Zariaďovanie domáceho pracoviska závisí od priestoru, ktorý mu môžeme v byte vyhradiť i od toho, aké úlohy na ňom treba vykonávať. Niektoré veci pri jeho zariaďovaní sú však zásadné. Nevyhnutný je pracovný stôl so zásuvkovým kontajnerom, kvalitná stolička a dobré osvetlenie.
n Komfortné riešenie
Aj keď si svoje pracovisko môžete zariadiť aj na stole v obývačke, čoskoro pocítite nekomfortnosť takéhoto riešenia. Viacerí výrobcovia ponúkajú na riešenie pracovného miesta v malých priestoroch špeciálny modul, na ktorý sa dá premyslene uložiť počítač i jeho ďalšie potrebné komponenty a zaberie iba minimálnu plochu. Pre domáce pracovisko sa dajú vhodne využiť rôzne mobilné a variabilné zostavy. Pri nich sú monitor počítača a ostatné potrebné kancelárske veci uložené na policiach pri stene a stôl na kolieskach sa dá s minimálnou námahou premeniť na rokovací či jedálenský.
Väčšinou domáce pracoviská nemajú šancu byť samostatnými miestnosťami, ale obava, že ich zariadenie bude pôsobiť rušivo, nie je namieste. Nábytok má často taký dizajn, že si môžete vybrať to, čo potrebujete a bez problémov to zapadne do zariadenia obývačky alebo hoci aj spálne.
Mnohým ale nemusí vyhovovať takéto riešenie. Priestor im umožňuje zariadiť si súkromné pracovisko na väčšom priestore a vytvoriť si pracovňu, ktorá spĺňa všetky predpoklady profesionálneho pracoviska. Hoci je toto riešenie finančne náročné, pre niektoré profesie je jednoducho nevyhnutné.
Výrobcovia rýchlo zareagovali na situáciu, keď je vykonávanie kancelárskej práce doma časté, a tak nie je problémom vytvoriť si doma pracovisko z ergonomicky správne postaveného nábytku. Ponúkané segmenty sú variabilné, jednotlivé moduly umožňujú zariadiť si miestnosť podľa potreby užívateľa a ani v byte nepôsobia stroho úradne či rušivo.
n Poriadok na stole
Pri pracovnom stole je najdôležitejšia pracovná doska. Ergonomickým požiadavkám pre prácu s počítačom najlepšie vyhovuje rohová pracovná doska so zaobleným vnútorným rohom, ktorá zároveň poskytuje oporu zápästiam a rukám, i ďalšie podobné modifikácie, ktoré vychádzajú z rovnakej koncepcie. Pri výbere pracovného stola si treba uvedomiť, čo všetko naň potrebujeme umiestniť, že je to počítač, klávesnica, podložka pod myš, fax, tlačiareň, elektronický diár, CD-romy. A nesmieme za-búdať ani na vhodné odkladacie priestory - kontajnery, police alebo boxy.
Stôl by mal mať nastaviteľnú výšku v rozmedzí 68 až 76 centimetrov. Práca postojačky vyžaduje výšku 105 cm. Hĺbka stola by mala byť aspoň 80 cm a dĺžka minimálne 120 centimetrov. Nejeden nábytok poskytuje aj rafinované úkryty pre káble, ktoré vedú od počítača, tlačiarne či lampy. Tie potom nehyzdia ani neprekážajú. Pracovný stôl musí umožňovať, aby sa pracovná stolička pod ním posúvala bezba-riérovo a pohodlne.
Aké parametre musí spĺňať?
Stolička je nepochybne mimoriadne dôležitým kusom nábytku. Hodiny, ktoré na nej presedíme, môžu mať vplyv na našu efektivitu, zdravie, ale i psychickú a fyzickú pohodu. Aká by teda mala byť? Z ergonomického hľadiska by ma-la mať nastaviteľnú výšku sedu i opierky hlavy a chrbta. Kancelárska stolička s pohyblivým sedadlom, lakťovými opierkami a operadlom nastaviteľným do uhla približne 105° k sedáku je to optimálne, čo by ste mali dopriať vášmu telu. Drahšie typy kancelárskych stoli-čiek umožňujú nastavenie obi-dvoch funkcií - polohovateľného sedáka a operadla osobitne. Ak je pracovný stôl členitý a vy sa potrebujete presúvať, mala by byť vaša stolička na kolieskach, aby ste zabránili nezdravému vytáčaniu trupu. Stolička musí mať takú výšku, aby kolená zvierali pravý uhol a päty zostali na podlahe.
n Dobré svetlo
Kvalitné osvetlenie pracovného stola je nevyhnutnosťou. Nestačí už, aby to bola lampa s pevným stojanom a tienidlom v tvare pravidelného kužeľa. Najlepšia je lampa s asymetrickým tienidlom, ktoré vrhá svetlo po diagonále a osvetľuje väčšiu plochu. Smer osvetlenia sa samozrejme musí dať meniť, najlepšia je teda lampa s viacerými kĺbmi, ktoré umožnia meniť výšku i smer svetla. Lampa by mala mať aj prepínač na zmenu intenzity svetla.
Lampa na stole musí byť teda nielen praktická, a dobre vyzerať, ale dôležité je, aby aj dobre svietila. Svetelný zdroj - klasické žiarovky alebo halogénky, už vytláčajú kompaktné žiarivky, ktoré majú výkon vyšší o viac ako 60 percent oproti predchádzajúcim. Tienidlo na lampe musí zdroj svetla celkom prekrývať, aby pracujúceho človeka neoslňovalo.
A niečo na záver. Odborníci odporúčajú, že aj keď pracujete doma, mali by ste sa obliecť ako do zamestnania a nepotĺkať sa v domácom úbore. Rešpekt pre vašu prácu doma by mali mať aj ďalší členovia rodiny a nemali by vás v tom čase rušiť, aj keď sa zdržiavajú poblíž. A na svoje domáce pracovisko by ste si mali nainštalovať kávovar, šálky či kanvicu na vodu, aby ste pre kávu či čaj nemuseli odchádzať do kuchyne. Práca by sa tak mohla napríklad pri náv-števe chladničky zbytočne predĺžiť. (uno)