dĺžka spánku sa mení s vekom, dieťa spí denne 10 až 14 hodín, dospelý v priemere 6 až 8 hodín a v staršom veku ešte aj tento počet hodín ubúda. Kvalitná posteľ je najlepším predpokladom pre dobrý odpočinok a kvalitný spánok.
Niekto trávi v posteli iba nevyhnutné množstvo času, ráno z nej vyskočí a v žiadnom prípade sa v priebehu dňa do postele nevráti. Iný naopak, v posteli vylihuje pri každej možnej príležitosti, trávi v nej nielen čas spánku, ale rád v posteli raňajkuje alebo si v nej číta, počúva hudbu, pozerá televízne programy. V posteli sa dá robiť naozaj množstvo činností, ale to najdôležitejšie je zregenerovať si vystresovaný organizmus.
n Posteľ a minulosť
V rámci historického vývoja sa podoba postele menila. Voľakedy spálňa nebola jednoznačne súkromným teritóriom, v 17. storočí bola priestorom pre beh každodenných udalostí. V zámožných domoch sa v posteli prijímali aj náv-števy. Francúzski králi mali dokonca vo zvyku prijímať hostí pri vstávaní alebo pred spaním. Takýto spôsob fungovania počas dlhej doby ovplyvnil vzhľad postele, ktorá mala baldachýn (drevený rám so strieškou nad posteľou) a závesy. Tak sa zachovávala intimita človeka v posteli. Popularita baldachýnov postupne klesala v prospech baldachýnov polovičných a iných tvarov postelí so stĺpikmi a vysokými alebo nižšími čelami (záhlaviami). Neskôr pribudli postele z kovu, obyčajne z mosadze alebo oceľové pochrómované. Veľkou vymoženosťou na pohodlný a zdravý spánok sa však stali matrace zo špirálových pružín, ktoré boli patentované už v roku 1828.
Dnes sa mnohým z nás zdajú historické postele ťažké, mohutné, neforemné a príliš prezdobené. Napriek tomu sa tvar postele v zásade nezmenil, podnes dizajnéri a výrobcovia čerpajú z historických vzorov. Samozrejme, tie transformujú do novodobej, oveľa jednoduchšej podoby.
n Typy a veľkosť postelí
Posteľ je najdôležitejším nábytkom v spálni. O tom aký typ postele do izby dáme, rozhoduje jej účel (spálňa rodičov, detí, hosťovská), veľkosť, spacie návyky a tvar priestoru, ktorý máme k dispozícii. Od kolísky sa veľkosť a typ našej postele prispôsobuje nášmu veku a prostrediu, v ktorom bývame. Stretávame sa s rôznymi typmi postelí. Najznámejšie delenie je podľa počtu ľudí, ktorí sa na posteli môžu pohodlne vyspať, sú to jednolôžkové a dvojlôžkové postele. Špeciálnymi prípadmi sú detské postieľky a poschodové postele. Existujú aj rozkladacie postele v podobe rôznych gaučov sedačiek alebo kresiel, ktoré sú však určené skôr na príležitostné spanie, nemali by nahrádzať vlastnú posteľ na každú noc.
Keď vychádzame z výšky priemerného človeka, rozmer štandardnej postele je: dĺžka 200 x šírka 900 x výška 40-45 cm. Detská postieľka má zvyčajne dĺžku 140 cm a šírku 60 cm, tento rozmer tiež závisí od typu a výrobcu postieľky. Vyrábajú sa aj postieľky, ktorých súčasťou je prebaľovací pult a odkladací priestor, čo sa využije pri bábätku. Keď dieťatko vyrastie, postieľka sa dá pretransformovať na detské lôžko s dĺžkou cca 160 cm.
Posteľ v priestore umiestňujeme podľa jej veľkosti, podľa rozmerov miestnosti a aj podľa toho, či radi spíme oproti oknu alebo s dverami za chrbtom. Feng-šuej tvrdí, že posteľ nemá byť otočená čelom ani nohami k dvernému ani okennému otvoru, pretože tak sa vynášajú mŕtvi na posledný odpočinok a tak odchádza naša energia z miestnosti. Keď je miestnosť úzka, posteľ sa v nej zvyčajne umiestňuje na dĺžku. Najlepšie sa v priestore umiestňujú dve postele paralelne, pretože zaberajú najmenej miesta. Manželské postele majú šírku 160-180 cm i viac, ich optimálne umiestnenie umožňuje partnerom prístup z každej strany. Takáto posteľ teda musí mať naokolo ešte minimálne 60 cm na pohodlné prechádzanie jedného človeka. Ak máme k dispozícii menšiu či užšiu miestnosť, ktorá slúži ako spálňa rodičov, manželská posteľ sa v nej umiestňuje k jednej stene, čo je pre jedného partnera nevýhodné.
n Dôležité detaily
Samotná posteľ je tvorená rámom, nohami alebo podnožou, matracom a záhlavím. Niekedy má úložný priestor na ukladanie pos-teľnej bielizne. Rám je základom konštrukcie postele, ktorá určuje tvar a veľkosť postele. V súčasnosti nahrádza jeden matrac voľakedajšie epedy z troch častí. Pre ergonomickú polohu spiaceho tela sa novodobé matrace vyrábajú z viacerých vrstiev a môžu byť latexové alebo pružinové. Na konštrukciu matracov sa s obľubou využívajú prírodné materiály. Latexový matrac vyžaduje použitie roš-tu a ten môže byť polohovateľný alebo pevný. Najvhodnejšiu kombináciu na kvalitný spánok zabezpečuje polohovateľný odvetraný rošt s latexovým matracom.
Posteľ je položená na ráme alebo stojí na nohách. Keď má posteľ rám, za ním skrýva úložný priestor na lôžkoviny. Oba prvky, rám aj nohy vplývajú na dizajn postele. Záhlavie, a niekedy aj čelo postele sú stále používané detaily, prebraté z klasických historických vzorov. Sú to vlastne predĺžené konštrukčné časti postele. Záhlavie môže byť čalúnené, drevené aj kovové a okrem praktického účelu, že sa oň dá oprieť, keď v posteli sedíme, má aj dekoratívny účel.
Napriek tomu, že posteľ je vyrobená najčastejšie z materiálov ako drevo a kov, v spálni hrá svoju nezanedbateľnú úlohu textil, ktorým je potiahnutý matrac postele a do popredia vystupuje aj textil posteľnej bielizne. Posteľné obliečky tvoria meniacu sa súčasť interiéru spálne.
V premenách času posteľ ako nábytok nezmenila zásadne svoj tvar, ale nové materiály a technológie prispeli k budovaniu postelí takých tvarov a s takými detailami, ktoré majú najdôležitejšiu úlohu: zabezpečiť ergonomickú polohu a tým aj kvalitný zdravý spánok každého človeka. n