„Skúšali sme všetko možné, ale so zdravotníckymi zariadeniami sa jednoducho nedá pohnúť. Odstaviť ich od vody úplne nemôžeme a zatiaľ sme nepochodili ani v exekučnom konaní. Rezignovali sme. Čakáme na zázrak, že raz sa nemocnice plošne oddlžia,“ hovorí riaditeľ odštepného závodu Východoslovenských vodární a kanalizácií Košice Ing. Rudolf Kočiško. Nátlak na zdravotnícke zariadenia nielenže nemal pozitívny výsledok, ale ešte sa obrátil proti nim.
„Ak odberateľ vody neuhradí faktúru po dvoch fakturačných obdobiach, môžeme mu dodávku vody prerušiť. Jedna vec je zákon, druhá etická rovina. Odstaviť nemocnicu od vody by bolo rozhodne dramatickým riešením, ale riaditelia zdravotníckych zariadení doslova kalkulujú s tým, že to nikdy neurobíme. Nedodržiavajú ani dohodnuté splátkové kalendáre, a pritom verejná mienka je na ich strane. Keď sme sa na jar snažili vymôcť aspoň časť dlhov nátlakom, občania ľutovali nemocnice,“ poznamenal Kočiško.
Košické zdravotnícke zariadenia dlhujú vodárňam celkovo 61,5 milióna korún. Najväčším dlžníkom je Fakultná nemocnica s poliklinikou na Triede SNP s dlhom 43 miliónov. FN L. Pasteura dlhuje 17,5 milióna a detská nemocnica zhruba milión tristotisíc.
Priemysel dlhuje vodárňam takmer tridsať miliónov, bytové hospodárstvo 8,5 milióna, obecné úrady a obyvateľstvo po päť miliónov, školstvo štyri.
„Nesplatené faktúry idú na úkor prostriedkov na údržbu, obnovu a modernizáciu našich zariadení. Nepriamo tak na dlžníkov doplácajú všetci,“ podotkol riaditeľ.
Vodné a stočné je na Slovensku stále regulované. Obyvateľstvo dá za kubík 19 korún, aj keď náklady na úpravu vody sú vyššie. Rozdiel vykrývajú súkromné a štátne podniky - medzi nimi aj nemocnice - platia 44 Sk za kubík.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ